Premenstruační syndrom zvládnete díky lékům i přírodní léčbě
Článek01. 02. 2021 Gynekologie a porodnictví
Až 90 % žen se každý měsíc před menstruací potýká s různě intenzivními premenstruačnímí obtížemi, přibližně 20-40 % pak má obtíže natolik výrazné, že se souhrnně označují termínem premenstruační syndrom (PMS). Zhruba ve třetině případů se jedná o tak vážný stav, že narušuje běžné denní aktivity. Nepříjemným příznakům se dá předcházet léky, přírodní léčbou i cvičením.
Co je to PMS?
Za premenstruační syndrom (PMS) se označují psychické i fyzické obtíže, které se objevují u žen zhruba v posledním týdnu před menstruací. Způsobuje je pravděpodobně nerovnováha hormonů. V tomto období dochází k poklesu hladiny estrogenu a nárůstu hladiny progesteronu, jejichž kolísání může ovlivňovat mimo jiné náladu a či vnímání bolesti. Na vině mohou být také zvýšená hladina hormonu prolaktinu, popřípadě snížená hladina „tzv. hormonu štěstí“ serotoninu.
Příznaky PMS
Podle odhadů může PMS zahrnovat až stovky různých příznaků. Mezi nejběžnější psychické projevy patří:
- podrážděnost, náladovost, deprese,
- přecitlivělost,
- vztahovačnost,
- nesoustředěnost.
Premenstruační syndrom doprovází také řada fyzických symptomů. Nejčastěji se jedná o:
- bolest hlavy,
- zvýšenou citlivost a napětí v prsou,
- bolest v podbřišku,
- pocit plnosti břicha, nadýmání a změny chuti k jídlu,
- změny libida,
- poruchy spánku,
- únavu,
- zadržování vody v těle a zvýšení hmotnosti,
- otoky kloubů,
- zhoršení akné,
- změnu kvality vlasů.
Léčba PMS
Léčba premenstruačního syndromu zahrnuje potlačování konkrétních příznaků (zejména bolesti) a řadu preventivních opatření. Projevy pomáhá zmírňovat vyvážená strava zaměřená na dostatek ovoce, zeleniny a tekutin. Pozitivně působí vitamíny B6 a E, vápník, železo, zinek a hořčík. Vhodným zdrojem hořčíku a vápníku jsou mandle a mák, zinek, železo a vitamíny skupiny B najdete zase v dýňových semínkách. Naopak v tomto období omezte množství soli, cukrů, alkoholu a kofeinu.
Na zmírnění příznaků se doporučuje také pohybová aktivita. Vhodná je například jóga, aerobní cvičení nebo obyčejná procházka. Pohyb pomáhá zmírnit bolest a zároveň zlepšuje náladu.
Průběh PMS zklidňuje také přírodní léčba. Na trhu je dostupná řada homeopatik, pomáhají však i běžné bylinky. Bolest i podrážděnost zmírňuje kontryhel, třezalka pomůže s trávením a špatnou náladou. Na nadýmání se hodí kmín a fenykl.
TIP: Bylinky se při PMS využívají ve formě čajů. Tyto i mnohé další najdete v nabídce naší lékárny.
Při závažných potížích vyhledejte lékaře
„Některé ženy mají mnohdy pocit, že premenstruační syndrom je neodlučitelnou součástí jejich údělu a je potřeba ho jen přetrpět. Někdy jsou ale příznaky natolik výrazné, že zásadně ovlivňují běžné denní aktivity. Obzvlášť v těchto případech je na místě konzultovat problém s lékařem. Kromě volně dostupných přípravků potlačujících jednotlivé příznaky je možné průběh PMS zmírnit např. užíváním hormonální antikoncepce,“ uvádí MUDr. Miroslav Verner, vedoucí lékař specializace gynekologie.