Zdravotní problém na dovolené? Až 42 % Čechů by jej s lékařem řešilo na dálku

Článek

11. 06. 2021 Praktické lékařství

Spálená kůže, zánět močových cest, vyrážka nebo průjem – zdravotní potíže se nám nevyhýbají ani na dovolené. Tu trávíme většinou daleko nejen od domova, ale i od svého lékaře, za nímž bychom běžně zašli do ordinace. Shánět doktory na neznámém místě nebo v cizině může být obtížné a stresující. A tak nám i drobný zdravotní problém dokáže mnohdy pěkně zkomplikovat život. Existuje ale řešení – telemedicína.

Snadný přístup k plnohodnotné a kvalifikované lékařské péči odkudkoli a kdykoli dnes umožňují konzultace s lékařem na dálku. Zájem o distanční lékařskou péči mezi Čechy je, i podle analýzy agentury Ipsos, vysoký. Možnosti konzultovat své zdravotní problémy s lékařem na dálku, například z dovolené, by podle ní využilo až 42 % oslovených. Největší zájem přitom projevili mladí lidé ve věku od 25 do 34 let. V ČR takovou službu pod názvem Lékař online 24/7 už přes rok poskytuje zdravotnická skupina EUC.

O zdraví postaráno i na dovolené

Plánujeme-li dovolenou, měli bychom myslet i na své zdraví. Na místě, které dobře neznáme, bývá totiž často složité najít lékaře, který by nás vyšetřil, nebo nám alespoň poradil vhodný léčebný postup. V cizině může být navíc problémem i jazyková bariéra – popsat lékaři své zdravotní potíže v jiném než mateřském jazyce, je pro spoustu lidí obtížné. Čas vyhrazený na oddych se tak může změnit ve zbytečný stres, ačkoli zdravotní problém nemusí být nijak závažný a vyžaduje pouze odbornou radu k domácí léčbě. V takových situacích umí spoustu nervů ušetřit právě telemedicína. Lékař na dálku je totiž dostupný odkudkoliv, i pokud jste zrovna daleko za hranicemi. Jeho výhodou je také to, že s ním můžete i z ciziny komunikovat v češtině. „Tato alternativa přímé lékařské péče umožňuje spojit se na dálku s kvalifikovaným lékařem online a zkonzultovat svůj zdravotní problém prostřednictvím videohovoru nebo chatu. Velkou výhodou, a na dovolených obzvláště, je i časová dostupnost – služba Lékař online 24/7 je pacientům k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu,“ říká Daniel Soukup, manažer telemedicínských služeb zdravotnické skupiny EUC.

Technologie mění lékařskou praxi

Telemedicína není ve světě žádnou novinkou. Například ve skandinávských zemích jde o etablovanou a hojně využívanou alternativu lékařské péče. Pacientům ušetří nejen spoustu času nutného k přesunu do ambulance nebo stráveného v čekárně, ale také cestovní náklady v případě, že osobní návštěva v ordinaci není nezbytná. Distančně lze totiž s lékaři na přímo vyřešit až 60 % nejrůznějších typů obtíží – od bolestí hlavy přes alergie až po kožní problémy. „Mezi problémy, se kterými si distanční medicína umí poradit, patří i celá řada zdravotních neduhů, které zažíváme na dovolených. Nejčastěji jsou to právě problémy se zažíváním, cestovatelské průjmy, nachlazení a alergické reakce, typicky na slunce či po bodnutí hmyzem,“ vyjmenovává MUDr. Petra Bomberová Kánská, vedoucí lékařka služby Lékař online 24/7. Doba letních rekreací bývá často spjata i s vyšším počtem úrazů. Některé, jako jsou odřeniny, drobné řezné rány či menší popáleniny, lze taktéž vyřešit na dálku.

Jak telemedicína funguje?  

K využití služby Lékař online 24/7 stačí pouze počítač či chytrý telefon a internetové připojení. Pacient se zaregistruje online a předem vyplní inteligentní dotazník, kde uvede údaje o svém zdravotním stavu. Lékař jej poté do 30 minut kontaktuje, na dálku s ním zkonzultuje jeho zdravotní stav a doporučí další postup. Může vystavit i recept na lék. Vyšetření je naprosto diskrétní a zdravotní dokumentace i osobní údaje jsou maximálně zabezpečeny, není tedy důvod obávat se úniku citlivých údajů.

 

Online průzkum byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos v období od 14. do 19. 4. 2021 na vzorku 2100 respondentů z ČR ve věkové kategorii 25–65 let.

 

Související články

Článek

Nástrahy prázdninových dní: Úžeh versus úpal

Článek

Klíšťová encefalitida – léto láme rekordy v počtu případů

Článek

Než vyrazíte na dovolenou, nezapomeňte si vybavit cestovní lékárničku

Článek

Střevní chřipka – příznaky, prevence a léčba

Článek

Obrňte se proti borelióze

Článek

Chcete skoncovat s kouřením? Hledejte podporu u odborníka

Článek

Jaké jsou nejčastější bolesti a problémy v břišní oblasti a kdy je namístě vyhledat lékaře?

Článek

Klíšťová encefalitida, aneb kousnutím to nekončí

Článek

MUDr. Daniel Fenakel: Trávicí potíže během dovolené

Článek

MUDr. Miluše Vostradovská: druhy tasemnice, příznaky a léčba

Článek

Chřipku nepodceňujte

Novinka

Nový rok přinesl do týmu CMC novou lékařku

Článek

Jak je to s dědičnými nemocemi?

Článek

Klíšťata útočí, nezapomeňte se naočkovat!

Článek

Rozhovor na téma chřipka na ČRo Dvojka s MUDr. Miluší Vostradovskou

Článek

Nízký tlak – příznaky, příčina a léčba

Článek

Názor odborníka: Očkování proti chřipce

Články a novinky

Článek

Chřipku nepodceňujte

Článek

Vysoký cholesterol – příčiny, léčba a prevence

Článek

V Canadian Medical je možné podstoupit zákrok jednodenní chirurgie i bez členství

Článek

Vypadávání vlasů – léčba a příčiny

Článek

Menopauza - příznaky a léčba

Článek

Návrat dětí do škol: Jak podpořit imunitní systém?

Článek

Bez léčby se minimálně u poloviny pylových alergiků rozvine astma

Článek

Kapavka – přenos, příznaky a léčba

Článek

Úžeh a úpal: Co radí pediatr maminkám? Na co si dát pozor a kdy volat lékaře

Nechte si posílat novinky