MUDr. Daniel Fenakel: Trávicí potíže během dovolené
Článek30. 06. 2022 Praktické lékařství
Trávicí potíže během dovolené se rozhodně netýkají jen dospělých – problémy s průjmem, nebo naopak zácpou mohou sužovat i děti všech věkových kategorií. Jak těmto problémům předcházet a jak s nimi v případě potřeby bojovat?
Průjem jako důsledek změny prostředí
Cestovatelský průjem je nevítanou a nepříjemnou událostí, která je spojena s dobou dovolených a pobytem mimo domov. Onemocnění, které může mít různé příčiny, zažívá řada cestovatelů a zdaleka se nemusí jednat jen o výpravy do exotických zemí. Mnohdy stačí stres ze změny prostředí, nezvyklá strava, více sladkých nápojů a nedůslednost v hygienických návycích a střeva zareagují vodnatou stolicí, která se opakuje několikrát denně. K průjmu se může přidat zvýšená teplota, nevolnost, slabost a křeče v břiše.
Potíže mohou trvat jen dva až tři dny, ale u některých osob není výjimkou ani šest dní cestovatelského průjmu. Díky léčbě a režimovým opatřením průjem většinou odezní bez závažnějších problémů. „Největším rizikem cestovatelského průjmu jsou dehydratace a změny ve vnitřním prostředí organismu, které vyžadují podání infuzní rehydratační terapie,“ uvádí MUDr. Daniel Fenakel, pediatr z kliniky Canadian Medical. „Z tohoto důvodu je u dětí s cestovatelským průjmem důležitá hlavně hydratace. V praxi to znamená nabízet jim často pití po malých dávkách a při malém příjmu tekutin podávat rehydratační roztoky,“ popisuje vhodný postup dětský lékař.
Pokud malý cestovatel s průjmem po dobu dvou až tří dnů méně jí, nebývá to zásadní problém, klíčovým opatřením je právě zavodňování organismu. „Při zlepšování stavu je možné dětem postupně nabízet suché pečivo, zeleninový nebo kuřecí vývar a dále například vařené brambory. Dokud se stav dítěte nezlepší, doporučujeme vynechat mléčné výrobky. Kojené děti při virových průjmových onemocněních často preferují více kojení a méně tuhé stravy, což v takové situaci vůbec nevadí,“ vysvětluje MUDr. Fenakel.
Jak se na problémy připravit již před cestou?
Ke každé dovolené patří dobře vybavená cestovní lékárnička. Pro případ cestovatelského průjmu by v ní neměl chybět právě rehydratační roztok a léky na průjem, které je potřeba volit s ohledem na věk dítěte. V lékárnách jsou k dispozici léky s různými účinnými látkami, proto se vyplatí se při jejich nákupu poradit s lékárníkem. Dobrou službu mohou udělat také probiotika, která pomáhají obnovit narušené prostředí ve střevech. Závažný déletrvající cestovatelský průjem, který je mnohdy způsoben bakteriemi, může vyřešit až léčba antibiotiky, která by měl ovšem vždy nasadit lékař.
Nejdůležitější je prevence
Být vybaven na různé zdravotní problémy, které se během dovolené mohou objevit, sice svědčí o pečlivém plánování, ale v případě cestovatelského průjmu je zásadním opatřením prevence. Děti by v záplavě prázdninových aktivit neměly zapomínat na pečlivé mytí rukou po každém použití toalety a před jídlem. Dezinfekční gely a ubrousky jsou naštěstí již samozřejmostí a na dovolené by měly být vždy při ruce. Velmi rizikové je pití kohoutkové vody nebo vody z neznámého zdroje, proto se při cestování doporučuje spoléhat výhradně na balenou vodu. Nebezpečné mikroorganismy se často skrývají také v ledu do chlazených nápojů, a tak je lepší led v cizím prostředí vynechat. Zdrojem trávicích potíží mohou být rovněž tepelně nezpracované potraviny nebo pokrmy, které nebyly správně uchovávány v chladu. Obezřetnost se vyplatí také u zmrzliny a různých zákusků, které se v horkém letním počasí velmi rychle kazí. V letních měsících je vhodné cestovat s chladicí taškou, která dobře poslouží jak při nákupech potravin v místě pobytu, tak na bezpečné uchování svačiny při výletech.
Když se nedaří jít na toaletu
Cestování ovšem přináší i opačný problém, než je průjem – a to zácpu. Kromě stresu z cestování je příčinou nesnází s vyprazdňováním také nepravidelné stravování, změna jídelníčku, zadržování stolice kvůli nevyhovujícím hygienickým podmínkám nebo nedostupnosti toalety a nedostatek tekutin. „V případě zácpy u dětí je na prvním místě ujištění se, že je dítě dostatečně hydratováno. I na výletech se mění naše normální denní rutina a ztrácíme přehled o tom, kolik tekutin dítě vlastně vypilo,“ upozorňuje dětský lékař. „V případě déletrvajícího obtížného vyprazdňování je možno dětem podávat po poradě s pediatrem glycerinové čípky,“ dodává.
Kromě čípků se doporučuje do cestovní lékárničky přibalit také vhodné projímadlo, s nímž opět poradí lékárník nebo přímo dětský lékař, a dále probiotika určená pro děti. Pokud už problém s vyprazdňováním propukl, je vhodné kromě zajištění dostatečného pitného režimu vynechat potraviny, které mohou zácpu zhoršovat (například cukrovinky, moučníky, bílé pečivo či kakao). Do stravy dětem zařaďte naopak dostatek vlákniny, kvalitního bílého jogurtu a dbejte, aby dodržovaly své běžné vyprazdňovací návyky.
Cestování s rozumem
Změny prostředí, déletrvající přesuny a narušení zavedených denních rituálů jsou pro malé děti obecně mnohem náročnější než pro dospělé. Pokud chcete u svých potomků minimalizovat problémy s trávením, které dají zabrat nejen samotným dětem, ale následně i rodičům, vyplatí se volit typ dovolené a lokalitu s ohledem na věk dítěte. Například kojenci do tří měsíců věku by podle dětských lékařů neměli kvůli nezralosti svého imunitního systému cestovat vůbec a děti do jednoho roku věku by měly cestovat raději autem než letadlem. I u starších dětí je dobré zohlednit jejich potřeby a výběr dovolené přizpůsobit jejich věku.
U dětí s cestovatelským průjmem je důležitá hlavně hydratace. V praxi to znamená nabízet jim pití často po malých dávkách a při malém příjmu tekutin podávat rehydratační roztoky.