Jednodenní chirurgie v gynekologii jako trend současné medicíny

Novinka

13. 01. 2022 Gynekologie a porodnictví

Preventivní gynekologické vyšetření umožňuje řadu patologií včas odhalit a řešit je. Pokud preventivní prohlídka ukáže na možná rizika v oblasti hrdla dělohy, je těmto klientkám CM doporučeno v rámci jejich členství specializované vyšetření, tzv. expertní kolposkopie v naší kolposkopické ambulanci (COP). Právě toto specializované vyšetření má obrovský význam při včasné diagnostice a léčbě přednádorových stádií děložního čípku. Klientky s nálezem vyžadujícím následný operační výkon pak mohou naši lékaři precizně ošetřit relativně jednoduchým zákrokem, tzv. konizací. 

Nositelem licence k tomuto typu specializovaného vyšetření je MUDr. Jiří Chod, Ph.D., který je vedoucím COP. Vyšetření provádí také zkušená lékařka MUDr. Tereza Čeledová.

 

 

 

 

 

 

 

Kromě konizace jsou moderní operační sály na klinice Walter k dispozici i pro další gynekologické léčebné a estetické operační výkony v rámci tzv. jednodenní operativy, kde tým zkušených operatérů provádí celou řadu výkonů:

  • Interrupce - ukončení dalšího vývoje těhotenství lékařem ze zdravotních důvodů nebo na přání pacientky při dodržení zákonů ČR.
  • Revize dutiny děložní - lékaři k zákroku přistupují například po samovolně proběhlých potratech. Výkon je prováděn v krátké celkové anestezii, propuštění je možné už za 2 hodiny.
  • Diagnostická hysteroskopie - prohlédnutí dutiny děložní lékaři provádí často současně s odběrem vzorku sliznice, eventuelně se separovanou abrazí dutiny děložní a hrdla. Nejčastěji k němu lékař přistupuje v případě gynekologického krvácení nejasného původu, při abnormálním ultrazvukovém nálezu či v rámci hledání příčin neplodnosti. Při hysteroskopii se dá zavedením nástroje získat i vzorek sliznice nebo případně odstranit polyp či myom - to už pak nazýváme “operační hysteroskopie”.
  • Operační hysteroskopie - nejčastěji se provádí pro nález polypu či podslizničního myomu, který se následně odstraňuje. Výkon indikuje operatér po předchozí konzultaci s pacientkou a gynekologickém vyšetření.
  • Konizace - jedná se o malý gynekologický zákrok, kterým odstraníme postiženou tkáň z děložního čípku. Zákrok provádíme velmi šetrně, tak abychom čípek co nejméně poškodili. Tímto způsobem léčíme nejčastěji již zjištěné předrakovinové změny děložního hrdla. Také jej můžeme provést jako diagnosticko-léčebný, v případě opakovaných abnormálních nálezů v cytologii. Vše s pacientkou pečlivě probereme v naší specializované kolposkopické ambulanci (COP) na Walterovce. Tyto zákroky provádíme v režimu jednodenní chirurgie, tedy pacientka odchází vždy ten samý den po zákroku domů. Využíváme celkové anestezie, v některých případech můžeme také zákrok provádět v lokálním znecitlivění.
  • Laparoskopie diagnostická - diagnostická laparoskopie se provádí za účelem prohlédnutí orgánů malé pánve (dělohy, vaječníků, vejcovodů a celé malé pánve).  Pokud je plánován laparoskopický operační výkon, je to nejčastěji z důvodu výkonu např. na vaječníku, odstranění cysty, rozrušení srůstů apod. Při laparoskopii můžeme provádět zkoušku na průchodnost vejcovodů.
  • Laparoskopická sterilizace - přerušení či odstranění vejcovodů na žádost klientky.
  • Operace na zevním genitálu - nabízíme úpravy labií (stydkých pysků) tzv. labioplastiku, eventuálně drobné výkony jako úpravy po špatně zhojeném nástřihu po porodu, odstranění výrůstků, cyst, kondylomů zevního genitálu. Operujeme cysty a abscesy Bartholinské žlázy.
  • Zavedení nitroděložního tělíska v celkové anestezii - Bolestivost při zavádění tělíska je velmi individuální. Pacientkám které mají obavy nebo tam, kde by mohlo být zavádění tělíska komplikovanější (stavy po předchozích císařských řezech, abnormální pozice již zavedeného tělíska, apod...), můžeme nabídnout možnost využití celkové anestezie.

 

U každého z těchto výkonů je jednoznačnou výhodou pro klientky nejenom kompletní péče pod jednou střechou, ale také příjemné prostředí. To vše zmírňuje stres, který s sebou každý operační zákrok přináší.

Související články

Článek

Syndrom polycystických vaječníků: Příčina neplodnosti a chybějící menstruace

Článek

Moje tělo po porodu – omyly, mýty, pravdy a polopravdy

Článek

Vaginální mykózy umí v létě potrápit

Článek

Premenstruační syndrom zvládnete díky lékům i přírodní léčbě

Článek

Těhotenství a porod v nejvyšším komfortu. Trend prémiové péče roste krizím navzdory

Článek

Gynekologická prevence zachraňuje životy

Článek

Na slovíčko s „Andělem“ MUDr. Patrice Awonseba Baba-Musah

Článek

Labioplastika: Na otázky o zákroku odpovídal MUDr. Jiří Chod, gynekolog a porodník

Článek

Na gynekologickou prevenci jednou ročně

Článek

Gynekologické záněty během života potrápí každou ženu

Novinka

Specializované vyšetření - expertní kolposkopie

Článek

Gynekologická operativa v Canadian Medical: Kombinace kvality a komfortu

Článek

Menopauza - příznaky a léčba

Článek

Menstruační bolesti – příčiny, klasifikace a řešení

Článek

Co vás čeká ve čtvrtém trimestru?

Článek

Které polohy plodu jsou nepravidelné?

Článek

Těhotenství i šestinedělí je plný vratných i nevratných změn

Novinka

MUDr. Miroslav Verner je posilou v ordinaci gynekologie na naší nové pobočce v Praze 5

Článek

Probatorní kyretáž

Článek

Hysteroskopie

Článek

Konizace

Článek

Drenáž, marsupializace a exstirpace Bartholiniho žlázy

Článek

Labioplastika

Článek

UUT

Článek

Moderní způsoby, jak zvládnout menstruaci

Článek

Na mamograf bez obav. Nově do Mamocentra Waltrovka

Články a novinky

Novinka

Nošení respirátorů na klinikách Canadian Medical

Novinka

Změna poskytované stomatologické péče v Canadian Medical

Novinka

Novinky v oblasti pracovnělékařských služeb

Článek

Mgr. Ing. Jitka Jirků: Problémy se zažíváním

Článek

Hubnutí po padesátce: Nastartujte si metabolismus, abyste spalovaly rychleji

Novinka

PF 2023

Novinka

Noví vedoucí lékaři specializací neurologie a oftalmologie

Článek

Upozornění: Zvýšené počty respiračních onemocnění

Článek

Expats.cz: MUDr. Barbara Taušová o vztahu mezi lékařem a pacientem v Česku

Nechte si posílat novinky