Probatorní kyretáž

Článek

23. 04. 2018 Gynekologie a porodnictví

Probatorní kyretáž

Probatorní kyretáž patří mezi malé gynekologické operace, při které se pomocí nástroje zvaného kyreta odstraňuje část sliznice z dutiny děložní, popřípadě z hrdla děložního. Aby bylo možné kyretu do dutiny děložní vůbec zavést, je na začátku nutné rozšířit (dilatovat) děložní hrdlo.

Důvody k provedení tohoto výkonu mohou být jak diagnostické, kdy je cílem výkonu odhalit příčinu gynekologických obtíží (např. proč žena krvácí nepravidelně, silně, příliš dlouho popřípadě v období, kdy už krvácet nemá, tzn. po přechodu) nebo léčebné, kdy výkon slouží k zástavě děložního krvácení nebo k odstranění děložního polypu.

 

Před výkonem

Od svého ošetřujícího lékaře byste měla obdržet všechny podstatné informace související s plánovaným zákrokem.

Sama byste měla lékaře informovat:

 • zda trpíte alergií, 
 • jaké léky dlouhodobě užíváte, 
 • zda netrpíte poruchou krevní srážlivosti
 • jaké jste podstoupila operace
 • zda trpíte dalšími onemocněními

Před výkonem se můžete ještě navečeřet, ale minimálně od půlnoci byste neměla nic jíst a pít. Pokud ráno užíváte chronicky léky, poraďte se s lékařem, zda je máte užít i v den operace.

 

Při výkonu

Výkon se nejčastěji provádí v krátké celkové anestézii. Při ní jsou vám aplikovány do žíly na ruce léky, která Vás na dobu operace uspí a zrelaxují. Méně často, zejména u chronicky nemocných pacientek, kde je celková anestézie riziková, se výkon provádí pouze v lokálním znecitlivění, kdy se anestetická látka aplikuje do děložního čípku.

Výkon se provádí v poloze na zádech s dolními končetinami v podpěrách (tzv. gynekologická poloha).

Po zavedení gynekologického zrcadla do pochvy následuje rozšíření (dilatace) děložního hrdla pomocí kovových tyčinek (dilatátorů). Když je hrdlo dost rozšířené, zavede se kyreta, kterou se sliznice snese. Veškerý materiál získaný při operaci se odesílá k dalšímu histologickému vyšetření.

Celý výkon trvá obvykle 15-30 minut.

 

Po výkonu

Po výkonu se probudíte na tzv. dospávacím pokoji, kde zůstanete ještě minimálně další 4 hodiny. Teprve v okamžiku, když jste již při plném vědomí a ve stabilizovaném stavu, můžete být propuštěna domů. Na zpáteční cestu si zajistěte odvoz, rozhodně byste neměla řídit sama.

V prvních hodinách po operaci se může někdy dostavit pocit nevolnosti, popřípadě i zvracení. V takovém případě dostanete léky, které Vám uleví. V případě, že jste byla během operace zaintubována (tzn byla-li Vám anesteziologem při operaci do krku zavedena trubička které zajistila, abyste mohla dýchat), můžete pociťovat bolesti či škrábání v krku. Nepříjemný pocit mohou zmírnit volně prodejné mentolové pastilky. Po operaci se také mohou objevit mírné bolesti v podbříšku a krvácení, které obvykle trvají jen několik dnů, nejdéle do 2 týdnů by měly zcela vymizet.

 

Jak se chovat po výkonu

 • 24 hodin po výkonu byste neměla řídit auto.
 • První 4 dny po výkonu si 2x denně změřte tělesnou teplotu a výsledek si poznamenejte pro případ, že byste musela akutně navštívit lékaře.
 • Vyhněte se velké fyzické zátěži po dobu 1 týdne od výkonu. Po stejnou dobu nezvedejte těžká  břemena (5 kg a více).
 • Používejte sprchu místo koupele minimálně po dobu 2 týdnů, popřípadě podle doporučení Vašeho ošetřujícího lékaře. Minimálně po stejnou dobu nechoďte plavat, nepoužívejte tampóny či vaginální výplachy.
 • Pohlavní styk můžete mít za nejdřívě za 14 dnů po výkonu.

 

Komplikace

Komplikace jsou u tohoto typu výkonu poměrně vzácné. Rozdělují se na časné a pozdní. Při výkonu může dojít k poranění stěny dělohy, tzv perforaci či natržení děložního čípku. K těm pozdním pak patří vznik srůstů ať v oblasti děložního čípku, resp děložního kanálu, tak v dutině děložní (tzv. Ashermannův syndrom).

 

Kdy vyhledat pohotovost

 • Máte bolesti, které neustupují aníi po použítí léků proti bolesti, popřípadě jde o náhle vzniklé stupňující se bolesti.
 • Objevil se u Vás zapáchající výtok z pochvy.
 • Máte vyrážku.
 • Začla jste krvácet silněji než jste při menstruaci zvyklá nebo krvácíte v kusech sraženin.
 • Máte horečku.
 • Trpíte bolestí na hrudi či se Vám špatně dýchá.
 • Točí se Vám hlava, omdléváte.
 • Máte intenzivní bolesti vystřelující do ramen.

Související články

Novinka

MUDr. Miroslav Verner je posilou v ordinaci gynekologie na naší nové pobočce v Praze 5

Článek

Hysteroskopie

Článek

Konizace

Článek

Drenáž, marsupializace a exstirpace Bartholiniho žlázy

Článek

Labioplastika

Článek

UUT

Články a novinky

Článek

Koronavirus v otázkách a odpovědích

Novinka

Testujeme na přítomnost COVID-19 a protilátek

Článek

Očkování proti COVID-19 – co zatím víme o vakcínách?

Novinka

Aplikace myCANADIAN umí nové kousky!

Článek

Koronavirus: Aktuální otázky a odpovědi, přijatá opatření, informace o testování

Článek

Žvýkačky a zdraví zubů. Jakou vybrat?

Článek

Podpořte naše sestřičky v soutěži "Sestra Sympatie"!

Článek

Atopický ekzém u dětí a léčba

Článek

Atopický ekzém – příčiny, příznaky

Nechte si posílat novinky