Hysteroskopie

Článek

23. 04. 2018 Gynekologie a porodnictví

Hysteroskopie

Jedná se o operační výkon, při kterém lékař kontroluje vzhled dutiny děložní. Za tímto účelem se proto do dutiny děložní skrz pochvu a děložní hrdlo zavede tenká trubička obsahující jak světelný zdroj, tak kameru. Celý obraz se pak přenáší na obrazovku, kde operující lékař může detailně posoudit veškeré změny, které jsou v dutině děložní přítomné. Hysteroskopie může být výkonem jak diagnostickým, kdy je prvotní snaha zjistit příčinu obtíží pacientky (např. silné či nepravidelné krvácení, neplodnost, podezření na přepážku v dutině děložní, aj.), tak léčebný, kdy je možné příčinu obtíží operačně odstranit (např. odstraněnín polypu, nitroděložního přepážky (septa) či srůstů. Výkon se ideálně provádí bezprostředně po skončení menstruace.

 

Před výkonem

Od svého ošetřujícího lékaře byste měla obdržet všechny podstatné informace související s plánovaným zákrokem.

Sama byste měla lékaře informovat:

 • zda trpíte alergií, 
 • jaké léky dlouhodobě užíváte, 
 • zda netrpíte poruchou krevní srážlivosti
 • jaké jste podstoupila operace
 • zda trpíte dalšími onemocněními
 • zda nejste těhotná, resp. zda máte aktuálně negativní těhotenský test

Před výkonem se můžete ještě navečeřet, ale minimálně od půlnoci byste neměla nic jíst a pít. Pokud ráno užíváte chronicky léky, poraďte se s lékařem, zda je máte užít i v den operace.

 

Při výkonu

Výkon se nejčastěji provádí v krátké celkové anestézii. Při ní jsou vám aplikovány do žíly na ruce léky, která Vás na dobu operace uspí a zrelaxují. Méně často, zejména u chronicky nemocných pacientek, kde je celková anestézie riziková, se výkon provádí pouze v lokálním znecitlivění, kdy se anestetická látka aplikuje do děložního čípku.

Výkon se provádí v poloze na zádech s dolními končetinami v podpěrách (tzv. gynekologická poloha).

Po zavedení gynekologického zrcadla do pochvy se skrz děložní hrdlo zavedení obvykle tenký kovový tubus hysteroskopu. Ten obsahuje světelný zdroj a kameru. Obraz z kamery se přenáší na obrazovku. Při dnešních technických možnostech (kamery a monitory s vysokým rozlišením) má operující lékař možnost posoudit i zcela drobné změny, které jsou v dutině děložní přítomny. K lepšímu zpřehlednění se během výkonu do dutiny děložní aplikuje buď tekutina (fyziologický roztok) nebo plyn. V případě, že jsou během výkonu odhaleny nějaké chorobné změny, je možné rovnou provést odběry materiálu (biopsii) popřípadě zkombinovat diagnostický výkon s operační hysteroskopií či probatorní kyretáží.

Výkon trvá obvykle 15-30 minut, v případě operační hysteroskopie může trvat až 1 hodinu.

 

Po výkonu

Po výkonu se probudíte na tzv. dospávacím pokoji, kde zůstanete ještě minimálně další 4 hodiny. Teprve v okamžiku, když jste již při plném vědomí a ve stabilizovaném stavu, můžete být propuštěna domů. Na zpáteční cestu si zajistěte odvoz, rozhodně byste neměla řídit sama.

Hospitalizace přes noc je u nekomplikovaného diagnostického výkonu nepravděpodobná.

V prvních hodinách po operaci se může někdy dostavit pocit nevolnosti, popřípadě i zvracení. V takovém případě dostanete léky, které Vám uleví. V případě, že jste byla během operace zaintubována (tzn byla-li Vám anesteziologem při operaci do krku zavedena trubička které zajistila, abyste mohla dýchat), můžete pociťovat bolesti či škrábání v krku. Nepříjemný pocit mohou zmírnit volně prodejné mentolové pastilky. Po operaci se také mohou objevit mírné bolesti v podbříšku a krvácení, které obvykle trvají jen několik dnů, nejdéle do 2 týdnů by měly zcela vymizet.
 

Jak se chovat po výkonu

 • 24 hodin po výkonu byste neměla řídit auto.
 • První 4 dny po výkonu si 2x denně změřte tělesnou teplotu a výsledek si poznamenejte pro případ, že byste musela akutně navštívit lékaře.
 • Vyhněte se velké fyzické zátěži po dobu 1 týdne od výkonu. Po stejnou dobu nezvedejte těžká  břemena (5 kg a více).
 • Používejte sprchu místo koupele minimálně po dobu 2 týdnů, popřípadě podle doporučení Vašeho ošetřujícího lékaře. Minimálně po stejnou dobu nechoďte plavat, nepoužívejte tampóny či vaginální výplachy.
 • Pohlavní styk můžete mít za nejdřívě za 14 dnů po výkonu.

 

Komplikace

Hysteroskopie patří mezi bezpečné operace. Riziko komplikací se pohybuje pod 1%. Navíc je spojena jen s krátkým pobytem ve zdravotnickém zařízení, rychlou rekonvalescencí a nižší spotřebou léků k tlumení pooperační bolesti. Z toho důvodu patří k velmi často prováděným gynekologickým výkonům. Pokud již k nějaké komplikaci dojde, pak se jedná buď o komplikaci spojenou s podávanou anestézií nebo s vlastním operačním výkonem. K těm pak patří pooperační zánět, silné vaginální  krvácení, pooperační nitroděložní srůsty či poranění způsobená vlastním hysteroskopem např. děložního hrdla či stěny dělohy, popřípadě okolních orgánů jako je močový měchýř či střevo. Je nutné však ještě jednou zdůraznit, že k tomu typu komplikací dochází jen zcela vyjímečně.

 

Kdy vyhledat pohotovost

 • Máte zesilující bolesti, které neustupují ani po použítí léků proti bolesti, popřípadě jde o náhle vzniklé stupňující se bolesti.
 • Objevil se u Vás zapáchající výtok z pochvy.
 • Máte vyrážku.
 • Začla jste krvácet silněji než jste při menstruaci zvyklá nebo krvácíte v kusech sraženin.
 • Máte horečku.
 • Trpíte bolestí na hrudi či se Vám špatně dýchá.
 • Točí se Vám hlava, omdléváte.
 • Máte intenzivní bolesti vystřelující do ramen.

Související články

Novinka

MUDr. Miroslav Verner je posilou v ordinaci gynekologie na naší nové pobočce v Praze 5

Článek

Probatorní kyretáž

Článek

Konizace

Článek

Drenáž, marsupializace a exstirpace Bartholiniho žlázy

Článek

Labioplastika

Článek

UUT

Články a novinky

Novinka

Očkování proti COVID-19 - cizí státní příslušníci

Novinka

Povinnost respirátorů na klinikách Canadian Medical

Novinka

Testujeme na přítomnost COVID-19 a protilátek

Novinka

Nová mobilní aplikace myCANADIAN

Článek

Koronavirus: Aktuální otázky a odpovědi, přijatá opatření, informace o testování

Novinka

Mimořádné omezení provozu klinik a klientské linky 14. - 17. 5. 2021

Článek

Svrab - přenos, léčba a prevence

Článek

Koronavirus v otázkách a odpovědích

Článek

Ionizační kartáček na zuby: Skutečně funguje? Odpovídá MDDr. Zdeněk William Pelc, MBA

Nechte si posílat novinky