Labioplastika
Článek23. 04. 2018 Gynekologie a porodnictví
Labioplastika
Plastika stydkých pysků, odborně labioplastika, řeší zmenšení, asymetričnost či úpravu tvaru malých stydkých pysků, výjimečně také zmenšení či modelaci velkých stydkých pysků.
Při labioplastice jsou upravovány malé (vnitřní) stydké pysky, které jsou u mnoha žen zvětšené a mohou jim působit problémy či nepříjemný pocit při sexuálním styku, hygieně, nošení přiléhavého oblečení nebo při sportu. Změnit lze nejen velikost, ale také tvar a asymetrii malých stydkých pysků, přičemž funkce operované oblasti zůstanou nenarušené.
Optimální doba pro provedení zákroku je v období těsně po menstruaci, provádí se v celkové anestezii. Po zákroku dále doporučujeme klidový režim nejméně na dobu jednoho týdne.
Labioplastiku můžete podstoupit:
- Pokud vám již bylo 18 let
- Jste-li zdravá a netrápí vás žádné gynekologické potíže
- Nekojíte, nejste těhotná a v posledních 6 měsících jste neporodila dítě
Před výkonem
Od svého ošetřujícího lékaře byste měla obdržet všechny podstatné informace související s plánovaným zákrokem.
Sama byste měla lékaře informovat:
- zda trpíte alergií,
- jaké léky dlouhodobě užíváte,
- zda netrpíte poruchou krevní srážlivosti
- jaké jste podstoupila operace
- zda trpíte dalšími onemocněními
Před výkonem se můžete ještě navečeřet, ale minimálně od půlnoci byste neměla nic jíst a pít. Pokud ráno užíváte chronicky léky, poraďte se s lékařem, zda je máte užít i v den operace.
Technika operace
Prakticky existují dva operační přístupy pro labioplastiku ‒ zmenšení malých stydkých pysků.
První typ labioplastiky je podélné odstranění okrajů malých stydkých pysků. Celý okraj stydkého pysku se sestřihne a potom v celém rozsahu zašije. Výhodou tohoto typu labioplastiky je jeho jednoduchost a rychlost. Většinou se neobjevují změny v zabarvení okraje pysků. Nevýhodou tohoto typu labioplastiky je častější ztráta tzv. intimní citlivosti na periferii pysku.
Druhým způsobem labioplastiky je tzv.„klínovitá excize“, čili zmenšení, vytětím klínu do malého stydkého pysku v nejvyšším místě. Prostor po odstranění klínu se sešije, vzniká příčná jizvička na pysku, ale nepoškodí se nervová zakončení okolí a citlivost je zachována. Někdy může dojít k patrnému přechodu v pigmentaci stydkého pysku. Toto zbarvení často časem zaniká a na stydkých pyscích je jizvička neznatelná.
Oběma postupy labioplastiky lze korigovat i vrozené vady malých stydkých pysků ve smyslu asymetrie velikosti.
Po výkonu
Nejméně po dobu 5-7 dnů jsou doporučen klidový režim, chladné obklady a zvýšená hygiena. Obklady je nutno vyměňovat minimálně po 2 hodinách a po každé toaletě (močení a stolice), minimálně 5x denně sprchovat zevní rodila, ráno a večer před spaním sedací koupel (nejlépe s borovou vodou či s hypermanganem).
Počáteční otoky, ztuhlost a necitlivost jsou nejvýraznější v prvním týdnu. Zhojení pevnou jizvou trvá nejméně měsíc, proto nedoporučujeme minimálně 6 týdnů pohlavní styk a užívání vaginálních čípků a tamponů. Úplná citlivost se vrací do normálu mezi 3.‒6. týdnem. Konečnou podobu získává jizva až po více než 1 roce.
Komplikace
Nejčastější možnou komplikací tohoto výkonu je krvácení do operační rány, vytvoření krevní sraženiny, proříznutí stehů s otevřením operační rány, či rozpad rány v důsledku infekce.
Pak je nutné koagula odstranit, ránu vyčistit a ta se pak zhojí sekundárně. Hojení trvá déle, ale výsledek by neměl být ohrožen.
Kdy vyhledat pohotovost
- Máte bolesti, které neustupují ani po užití léků proti bolesti, popřípadě jde o náhle vzniklé stupňující se bolesti.
- Objevil se výrazný otok, krvácení, nebo zapáchající sekrece z rány popřípadě z pochvy.
- Máte horečku.
- Máte vyrážku.
- Trpíte bolestí na hrudi či se Vám špatně dýchá.
- Točí se Vám hlava, omdléváte.