Vaginální mykózy umí v létě potrápit
Článek21. 08. 2020 Gynekologie a porodnictví
K létu neodmyslitelně patří zážitky, aktivní odpočinek, cestování nebo koupání. Bohužel však také zdravotní obtíže, které zmůže způsobit ženám kvasinka candida albicans. Jak nevítaným zdravotním problémům předejít a jakým způsobem je řešit, když už se objeví?
„Poševní infekce vznikají obvykle přemnožením mikroorganismů, jež se v pochvě přirozeně vyskytují. Patří k nejčastějším zdravotním obtížím žen. Ve vysokém počtu případů se jedná o vaginální mykózu, kterou má na svědomí kvasinka candida albicans. Infekce na sebe obvykle upozorní velmi nepříjemným, často až úporným svěděním intimní oblasti, zarudnutím kůže zevního genitálu a mnohdy doprovázejícím hustým bílým výtokem, který svou s hrudkovitou konzistencí může připomínat tvaroh. Někdy se také projevuje pálením při močení (zpravidla v závěru, kdy se moč dostane do kontaktu s okolní, infekcí podrážděnou, kůží) nebo otokem zevního genitálu,“ vysvětluje MUDr. Miroslav Verner, vedoucí lékař specializace gynekologie kliniky Canadian Medical.
Ohroženou skupinu tvoří těhotné ženy, uživatelky hormonální antikoncepce, rovněž pacientky s cukrovkou. Kvasinkám se daří v období luteální fáze menstruačního cyklu související s vyššími hodnotami progesteronu a estrogenu, stejně jako v teplém a parném počasí. Preferujte bavlněné spodní prádlo, volnější oblečení, a především nesetrvávejte příliš dlouho v mokrých plavkách. Omezení cukrovinek, rafinovaného cukru, slazených limonád přispívá ke zdravému pH v pochvě. Rychlou úlevu obvykle přinesou lokální antimykotika volně dostupná v lékárně – ať už ve formě poševního krému (Jenamazol, Canesten, Clotrimazol), globulí (Gyno-pevaryl) či roztoků (Clogin, Rosalgin) s antimykotickými účinky.