Nástrahy prázdninových dní: Úžeh versus úpal

Článek

13. 08. 2020 Praktické lékařství

S příslibem zážitků vzrůstá riziko nevítaných komplikací, které mohou zhatit průběh tolik očekávané idyly. Cestování stejně jako odpočinek na lehátku nekončí vždy happyendem. Sluneční paprsky nejen pálí, působí nevolnost, ale také vás nasměrují do chládku. Co způsobuje úpal a jak vyzrát na úžeh?

Sluneční expozice, tropické teploty, vysoká vlhkost vzduchu a nedostatek tekutin se podílejí na vzniku úpalu či úžehu. Výjimkou nejsou rovněž situace, kdy se vyskytuje kombinace obojího.

Úpal má na svědomí teplo

Úpal označuje stav přehřátí organismu, které vzniká jako reakce na pobyt v prostředí s vysokou teplotou. Potkat vás může například v dopravním prostředku nebo v uzavřených prostorech. Na vině tedy není přímé slunce, nýbrž panující horko. „Ohroženou skupinu tvoří děti, senioři, osoby s nadváhou a obezitou, dále pacienti s kardiovaskulárními obtížemi.  Absence pitného režimu vede k dehydrataci, ta následně brání přirozené termoregulaci. Produkce potu, jehož prostřednictvím se tělo dokáže ochladit a snížit tak tělesnou teplotu, je omezena,“ vysvětluje MUDr. Barbara Taušová, praktická lékařka pro děti a dorost z kliniky Canadian Medical.  Úpal na sebe upozorní žaludeční nevolností, zvracením, horečkou, zrychleným srdeční tepem, při vážnějších stavech pak vysokou teplotou, zimnicí, zmateností. Závažnější případy mohou přejít v kóma. Postižený si stěžuje na úpornou bolest hlavy, malátnost až na přicházející mdloby.

Sluneční svit napomáhá úžehu

Vyrazit k vodě bez pokrývky hlavy zvyšuje riziko úžehu. Vybavte se slaměným kloboukem nebo se spolehněte na slunečník. Popularita vzrůstá také u plážových stanů, které ocení především rodiny s malými dětmi. Působení slunečních paprsků na oblast hlavy může totiž vyvolat nevolnost, bolest hlavy, závrať, křeče nebo třeba zvracení. Zpravidla však není doprovázeno zvýšenou teplotou.

Pravidelná a důkladná aplikace opalovacího krému představuje účinnou prevenci před bolestivým spálením, jež způsobuje předčasné stárnutí kůže, pigmentové skvrny a výskyt kožních nádorů.  Přímé působení slunečních paprsků souvisí s podrážděním mozku a mozkových blan. Sluneční úpal, jak se úžehu přezdívá, komplikuje léto lidem s nízkým množstvím kožního pigmentu.  Projevy úžehu jsou v lecčems podobné jako u úpalu, avšak s tím rozdílem, že pustošivá intenzita slunce se podepíše na zarudlé kůži solárním erytémem, v horších případech až popáleninami. Pokožka je citlivá, oteklá, horká na dotek, svědí. Symptomy však na sebe rády nechávají čekat a udeří i několik hodin po slunění, často až ve večerních hodinách. Objevuje se rovněž tuhnutí v oblasti šíje.

Co pomůže?

Lehké stavy zvládnete svépomocí, v závažnějších případech neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc, do příjezdu kontrolujte životní funkce. Princip poskytnutí první pomoci jak při úpalu, tak úžehu zahrnuje snížení tělesné teploty.

Pobyt v horkém prostředí vystřídá stinná a dobře větratelná místnost. Opatrně však na průvan a klimatizaci, razantní teplotní skoky mohou mít za následek nevítaný šok. Úlevu přinesou chladivé obklady stejně jako potíraní vodou. Postupné podávání tekutin, nejlépe po lžičkách, prospěje rozladěné trávicí soustavě.  Z pohledu odborníků se doporučují minerální vody, osolená voda, čaj či iontové nápoje. Rehydratační roztok (volně k dostání v lékárně) zabrání dehydrataci a doplní energii (glukóza) společně se ztracenými minerálními látkami. Inkriminovaná místa zklidní termální vody, chladivé přípravky s obsahem panthenolu a vitamínu E. Pokud objevíte puchýře, rozhodně je nepropichujte. Obsažené tekutina urychluje hojení a zároveň disponuje dezinfekčními vlastnostmi. Osvědčenou pomoc nabízí aloe vera, listy šťovíku, obklady z černého čaje a vychlazený bílý jogurt bohatý na probiotika. Podrážděnou pokožku po slunění hojně hydratujte. Vyhněte se agresivnímu chloru, mořské soli a písku, kontakt s výše uvedenými zbytečně prodlouží regeneraci.

MUDr. Barbara Taušová na závěr doplňuje: „Jistě je důležité chránit se proti přílišnému horku a ostrému slunečnímu záření. Nicméně nesmíme zapomínat, že pobyt venku a rozumný pobyt na slunci jsou pro naše zdraví velmi důležité. Toto je třeba zdůrazňovat právě v době, kdy jsme si všichni zvykli, včetně našich dětí, trávit čas uvnitř a vycházet pouze omezeně. Toto není nyní na místě. Rodičům v ordinaci vždy kladu na srdce, že oni i jejich děti by měli jít ven každý den – do přírody nebo alespoň do parku.  Fyzická aktivita, čerstvý vzduch i mírné sluneční záření prospívají našemu zdraví.“

Preventivní rady, které se v létě vyplatí uvést do praxe

  • Preferujte prodyšné oblečení s vysokým podílem bavlny, tmavé barvy přitahují sluneční svit.
  • Opalovací přípravky aplikujte nejlépe před odchodem na přímé slunce, vybavte se pokrývkou hlavy a slunečními brýlemi s odpovídající ochranou.  
  • Dbejte na optimální příjem tekutin. Spotřeba závisí na věku, hmotnosti, tělesném výkonu, složení stravy. Pocit žízně se s přibývajícím věkem snižuje.
  • Změny mateřských znamének si zaslouží včasnou návštěvu u dermatologa.

Související články

Článek

Klíšťová encefalitida – léto láme rekordy v počtu případů

Článek

Než vyrazíte na dovolenou, nezapomeňte si vybavit cestovní lékárničku

Článek

Střevní chřipka – příznaky, prevence a léčba

Článek

Obrňte se proti borelióze

Článek

Chcete skoncovat s kouřením? Hledejte podporu u odborníka

Článek

Jaké jsou nejčastější bolesti a problémy v břišní oblasti a kdy je namístě vyhledat lékaře?

Článek

Klíšťová encefalitida, aneb kousnutím to nekončí

Článek

MUDr. Daniel Fenakel: Trávicí potíže během dovolené

Článek

MUDr. Miluše Vostradovská: druhy tasemnice, příznaky a léčba

Článek

Chřipku nepodceňujte

Článek

Otrava houbami: MUDr. Lenka Rudolfová hostem ČRo Dvojka

Článek

Video s MUDr. Lenkou Rudolfovou: Co můžeme udělat pro svá játra, aby byla zdravá?

Novinka

Nový rok přinesl do týmu CMC novou lékařku

Článek

Jak je to s dědičnými nemocemi?

Článek

Klíšťata útočí, nezapomeňte se naočkovat!

Článek

Rozhovor na téma chřipka na ČRo Dvojka s MUDr. Miluší Vostradovskou

Článek

Nízký tlak – příznaky, příčina a léčba

Článek

Zdravotní problém na dovolené? Až 42 % Čechů by jej s lékařem řešilo na dálku

Článek

Názor odborníka: Očkování proti chřipce

Článek

Sezóna klíšťat je za dveřmi. Jak rozeznat nemoci, které způsobují?

Články a novinky

Článek

Co nevíte o imunitě u dětí a jejích poruchách

Článek

Zažívací potíže z jídla na dovolené? Pomůže Lékař online 24/7

Článek

Představujeme novou část kampaně Canadian Medical

Článek

Bolest je důležitý signál. Poslouchejte své tělo

Článek

Do hor, k moři nebo na chalupu. Víte, jak vybavit lékárničku na cesty?

Článek

Úpal není úžeh! Poznejte je včas, mohou totiž způsobit vážné zdravotní komplikace

Článek

Letní koupání - bez mykózy, bez svědění

Článek

Mluvíte s dětmi o penězích? Pozor – finanční negramotnost je může dohnat v dospělosti

Článek

Čtvrtina českých kuřáků každoročně zkouší odvykat, až 80 % z nich se však nepodaří zbavit se své závislosti

Nechte si posílat novinky