Co vás čeká ve čtvrtém trimestru?
Článek26. 10. 2022 Gynekologie a porodnictví
CO JE ŠESTINEDĚLÍ A JAK NÁROČNÉ MŮŽE PRO NOVOPEČENOU MAMINKU BÝT, ASI TUŠÍTE. CO ALE ZNAMENÁ TAKZVANÝ ČTVRTÝ TRIMESTR? CO SE BĚHEM NĚJ DĚJE A DÁ SE NA VŠECHNY TY NOVINKY A ZMĚNY NĚJAK NACHYSTAT?
Říkáte si, jak to, že „čtvrtý trimestr“, když těhotenství má přece trimestry jen tři? „Čtvrtý trimestr se používá jako označení pro období tří měsíců následujících po porodu. Každá maminka ví, že je to období někdy hodně obtížné. Nic není jako dřív, tělo je jiné, děloha se pomalu zavinuje, prsa jsou bolestivá, začíná se rozbíhat kojení, hojí se porodní poranění. S novým prostředím se musí vyrovnat i novorozenec,“ vysvětluje MUDr. Tereza Čeledová, gynekoložka z kliniky Canadian Medical. Pokud bychom šli do historie, označení „čtvrtý trimestr“ začal používat americký pediatr Harvey Karp a někteří psychologové. Karp se dlouhodobě zabýval problémem, který ve větší či menší míře řeší po porodu každá maminka, a to jak utišit plačící dítě. „Karpova technika zklidnění kojenců je založena na obnovení prvků života v děloze. Novorozenci jsou stimulováni způsobem, který připomíná pocity, jež zažívali v děloze. Jedná se hlavně o pevné zavinování, nošení v šátku, šumění (tzv. bílý šum), houpání na míči a podobně,“ vypočítává gynekoložka.
„JEN“ DEVĚT MĚSÍCŮ?
Harvey Karp tvrdil, že děti se rodí o celé tři měsíce dříve, ačkoli na příchod na svět nejsou ještě zcela připravené. Ony tři měsíce po porodu jsou zásadní pro to, aby se dítě dokázalo „probudit“ a dozrát. Jak po fyzické, tak psychické stránce. Není například náhoda, že kojenecká kolika trápí miminka obvykle právě do oněch tří měsíců. Proto se jí ostatně říká tříměsíční kolika. Prý je známkou toho, že trávicí trakt a střeva nejsou ještě kompletně dovyvinuty a nedokážou správně fungovat, proto se objevují tolik obávané křeče a „prdíky“. Proč se tedy miminka nerodí namísto po devíti až po dvanácti měsících, kdy by byla pro pobyt na tomto světě připravena? Je to jednoduše proto, že šesti- nebo sedmikilové dítě byste jen těžko bez problémů porodila. Na to není ženské tělo zkrátka stavěné, takže to příroda zařídila tak, aby dítě bez potíží prošlo pánví a porodními cestami. A pak se prostě „dopeče“ s vaší pomocí.
TĚLO SE VRACÍ DO „NORMÁLU“
„Období nazývané čtvrtý trimestr zahrnuje klasické šestinedělí, a to ještě můžeme dělit na rané a pozdní. První fáze trvá přibližně deset dní, kdy se ustaluje tvorba mléka, hojí se porodní poranění, zavinuje děloha. Poté nastává pozdní fáze, která trvá následujících čtyři až šest týdnů. V tomto období se tělo začíná celkově vracet do relativně původního stavu před otěhotněním,“ říká MUDr. Čeledová. Svou elasticitu a tonus získávají zpět zejména břišní stěna a svaly pánevního dna, je ale potřeba počítat s tím, že jde o několikatýdenní proces. Porod znamená pro tělo velkou změnu nejen fyzickou, ale i psychickou. V poporodním období pak klesá hladina hormonů, což bývá u řady žen hlavním důvodem poporodní sklíčenosti. Maminky se mohou cítit vyčerpaně, unaveně a smutně. Tyto pocity obvykle trvají jen několik dní po porodu.
Celý článek vyšel v časopise Maminka 07/2022.