Rozhovor na téma chřipka na ČRo Dvojka s MUDr. Miluší Vostradovskou

Článek

18. 11. 2020 Praktické lékařství

Internistka a praktická lékařka pro dospělé, MUDr. Miluše Vostradovská, byla hostem pořadu Dva na Dvojce v Českém rozhlase Dvojka. S moderátory diskutovala na téma chřipka. My vám přinášíme ty nejzajímavější otázky a odpovědi, které v rozhovoru zazněly.

Jiří HOLOUBEK, moderátor
Paní doktorko, máme 4. listopadu dnes. Jsme v klasickém období přicházejících chřipek?

MUDr. Miluše VOSTRADOVSKÁ
Ano, už přichází klasické období chřipek. Změnilo se počasí, které je ideální pro pomnožení viru, takže již začínáme pociťovat  projevy nachlazení, chřipky a I další choroby spojené s nástupem podzimu a sychravého počasí.

Šárka VOLEMANOVÁ, moderátorka
Paní doktorko, vy jste zmínila virózy, o nich jsme nedávno na Dvojce hovořili. Dá se nějakým způsobem definovat rozdíl mezi virózou a chřipkou?

MUDr. Miluše VOSTRADOVSKÁ
Chřipka je vlastně viróza, virové onemocnění. A pod pojmem viróza sdružujeme všechna virová onemocnění. Virů je velká spousta, ať už je to virus chřipky, virus rhinoviry, adenoviry,…. opravdu je to celá škála virů, které nám způsobuje infekce, které jsou podobné chřipce a nejsou třeba tak významné a tak závažné, jako je chřipka.

Jiří HOLOUBEK, moderátor
Před časem jsme s kolegyní Šárkou slyšeli od jednoho lékaře mluvit o tom, že chřipku nepřechodíme. Souhlasíte s tím?

Mudr. Miluše VOSTRADOVSKÁ
Skoro bych souhlasila, protože lidi si pod pojmem chřipka shrnují nachlazení, další jiné virózy a opravdu, když dostaneme chřipku, dostane nás na 2, 3 dny do postele, !do klidu”. To znamená, že opravdu nemá smysl ji přechodit, protože to můžeme zvládnout jeden den, ale druhý den už zůstaneme doma a ležíme, léčíme se, přechodit chřipku není vůbec doporučené.

Šárka VOLEMANOVÁ, moderátorka
Vy lékaři častokrát říkáte, že je velká chyba chřipku přechodit, protože z dlouhodobého hlediska nám to může přinést zdravotní komplikace. Je to tak, jestliže ano, tak které?

Mudr. Miluše VOSTRADOVSKÁ
Určitě, je to tak. Chřipka může mít komplikace ve smyslu zápalu plic, zánětu srdečního svalu a to jsou onemocnění, s kterými není radno se potýkát. Můžou zanechat i trvalé následky.

Šárka VOLEMANOVÁ, moderátorka
V době infekce covid-19 často přemýšlíme nad tím, jestli příznaky, které máme, jsou projevy  klasické chřipky anebo jestli to mohou být covidové příznaky. Můžeme je z obecného hlediska rozdělit?

Mudr. Miluše VOSTRADOVSKÁ

Určitě to jako laik na začátku nepoznáte. Obojí jsou virová onemocnění a mají určitý nástup symptomů. Ty symptomy jsou obdobné: bolesti kloubů, svalů, bolesti hlavy, teplota. V začátku opravdu nevíme, jestli máme chřipku, jestli máme covidové onemocnění, to znamená v každém případě bych doporučila zůstala doma. Pokud by toto onemocnění s vysokými teplotami trvalo dál, kontaktovala bych svého registrujícího praktického lékaře a cílenými dotazy už by lékař měl pacienta v diagnose chřipky nebo covidového onemocnění nebo jiného onemocnění dál posunout. Pokud máte chřipku, vyležte ji a pokud se jedná o covidové onemocnění, je třeba zajistit testování.

Jiří HOLOUBEK, moderátor
Provázejí běžnou klasickou chřipku, kterou známe dlouhá léta, vysoké horečky?

Mudr. Miluše VOSTRADOVSKÁ
Provázejí. Třeba teploty 39, 40°C patří do klinického obrazu chřipky. U dětí mívá chřipka kratší, bouřlivější průběhší. U dospělých můžou být projevy delší dobu a I rekonvalscxence po klasické chřipce bývá delší. . Naopak děti jsou za 2, 3 dny teoreticky v dobré kondici a zase běhají a skáčou, radují se ze všeho dál.

Jiří HOLOUBEK, moderátor
Stále se propaguje očkování proti chřipce. Jaký na to máte názor vy? Jste očkovaná, paní doktorko?

Mudr. Miluše VOSTRADOVSKÁ
Já očkována jsem. Očkuji se už aspoň 15 let, možná ještě více. Senioři nad 65 let by se  měli nechat naočkovat, protože u nich každé onemocnění horečnatého stavu může způsobit závažné komplikace ať už onemocnění samotného, tak I dekompenzace základních onemocnění (jako je např.cukrovka, hypertense,všeobecně kardiální problematika) . Na to by měli brát ohled i jejich registrující praktičtí lékaři a vakcínu seniorům aktivně nabízet. U lidí v produktivním věku, pokud mají nějaké přidružené diagnózy, mají cukrovku, astma, prodělali onkologické onemocnění měli by být očkováni také. A pak samozřejmě zaměstnanci, kteří jsou v kontaktu s mnoha lidmi, např. ve zdravotnictví, u policie, ve službách, pro ně je očkování proti chřipce vhodná varianta prevence.
V letošním roce je enormní zájem pacientů o očkování proti chřipce. Celosvětově zájem o vakcínu proti chřipce je obrovský to znamená, že i u nás v České republice se bohužel na všechny zájemce nedostalo.

Jiří HOLOUBEK, moderátor
Je teď ještě stále vhodná doba nechat se očkovat nebo to máme nechat na jaro?

Mudr. Miluše VOSTRADOVSKÁ
Na jaro určitě ne, teď je vhodná doba. Jakmile přijdou vakcíny na trh, což bývá někdy konec září, začátkem října. Letos to tak bylo, vakcíny byly k dispozici začátkem října. Takže očkovat se ihned, protože když se očkujeme, tak teprve za 14 dní po aplikaci vakcíny proti chřipce máme vytvořené ochranné protilátky.

Související články

Článek

Nástrahy prázdninových dní: Úžeh versus úpal

Článek

Klíšťová encefalitida – léto láme rekordy v počtu případů

Článek

Než vyrazíte na dovolenou, nezapomeňte si vybavit cestovní lékárničku

Článek

Střevní chřipka – příznaky, prevence a léčba

Článek

Obrňte se proti borelióze

Článek

Chcete skoncovat s kouřením? Hledejte podporu u odborníka

Článek

Jaké jsou nejčastější bolesti a problémy v břišní oblasti a kdy je namístě vyhledat lékaře?

Článek

Klíšťová encefalitida, aneb kousnutím to nekončí

Článek

MUDr. Daniel Fenakel: Trávicí potíže během dovolené

Článek

MUDr. Miluše Vostradovská: druhy tasemnice, příznaky a léčba

Článek

Chřipku nepodceňujte

Novinka

Nový rok přinesl do týmu CMC novou lékařku

Článek

Jak je to s dědičnými nemocemi?

Článek

Klíšťata útočí, nezapomeňte se naočkovat!

Článek

Nízký tlak – příznaky, příčina a léčba

Článek

Zdravotní problém na dovolené? Až 42 % Čechů by jej s lékařem řešilo na dálku

Článek

Názor odborníka: Očkování proti chřipce

Články a novinky

Článek

Chřipku nepodceňujte

Článek

Vysoký cholesterol – příčiny, léčba a prevence

Článek

V Canadian Medical je možné podstoupit zákrok jednodenní chirurgie i bez členství

Článek

Vypadávání vlasů – léčba a příčiny

Článek

Menopauza - příznaky a léčba

Článek

Návrat dětí do škol: Jak podpořit imunitní systém?

Článek

Bez léčby se minimálně u poloviny pylových alergiků rozvine astma

Článek

Kapavka – přenos, příznaky a léčba

Článek

Úžeh a úpal: Co radí pediatr maminkám? Na co si dát pozor a kdy volat lékaře

Nechte si posílat novinky