Očkování proti chřipce začíná

Článek

25. 09. 2023

S blížícím se podzimem Vám nabízíme možnost nechat se jako každý rok očkovat proti sezónní chřipce. Očkování proti chřipce začíná v pondělí 2. října 2023.

V případě zájmu o očkování se prosím objednejte přes aplikaci myCANADIAN nebo zavolejte na naši klientskou linku +420 222 300 300.

 

Jaký je rozdíl mezi nachlazením a chřipkou

Ačkoliv se příznaky všech tří nemocí v mnohém podobají, rozdíly v dopadech onemocnění i vhodné léčbě jsou zásadní.

Nachlazení

Nachlazení a chřipka spolu bývají často zaměňovány. Přestože se jedná o velmi podobná onemocnění, najdeme mezi nimi četné rozdíly. Nachlazení často provází rýma a lidé se jím nejčastěji nakazí během podzimního a zimního období. Jinak zdravý jedinec se nachlazení zbaví do týdne, některé příznaky ovšem mohou přetrvat až 3 týdny. Nachlazení většinou nezpůsobuje dlouhý pobyt ve studeném prostředí, jak se laici často domnívají, ale viry. Mezi nejčastější příznaky nachlazení patří kromě rýmy také bolest v krku, suchý a dráždivý kašel, únava, bolest hlavy a v některých případech i mírně zvýšená teplota.

Jak poznat chřipku?

Chřipka se, bohužel, často vyznačuje podobnými příznaky jako nachlazení. Přidává se k nim ale také horečka (většinou přes 38 stupňů), zimnice, bolest hlavy, svalů nebo kloubů a v pozdějších stádiích i suchý kašel. Obvykle je nosní sliznice zduřelá, ale bez vodnaté sekrece jako je typické u prostého nachlazení. Zatímco s nachlazením chodí lidé často do práce a jsou schopni běžných aktivit, chřipka je často donutí alespoň na pár dní ulehnout.  Jedná se o akutní a vysoce nakažlivé virové onemocnění, které napadá celý organismus. Ačkoliv mají pacienti mnohdy tendenci chřipku neléčit, zbytečně si tím zadělávají na větší problémy – třeba delší období rekonvalescence nebo riziko komplikací v podobě zápalu plic apod. Virus se v některých případech může rozšířit do celého těla a v kombinaci s jinou nemocí může v krajních případech vést ke kolapsu či smrti.

Léčba chřipky je přitom velmi podobná léčbě nachlazení. Zcela zásadní je klidový režim, dostatečný přísun vitamínů a tekutin. Přípravky na bolest, horečku a kašel lze kombinovat s čaji, které utlumí konkrétní příznaky.

„V případě nekomplikovaného průběhu chřipky není nutné vyhledat lékaře, případně lze využít možnosti online konzultace. Příznaky obvykle kulminují kolem 3. dne a nejpozději do 5. dne by mělo docházet ke zlepšení. Pokud se ani 5. den necítíte lépe, případně pokud se i dříve cítíte stále hůře (především se vám špatně dýchá), je lépe vyhledat lékařskou pomoc,“ říká MUDr. Dalibor Stoszek, praktický lékař a vedoucí lékař kliniky AFI Canadian Medical.

Články a novinky

Článek

Nošení respirátorů na klinikách Canadian Medical

Novinka

Představujeme nové lékařské posily na našich klinikách

Novinka

Na odběr krve do Canadian Medical bez obav

Článek

Menopauza: Jak ji poznáme? Napovědět může i domácí test

Článek

Horečka a zvýšená teplota – jaké jsou příčiny a léčba

Článek

Je možné rozeznat covid od běžného nachlazení?

Novinka

Aplikace myCANADIAN v novém designu

Článek

Jednodenní chirurgii vyhledává stále více klientů

Článek

Týdeník EURO: Canadian Medical v roce 2024 - nové ordinace, specializace i domácí péče

Nechte si posílat novinky