UUT
Článek23. 04. 2018 Gynekologie a porodnictví
Umělé ukončení gravitity (UUT)
Účelem tohoto zákroku je ukončení těhotenství na vlastní žádost pacientky do 12. týdne gravidity od data prvního dne poslední menstruace dle zákona.
Důvody k provedení tohoto výkonu mohou být jak na žádost pacientky, tak z vážných zdravotních důvodů, kdy těhotenství ohrožuje zdraví či život pacientky.
Před výkonem
Od svého ošetřujícího lékaře byste měla obdržet všechny podstatné informace související s plánovaným zákrokem.
Sama byste měla lékaře informovat:
- zda trpíte alergií,
- jaké léky dlouhodobě užíváte,
- zda netrpíte poruchou krevní srážlivosti
- jaké jste podstoupila operace
- zda trpíte dalšími onemocněními
Před výkonem se můžete ještě navečeřet, ale minimálně od půlnoci byste neměla nic jíst a pít. Pokud ráno užíváte chronicky léky, poraďte se s lékařem, zda je máte užít i v den operace.
Při výkonu
Operace se provádí v krátké kombinované celkové anestézii – znecitlivění. Při ní jsou Vám léky podávány lékařem – anesteziologem nitrožilně do žíly na ruce a inhalačně – vdechováním maskou.
Vlastní výkon se provádí v poloze na zádech z poševního-vaginálního přístupu s dolními končetinami v podpěrách (tzv. gynekologická poloha).
Po zavedení gynekologického zrcadla do pochvy následuje rozšíření (dilatace) děložního hrdla pomocí kovových tyčinek (dilatátorů). Odsávací kanylou je vybaveno kompletně plodové vejce. Poté je provedena revize dutiny děložní klasickou kyretou. Pokud se přeurešení těhotenství ze zdravotních důvodů, pak se v některých případech odesílá získaný materiál se odesílá k mikroskopickému tkáňovému-histologickému vyšetření.
Celý výkon trvá obvykle 15-30 minut.
Po výkonu
Po výkonu se probudíte na tzv. dospávacím pokoji, kde zůstanete ještě minimálně další 4 hodiny.
Po odeznění anestézie můžete vnímat přechodnou bolestivost v podbřišku podobnou bolesti při menstruaci a slabé krvácení. Tyto obtíže obvykle trvají jen několik dnů, nejdéle do 2 týdnů by měly zcela vymizet.
V prvních hodinách po operaci se může někdy dostavit pocit nevolnosti, popřípadě i zvracení. V takovém případě dostanete léky, které Vám uleví.
Teprve v okamžiku, když jste již při plném vědomí a ve stabilizovaném stavu, můžete být propuštěna domů. Na zpáteční cestu si zajistěte odvoz, rozhodně byste neměla řídit sama.
Jak se chovat po výkonu
- 24 hodin po výkonu byste neměla řídit auto.
- První 4 dny po výkonu si 2x denně změřte tělesnou teplotu a výsledek si poznamenejte pro případ, že byste musela akutně navštívit lékaře.
- Vyhněte se velké fyzické zátěži po dobu 1 týdne od výkonu. Po stejnou dobu nezvedejte těžká břemena (5 kg a více).
- Používejte sprchu místo koupele minimálně po dobu 2 týdnů, popřípadě podle doporučení Vašeho ošetřujícího lékaře. Minimálně po stejnou dobu nechoďte plavat, nepoužívejte tampóny či vaginální výplachy.
- Pohlavní styk můžete mít za nejdříve za 4 týdny po výkonu.
Komplikace
Komplikace jsou u tohoto typu výkonu poměrně vzácné. Rozdělují se na časné a pozdní.
Při výkonu může dojít k poranění stěny dělohy, tzv. perforaci, a následnému krvácení. K těm pozdním pak patří chronické zánětlivé změny s tvorbou srůstů v oblasti kanálu hrdla děložního, či v dutině děložní (tzv. Ashermannův syndrom).
Kdy vyhledat pohotovost
- Máte bolesti, které neustupují ani po užití léků proti bolesti, popřípadě jde o náhle vzniklé stupňující se bolesti.
- Objevil se u Vás zapáchající výtok z pochvy.
- Máte vyrážku.
- Začala jste krvácet silněji než jste při menstruaci zvyklá nebo krvácíte v kusech sraženin.
- Máte horečku.
- Trpíte bolestí na hrudi či se Vám špatně dýchá.
- Točí se Vám hlava, omdléváte.
- Máte intenzivní bolesti vystřelující do ramen.