Obrňte se proti borelióze

Článek

13. 04. 2021 Praktické lékařství

Konečně přišlo jaro a řadu z nás lákají příjemné procházky přírodou. Právě tam můžeme načerpat energii po dlouhé zimě. Kromě nových sil a zážitků si odtamtud ale můžeme přinést také zcela neplánovaný a nechtěný suvenýr.

Z prvního oteplování totiž nemáme radost jen my, ale i klíšťata, která se každoročně snaží, aby se jim opět podařilo zlomit rekord v počtu přisátí na lidského hostitele. Jestliže se vám tahle nepříjemnost přihodí, pak platí: čím dříve, tím lépe. Přesněji – čím dříve odstraníte zakousnuté klíště, tím více snižujete riziko nákazy přenosným onemocněním, například boreliózou. Čím déle je totiž klíště přisáté, tím je riziko přenosu infekce větší.

Typická kožní skvrna

Původcem boreliózy je spirálovitá baktérie Borrelia burgdorferi a její druhová skupina. Klinické projevy infekce jsou pestré. Borélie můžou postihnout různé tkáně těla, nejčastěji kůži, nervovou soustavu, svaly, kosti a vzácněji i jiné orgány.

„První stádium boreliózy je charakterizované vznikem kruhovitého zarudnutí v místě zákusu klíštěte, typicky s centrálním vyblednutím vzhledu terče. Tento kožní příznak se vyskytuje asi u 70-80 % nakažených osob,“ vysvětluje MUDr. Naďa Klocoková, internistka z kliniky Canadian Medical. Toto je častý, ovšem nikoliv jediný možný průběh projevu boreliózy na kůži. Skvrna totiž nemusí mít centrální vyblednutí, může vypadat jako červenofialové zarudnutí podobné uzlíku. „Tento uzlík – boreliový lymfocytom pak najdeme nejčastěji na ušním lalůčku, na bradavce nebo na šourku. Kožní afekce se zpravidla objeví cca 1 týden od infekce. Není však výjimkou, že se objeví i za více než měsíc po infekci. Pro lymskou boreliózu charakteristický jev – erytema migrans, kdy se kožní zarudnutí stěhuje po různých částech těla, je v Evropě vzácný,“ říká MUDr. Klocoková

Může nás trápit i dlouhodobě

Kožní projevy mohou, ale nemusí, předcházet neurologickým problémům. „Borelióza má tři stádia: časné lokalizované, časné diseminované a pozdní diseminované stádium. V prvním stádiu vídáváme kožní projevy, které můžou být provázené i nespecifickými celkovými příznaky typu slabost, malátnost, únava. V druhém stádiu, které vzniká týdny až měsíce od infekce, se objevují neurologické příznaky jako je obrna lícního nervu, škubání ve svalech, brnění, pálení kůže, poruchy zraku, ale i závažné komplikace jako aseptická meningitida a encefalitida. Při postižení svalů nemocný pociťuje bolesti svalů a svalovou slabost. Postižení kloubů je provázené rovněž jejich bolestí, při typické oligoartritidě (zánětu jednoho nebo několika málo kloubů, nejčastěji kolenního) vidíme i otok a zarudnutí kloubu. Při postižení srdce můžou vzniknout poruchy srdečního rytmu nebo dlouhodobé poškození srdečního svalu. Může dojít i k napadení jater či ledvin. Pozdní stádium nastupuje měsíce až roky od infekce. Charakteristickým příznakem pozdního stádia je acrodermatitis chronica atrophicans, kdy dochází k postupné degeneraci podkoží. Kůže je tenká, papírová s modročerveným zbarvením, lehce se rozruší. Mezi další dlouhodobé příznaky patří poškození periferních nervů, chronická encefalomyelitida či chronické záněty kloubů a šlach,“ uvádí MUDr. Klocoková.

Když zklame oblečení i repelenty

Borieliózu rozšiřují zejména klíšťata. Rezervoárem jsou nakažení drobní hlodavci. Člověk je jenom příležitostný hostitel. Boreliózu přenáší i nižší vývojová stádia klíšťat – nymfy. Tyto jsou velice malé, volným okem téměř neviditelné. Pokud se tedy objeví charakteristické příznaky, je potřeba na boreliózu myslet, i když pacient zákus klíštěte neuvádí.

Spekuluje se sice o tom, že přenašeči jsou i jiné druhy hmyzu sajícího krev, ale to se zatím nepotvrdilo. A protože proti ní prozatím neexistuje očkování, jsou jedinou ochranou takzvané bariérové prostředky – tedy oblečení a repelenty. Přenos baktérií z klíštěte na člověka trvá 24 hodin. Včasné odstranění klíštěte je tedy rovněž poměrně spolehlivou formou prevence.

Pokud už touto chorobou onemocníte, nemusíte se bát, že byste snad nakazili lidi ve svém okolí. Ale vzhledem k uvedeným zdravotním potížím, které vyvolává, byste v případě podezření měli určitě zajít k lékaři. „Borelióza se léčí antibiotiky. Léčba by neměla být kratší než 3 týdny,“ dodává MUDr. Naďa Klocoková z kliniky Canadian Medical.

Článek byl vypracován ve spolupráci s časopisem The Business Soirée.

Související články

Článek

Nástrahy prázdninových dní: Úžeh versus úpal

Článek

Klíšťová encefalitida – léto láme rekordy v počtu případů

Článek

Než vyrazíte na dovolenou, nezapomeňte si vybavit cestovní lékárničku

Článek

Střevní chřipka – příznaky, prevence a léčba

Článek

Chcete skoncovat s kouřením? Hledejte podporu u odborníka

Článek

Jaké jsou nejčastější bolesti a problémy v břišní oblasti a kdy je namístě vyhledat lékaře?

Článek

Klíšťová encefalitida, aneb kousnutím to nekončí

Článek

MUDr. Daniel Fenakel: Trávicí potíže během dovolené

Článek

MUDr. Miluše Vostradovská: druhy tasemnice, příznaky a léčba

Článek

Chřipku nepodceňujte

Článek

Otrava houbami: MUDr. Lenka Rudolfová hostem ČRo Dvojka

Článek

Video s MUDr. Lenkou Rudolfovou: Co můžeme udělat pro svá játra, aby byla zdravá?

Novinka

Nový rok přinesl do týmu CMC novou lékařku

Článek

Jak je to s dědičnými nemocemi?

Článek

Klíšťata útočí, nezapomeňte se naočkovat!

Článek

Rozhovor na téma chřipka na ČRo Dvojka s MUDr. Miluší Vostradovskou

Článek

Nízký tlak – příznaky, příčina a léčba

Článek

Zdravotní problém na dovolené? Až 42 % Čechů by jej s lékařem řešilo na dálku

Článek

Názor odborníka: Očkování proti chřipce

Článek

Očkování proti chřipce a covid-19 v Canadian Medical

Článek

Chřipka, nachlazení, nebo covid? Jak je rozeznat?

Článek

Sezóna klíšťat je za dveřmi. Jak rozeznat nemoci, které způsobují?

Články a novinky

Článek

Sezona plavek se blíží! Jak na bronzovou pokožku bezpečně?

Novinka

Novinka: Omlazení intimních partií pomocí Desirial

Článek

Sezóna klíšťat je za dveřmi. Jak rozeznat nemoci, které způsobují?

Článek

Štítná žláza – orgán připomínající motýla. Jak zjistit, že funguje správně?

Článek

Kompletní péče také v angličtině a zdravotní prohlídky i o víkendu

Článek

Videorozhovor na téma srdce s MUDr. Michaelou Kalousovou, kardioložkou Canadian Medical

Novinka

Lumbální punkce nyní nově na klinice The Park

Článek

Bez léčby se minimálně u poloviny pylových alergiků rozvine astma

Článek

MUDr. Tomáš Chmelenský: Prostydnutí nehrozí jen rýmičkou

Nechte si posílat novinky