Syndrom polycystických vaječníků: Příčina neplodnosti a chybějící menstruace

Článek

27. 04. 2020 Gynekologie a porodnictví

Četný výskyt chloupků, nadváha, řídké vlasy, problematická pleť, amenorea či anovulační cykly. Tyto symptomy ubírající na pocitu ženskosti nejsou jen estetickým problémem.  I když tak na první pohled vypadají, upozorňují na syndrom polycystických vaječníků. Na vině je hormonální nerovnováha se zvýšenými hladinami mužských pohlavních hormonů, zejména testosteronu. S čím pomůže lékař a jak si může pomoci pacientka?

Syndrom polycystických vaječníků (mezinárodní zkratka PCOS) lze označit za onemocnění metabolické a současně také endokrinní povahy, podle odhadů trápí 5-20 % žen v reprodukčním věku. Dosud se přesně neví, proč PCOS vlastně vzniká. V této souvislosti se často mluví o dědičných predispozicích, nezdravém životním stylu (strava, nadváha, nedostatek pohybu), dále také o hormonálním disruptoru (látka, která narušuje normální funkci hormonu) typu bisfenol A.

„Kromě nepravidelnosti menstruačního cyklu a neplodnosti se u žen s PCOS zvyšuje riziko zhoubného nádoru dělohy, přesněji endometriálního karcinomu. Z toho důvodu by měly podstupovat pravidelně, minimálně 1x ročně, gynekologické vyšetření,“ upozorňuje na přínos prevence MUDr. Miroslav Verner, vedoucí lékař gynekologie kliniky Canadian Medical.

Příznaky, které kradou sebevědomí

Vyšší koncentrace androgenů (mužských pohlavních hormonů) zodpovídá za mastnou pleť, padání vlasů, akné a rovněž přeje tzv. hirsutismu. Ženám postiženým tímto onemocněním rostou chloupky nad horním rtem, na bradě či tváři stejně jako na zádech a ňadrech. Za klíčový faktor u PCOS se pokládá inzulinová rezistence, jež má za následek rychlý nárůst hmotnosti a komplikuje hubnutí. Dochází k nadprodukci hormonu inzulinu, avšak receptory svalových buněk na jeho přítomnost nereagují. Nadbytek glukózy v krvi organismu slouží jako zdroj energie a veškerá kalorická zátěž ze stravy putuje do zásob.  Polycystické vaječníky se nevyhýbají ani štíhlým ženám. Existují také pacientky, které polycystické vaječníky trápí i přes absenci typických příznaků. Málokdo ví, že se s tímto onemocněním potýkala řada známých tváří.  Populární trenérka Jillian Michaels, módní ikona Victoria Beckham, dále herečka a scénáristka Emma Thompson.

Nález a léčebné indikace

Jak vypadají vaječníky při syndromu PCOS? Dochází až k dvojnásobnému zvětšení oproti běžné velikosti. Hlavním znakem jsou drobné cysty na ovariích, které se tvoří z nedozrálých vajíček (folikulů).

Onemocnění potvrdí gynekolog skrze ultrazvukové vyšetření v závislosti na vyhodnocení hormonálního profilu. Klíčové jsou zejména hodnoty FSH (folikuly stimulující hormon), LH (luteinizační hormon) a testosteronu, ale třeba také prolaktinu, thyreotropinu (TSH) a jiné, které pomohou vyloučit další možné příčiny obtíží (hyperprolaktinémii, hypothyreosu, atd.).

Syndrom polycystických vaječníků jako takový zcela vyléčit nelze, současná medicína však dokáže pomoci s danými symptomy. „Jedním z hlavních cílů je potlačit nadměrnou produkci mužských pohlavních hormonů (androgenů). Toho je možné docílit například užíváním hormonální antikoncepce nebo některými léky na cukrovku (tzv. perorálními antidiabetiky),“ dodává MUDr. Verner.

Polycystické vaječníky versus těhotenství

Většinou je tato diagnóza zjištěna ve chvíli, kdy uživatelka antikoncepce vysadí pilulky ve snaze otěhotnět a menstruace se zpožďuje. Obézním ženám se doporučuje snížit tělesnou hmotnost a následně ji ve spolupráci s obezitologem udržovat. Váhový úbytek s pravidelným pohybem podle odborníků může nastartovat ovulaci, vybalancovat hormonální nesoulad a také umravnit glykemický index. Další krok při léčbě neplodnosti představuje užívání léků na podporu ovulace, případně podstoupení ovariálního drillingu. Během tohoto laparoskopického zákroku se operačně naruší zevní vrstva vaječníků, což se může pozitivně projevit snadnějším uvolňováním vajíček při ovulaci.

„Pacientky s PCOS často neovulují, tj. neuvolňují přibližně v polovině menstruačního cyklu vajíčko. Za této situace žena přirozeně neotěhotní. V případě, že se neuvolní vajíčko, nemůže se ani vytvořit žluté tělísko, které pak produkuje hormon progesteron. Ten je nezbytný pro normální průběh druhé poloviny cyklu a pokud nedojde během ovulace k otěhotnění, tak i za nástup menstruace. U lehčích forem PCOS, kde ovulace probíhá, je spontánní koncepce možná,“ vysvětluje MUDr. Verner.

5 pravidel, jak zvládnout život s PCOS

Mezi další podpůrné prostředky v boji s polycystickými ovarii patří hormonální jógová terapie podle Dinah Rodrigues. Sestava na sebe navazujících ásan aktivuje žlázy s vnitřní sekrecí (vaječníky, štítná žláza, hypofýza) a za pomoci specifické techniky dýchání dochází k jejich stimulaci a následnému prokrvení.

Omezte konzumaci jednoduchých cukrů a nadbytečných sacharidů ve stravě. Limonády nahradí neslazená voda bez bublinek, slaďte stévií nebo medem. Rafinovanému cukru se snažte vyhýbat. Inspirujte se stravováním na principu low carb. Ovoce si dopřávejte ráno a v poledne, odpoledne a večer preferujte zeleninu.

Buďte v pohybu. Chůze, nordic walking, plavání, pilates, tanec, cyklistika. Zvolte druh pohybové aktivity dle preferencí a pravidelně se hýbejte. Přirozeně tak snížíte inzulínovou rezistenci.

Užívání myo-inositolu nejlépe v kombinaci s D-chiro-inositolem (ve formě výživových doplňků) u žen s polycystickými vaječníky zaznamenává příznivý vliv na kvalitu vajíček a rovněž na metabolismus glukózy. Dále pomáhá vitamín D.

Jak zatočit s chloupky? Na výběr máte několik možností. Klasické holení žiletkou, depilační krémy, cukrová pasta či vosk, popřípadě fotoepilace pomocí IPL nebo vysoce efektivní laserová epilace.

Související články

Článek

Moje tělo po porodu – omyly, mýty, pravdy a polopravdy

Článek

Vaginální mykózy umí v létě potrápit

Článek

Premenstruační syndrom zvládnete díky lékům i přírodní léčbě

Článek

Těhotenství a porod v nejvyšším komfortu. Trend prémiové péče roste krizím navzdory

Článek

Gynekologická prevence zachraňuje životy

Článek

Na slovíčko s „Andělem“ MUDr. Patrice Awonseba Baba-Musah

Článek

Labioplastika: Na otázky o zákroku odpovídal MUDr. Jiří Chod, gynekolog a porodník

Článek

Na gynekologickou prevenci jednou ročně

Článek

Gynekologické záněty během života potrápí každou ženu

Novinka

Specializované vyšetření - expertní kolposkopie

Článek

Gynekologická operativa v Canadian Medical: Kombinace kvality a komfortu

Článek

Menopauza - příznaky a léčba

Článek

Menstruační bolesti – příčiny, klasifikace a řešení

Článek

Co vás čeká ve čtvrtém trimestru?

Článek

Které polohy plodu jsou nepravidelné?

Článek

Těhotenství i šestinedělí je plný vratných i nevratných změn

Novinka

MUDr. Miroslav Verner je posilou v ordinaci gynekologie na naší nové pobočce v Praze 5

Článek

Probatorní kyretáž

Článek

Hysteroskopie

Článek

Konizace

Článek

Drenáž, marsupializace a exstirpace Bartholiniho žlázy

Článek

Labioplastika

Článek

UUT

Článek

Moderní způsoby, jak zvládnout menstruaci

Novinka

Jednodenní chirurgie v gynekologii jako trend současné medicíny

Článek

Na mamograf bez obav. Nově do Mamocentra Waltrovka

Novinka

Novinka: Omlazení intimních partií pomocí Desirial

Články a novinky

Článek

Nesladký život aneb jak žít s cukrovkou téměř naplno

Článek

Nezdravým životním stylem se řítíme do záhuby

Článek

Očkovat se proti chřipce? Doporučujeme všem

Článek

Obezita se čím dál častěji týká i mladších

Novinka

Canadian Medical je akreditované a certifikované pracoviště

Novinka

Nové posily na klinikách Canadian Medical

Novinka

Vasektomie v otázkách a odpovědích

Článek

Budoucnost zdraví je v digitalizaci

Článek

Očkování proti chřipce začíná

Nechte si posílat novinky