Konizace
Článek23. 04. 2018 Gynekologie a porodnictví
Konizace
Konizace patří k malým gynekologickým výkonům, během kterého se odstranní část děložního hrdla. Odstraněná část má často tvar kuželu (konusu), po kterém je výkon pojmenován. Operace se obvykle provádí u žen, které mají již histologický potvrzené přednádorové změny na děložním čípku, popřípadě pro tyto změny svědčí abnormální cytologický a kolposkopický nález.
Před výkonem
Od svého ošetřujícího lékaře byste měla obdržet všechny podstatné informace související s plánovaným zákrokem.
Sama byste měla lékaře informovat:
- zda trpíte alergií,
- jaké léky dlouhodobě užíváte,
- zda netrpíte poruchou krevní srážlivosti
- jaké jste podstoupila operace
- zda trpíte dalšími onemocněními
Před výkonem se můžete ještě navečeřet, ale minimálně od půlnoci byste neměla nic jíst a pít. Pokud ráno užíváte chronicky léky, poraďte se s lékařem, zda je máte užít i v den operace.
Při výkonu
Výkon se nejčastěji provádí v krátké celkové anestézii. Při ní jsou vám aplikovány do žíly na ruce léky, která Vás na dobu operace uspí a zrelaxují.
Před operací budete uložena do tzv. gynekologické polohy vleže na zádech a s dolními končetinami v podpěrách.
Teprve až když plně nastoupí účinek anestezie a vy spíte, provede lékař desinfekci pochvy a zavede do ní gynekologické zrcadlo. Může, ale nemusí aplikovat jehlou do čípku látku, která způsobí dočasné místní “ztažení” cév, což se příznivě projeví menším krvácením v průběhu operace. Někdy se ze stejného důvodu zakládají po stranách čípku dočasné stehy Poté lékař vytne pomocí elektrické kličky, elektrické jehly nebo obyčejného skalpelu tu část čípku, kde se nachází chorobné změny. Součástí výkonu je seškrábnutí části sliznice z kanálu děložního čípku (tzv. endocervikální kyretáž). Veškerý získaný materiál se pak odesílá do laboratoře k podrobné vyšetření.
Pokud pracoviště, kde se výkon provadí, disponuje laserem, pak ho lze využít jako další operační techniku.
Výkon obvykle trvá 15-30 minut a hospitalizace přes noc není po výkonu obvykle nutná.
Po výkonu
Po výkonu se probudíte na tzv. dospávacím pokoji, kde zůstanete ještě minimálně další 4 hodiny. Teprve v okamžiku, když jste již při plném vědomí a ve stabilizovaném stavu, můžete být propuštěna domů. Na zpáteční cestu si zajistěte odvoz, rozhodně byste neměla řídit sama.
V prvních hodinách po operaci se může někdy dostavit pocit nevolnosti, popřípadě i zvracení. V takovém případě dostanete léky, které Vám uleví. V případě, že jste byla během operace zaintubována (tzn byla-li Vám anesteziologem při operaci do krku zavedena trubička které zajistila, abyste mohla dýchat), můžete pociťovat bolesti či škrábání v krku. Nepříjemný pocit mohou zmírnit volně prodejné mentolové pastilky. Po operaci se také mohou objevit mírné bolesti v podbříšku a krvácení, které může přetrvávat, vymizet a opět se objevit nebo dokonce zesílit 7-10 den po operaci. V té se odlučuje obvykle strup, který se vytvořil v místě ranné plochy a krvácení tak nepředstavuje varovný signál porušeného hojení.
Jak se chovat po výkonu
- 24 hodin po výkonu byste neměla řídit auto.
- První 4 dny po výkonu si 2x denně změřte tělesnou teplotu a výsledek si poznamenejte pro případ, že byste musela akutně navštívit lékaře.
- Vyhněte se velké fyzické zátěži po dobu 1-2 týdnů od výkonu. Po stejnou dobu nezvedejte těžká břemena (5 kg a více).
- Používejte sprchu místo koupele minimálně po dobu 3 týdnů, popřípadě podle doporučení Vašeho ošetřujícího lékaře. Minimálně po stejnou dobu nechoďte plavat, nepoužívejte tampóny či vaginální výplachy.
- Pohlavní styk můžete mít za nejdříve za 4-6 týdnů po výkonu.
Komplikace
Komplikace jsou u tohoto typu výkonu poměrně vzácné. Patří k ním pooperační zánět v ráně, časné a pozdní krvácení z rány, zcela vyjímečně poranění pochvy či okolních orgánů (močový měchář, děloha, střevo) vzniklá v průběhu operačního výkonu.
Kdy vyhledat pohotovost
- Máte bolesti, které neustupují aníi po použítí léků proti bolesti, popřípadě jde o náhle vzniklé stupňující se bolesti.
- Objevil se u Vás zapáchající výtok z pochvy.
- Máte vyrážku.
- Začla jste krvácet silněji než jste při menstruaci zvyklá nebo krvácíte v kusech sraženin.
- Máte horečku.
- Trpíte bolestí na hrudi či se Vám špatně dýchá.
- Točí se Vám hlava, omdléváte.
- Pozorujete krev v moči popřípadě ve stolici.