Gynekologická prevence zachraňuje životy

Článek

12. 11. 2021 Gynekologie a porodnictví

Riziko rakoviny děložního čípku mnoho žen stále podceňuje. Gynekolog Jiří Chod z kliniky Waltrovka zdůrazňuje, že prevence je důležitá bez ohledu na věk ženy. Do oboru stále více promlouvají moderní technologie i nové postupy a mnoho patologií lze odhalit včas.

Proč se podle vás některé ženy rozhodnou chodit za gynekologem do soukromého zdravotnického zařízení?

Gynekologie a porodnictví jsou oblastmi, ve kterých je pro pacientky extrémně důležitá důvěra v lékaře a také určitý komfort. Ať už žena řeší prevenci, čeká dítě, nebo se potýká s gynekologickým problémem, vždy je to pro ni velmi intimní záležitost, a proto nesmí pociťovat nepohodlí a prostředí kolem ní musí být vlídné. Rozhodně nechci nepatřičně kritizovat státní sektor, neboť lékařská péče je v tuzemsku obecně na dobré úrovni. Konkrétně naše klientky ale zkrátka hledají něco navíc, nadstandardní péči, nadstandardní přístup. A ten jim poskytujeme. Ať už je to mobilní aplikace, ve které se pohodlně a rychle objednají, špičkové technologie či důraz na co největší komfort každé pacientky. Stejně jako vysoká odbornost našich lékařů či

Specializujete se na takzvanou expertní kolposkopii. Co je to za vyšetření?

V rámci screeningu karcinomu děložního čípku naše klinika běžně jednou ročně provádí kompletní gynekologické vyšetření včetně cytologie, HPV testace a základní kolposkopie. Pro ty, kdo tento pojem neznají, jde o optickou vyšetřovací metodu pomocí přístroje, kolposkopu, která pomáhá lékaři odhalit změny na sliznici děložního čípku. Takzvaná kolposkopická expertiza je specializované vyšetření, které není součástí této běžné prevence. Přichází na řadu v momentě, kdy už je u pacientky podezření na prekancerózu, tedy stav předcházející vzniku maligního nádoru. Expertní kolposkopie, často v kombinaci s biopsií, podezření na rakovinu vyvrátí, nebo potvrdí. Jedná se o vysoce odborné vyšetření, které provádí gynekolog se specializovanou licencí. Na naší klinice máme k tomuto vyšetření navíc i nejlepší dostupné vybavení v podobě nejmodernějšího fotokolposkopu.

Co je základem úspěšné léčby?

Odhalit patologie včas. Čím dříve, tím lépe je obvykle můžeme řešit. Expertní kolposkopie má velký význam nejen při prevenci, ale i při diagnostice a léčbě přednádorových stadií na děložním čípku, která lze precizně ošetřit relativně jednoduchým a šetrným chirurgickým zákrokem. Všechny tyto léčebné kroky jsme schopni poskytnout ve velmi krátké časové návaznosti, některé typy výkonů lze provést i ambulantně v lokální anestezii. Celý proces diagnostiky, léčby a následného sledování pacientky obvykle provádí jeden a týž lékař.

Jsou dnes podle vás ženy v oblasti prevence rakoviny děložního čípku zodpovědné? Nebo ji stále podceňují?

Bohužel i v dnešní době potkávám ženy, které nebyly na preventivní prohlídce mnoho let. Mnohdy byly u gynekologa naposledy těsně po posledním porodu a od té doby už prevenci zcela zanedbávaly. Riziko výskytu karcinomu děložního čípku je přitom vysoké. Ročně si v Česku tuto diagnózu vyslechne 850 až 900 žen. Jejich průměrný věk je 49 let, přičemž první statistický vrchol je mezi 35 a 45 lety a druhý mezi 65 a 75 lety. Z toho vyplývá, že preventivní prohlídky jsou velmi důležité nezávisle na věku.
Nedávno ke mně byla odeslána na konzultaci pětačtyřicetiletá žena, která se cítila být zcela zdráva. Ani cytologie neukazovala na problém, ale byly u ní diagnostikovány rizikové typy papilomavirů. Po provedení expertní kolposkopie jsem měl bohužel okamžitě podezření na karcinom. Biopsie jej potvrdila, a proto tato klientka musela ihned nastoupit specializovanou onkologickou léčbu. To, že člověk nemá žádné obtíže, neznamená, že není namístě preventivní vyšetření. Dnes a denně jejich prostřednictvím zachraňujeme životy.

Vaše klinika se zaměřuje i na takzvanou jednodenní chirurgii. O jaké zákroky se nejčastěji jedná?

Jsou to gynekologické a minimálně invazivní endoskopické zákroky. Provádíme kompletní spektrum hysteroskopické operativy, která řeší patologie v oblasti dutiny děložní, jako jsou například myomy, polypy děložní sliznice, nitroděložní srůsty či nepravidelné krvácení. A dále laparoskopické zákroky, což jsou především operace na takzvaných děložních přívěscích, tedy na vaječnících a vejcovodech. Touto cestou tedy typicky řešíme nález cyst na vaječnících, otázku průchodnosti vejcovodů u žen, které chtějí a nemohou otěhotnět z důvodu srůstů, například po prodělaném zánětu slepého střeva. Nebo naopak provedení takzvané tubární sterilizace u pacientek, které jsou například po dvou císařských řezech, se dvěma zdravými dětmi uzavřely svůj „rodinný plán“ a nechtějí se již vystavovat riziku dalšího těhotenství s možnými komplikacemi, jako je rozestup či prasknutí jizvy.

Pro chirurgické zákroky máme ve Waltrovce dva špičkově vybavené operační sály a také deset jednolůžkových nadstandardních pokojů, kde mají pacientky každá své vlastní sociální zařízení, soukromí a klid. Domů chodí už v den zákroku, případně u nás přespí jednu noc. Po celou dobu s nimi na pokoji může být manžel, partner, maminka, zkrátka libovolná podpora v podobě blízkého člověka.

Nabízíte také operační zákroky z oblasti estetické gynekologie. Jaké problémy ženy touto cestou řeší?

Klientky se na nás obracejí jak z kosmetických důvodů, tak i proto, že pociťují nějaký diskomfort například při sportovních aktivitách, mají obtíže v intimním a sexuálním životě nebo i funkční defekt rodidel. Často se jedná o následky porodů, rozsáhlého šití po nástřihu a podobně. Všechny zmíněné problémy jsme schopni v relativně krátké době efektivně vyřešit.
Další početnou skupinou jsou ženy, které už prodělaly menopauzu a kvůli nízké hladině estrogenů trpí suchostí pochvy. Tuto situaci lze dobře vyřešit šetrnou lokální aplikací kyseliny hyaluronové či plastickou operací zevního genitálu.

Působíte v oboru dvacet devět let. Co za tu dobu považujete za největší posun v gynekologii?

Není to tak dávno, co byly gynekologické operace vázané na poměrně dlouhou hospitalizaci v nemocnici. Posun vidím určitě v možnostech zmíněné jednodenní chirurgie, v tom komfortu pacientky při nutnosti operační léčby. A samozřejmě i v rozšíření možností prevence rakoviny děložního čípku.


Celý článek najdete v časopise Heroine.

 

Související články

Článek

Syndrom polycystických vaječníků: Příčina neplodnosti a chybějící menstruace

Článek

Moje tělo po porodu – omyly, mýty, pravdy a polopravdy

Článek

Vaginální mykózy umí v létě potrápit

Článek

Premenstruační syndrom zvládnete díky lékům i přírodní léčbě

Článek

Těhotenství a porod v nejvyšším komfortu. Trend prémiové péče roste krizím navzdory

Článek

Na slovíčko s „Andělem“ MUDr. Patrice Awonseba Baba-Musah

Článek

Labioplastika: Na otázky o zákroku odpovídal MUDr. Jiří Chod, gynekolog a porodník

Článek

Na gynekologickou prevenci jednou ročně

Článek

Gynekologické záněty během života potrápí každou ženu

Novinka

Specializované vyšetření - expertní kolposkopie

Článek

Gynekologická operativa v Canadian Medical: Kombinace kvality a komfortu

Článek

Menopauza - příznaky a léčba

Článek

Menstruační bolesti – příčiny, klasifikace a řešení

Článek

Co vás čeká ve čtvrtém trimestru?

Článek

Které polohy plodu jsou nepravidelné?

Článek

Těhotenství i šestinedělí je plný vratných i nevratných změn

Novinka

MUDr. Miroslav Verner je posilou v ordinaci gynekologie na naší nové pobočce v Praze 5

Článek

Probatorní kyretáž

Článek

Hysteroskopie

Článek

Konizace

Článek

Drenáž, marsupializace a exstirpace Bartholiniho žlázy

Článek

Labioplastika

Článek

UUT

Článek

Moderní způsoby, jak zvládnout menstruaci

Novinka

Jednodenní chirurgie v gynekologii jako trend současné medicíny

Článek

Na mamograf bez obav. Nově do Mamocentra Waltrovka

Novinka

Novinka: Omlazení intimních partií pomocí Desirial

Články a novinky

Článek

Co nevíte o imunitě u dětí a jejích poruchách

Článek

Zažívací potíže z jídla na dovolené? Pomůže Lékař online 24/7

Článek

Představujeme novou část kampaně Canadian Medical

Článek

Bolest je důležitý signál. Poslouchejte své tělo

Článek

Do hor, k moři nebo na chalupu. Víte, jak vybavit lékárničku na cesty?

Článek

Úpal není úžeh! Poznejte je včas, mohou totiž způsobit vážné zdravotní komplikace

Článek

Letní koupání - bez mykózy, bez svědění

Článek

Mluvíte s dětmi o penězích? Pozor – finanční negramotnost je může dohnat v dospělosti

Článek

Čtvrtina českých kuřáků každoročně zkouší odvykat, až 80 % z nich se však nepodaří zbavit se své závislosti

Nechte si posílat novinky