Obrňte se proti borelióze

Článek

13. 04. 2021

Konečně přišlo jaro a řadu z nás lákají příjemné procházky přírodou. Právě tam můžeme načerpat energii po dlouhé zimě. Kromě nových sil a zážitků si odtamtud ale můžeme přinést také zcela neplánovaný a nechtěný suvenýr.

Z prvního oteplování totiž nemáme radost jen my, ale i klíšťata, která se každoročně snaží, aby se jim opět podařilo zlomit rekord v počtu přisátí na lidského hostitele. Jestliže se vám tahle nepříjemnost přihodí, pak platí: čím dříve, tím lépe. Přesněji – čím dříve odstraníte zakousnuté klíště, tím více snižujete riziko nákazy přenosným onemocněním, například boreliózou. Čím déle je totiž klíště přisáté, tím je riziko přenosu infekce větší.

Typická kožní skvrna

Původcem boreliózy je spirálovitá baktérie Borrelia burgdorferi a její druhová skupina. Klinické projevy infekce jsou pestré. Borélie můžou postihnout různé tkáně těla, nejčastěji kůži, nervovou soustavu, svaly, kosti a vzácněji i jiné orgány.

„První stádium boreliózy je charakterizované vznikem kruhovitého zarudnutí v místě zákusu klíštěte, typicky s centrálním vyblednutím vzhledu terče. Tento kožní příznak se vyskytuje asi u 70-80 % nakažených osob,“ vysvětluje MUDr. Naďa Klocoková, internistka z kliniky Canadian Medical. Toto je častý, ovšem nikoliv jediný možný průběh projevu boreliózy na kůži. Skvrna totiž nemusí mít centrální vyblednutí, může vypadat jako červenofialové zarudnutí podobné uzlíku. „Tento uzlík – boreliový lymfocytom pak najdeme nejčastěji na ušním lalůčku, na bradavce nebo na šourku. Kožní afekce se zpravidla objeví cca 1 týden od infekce. Není však výjimkou, že se objeví i za více než měsíc po infekci. Pro lymskou boreliózu charakteristický jev – erytema migrans, kdy se kožní zarudnutí stěhuje po různých částech těla, je v Evropě vzácný,“ říká MUDr. Klocoková

Může nás trápit i dlouhodobě

Kožní projevy mohou, ale nemusí, předcházet neurologickým problémům. „Borelióza má tři stádia: časné lokalizované, časné diseminované a pozdní diseminované stádium. V prvním stádiu vídáváme kožní projevy, které můžou být provázené i nespecifickými celkovými příznaky typu slabost, malátnost, únava. V druhém stádiu, které vzniká týdny až měsíce od infekce, se objevují neurologické příznaky jako je obrna lícního nervu, škubání ve svalech, brnění, pálení kůže, poruchy zraku, ale i závažné komplikace jako aseptická meningitida a encefalitida. Při postižení svalů nemocný pociťuje bolesti svalů a svalovou slabost. Postižení kloubů je provázené rovněž jejich bolestí, při typické oligoartritidě (zánětu jednoho nebo několika málo kloubů, nejčastěji kolenního) vidíme i otok a zarudnutí kloubu. Při postižení srdce můžou vzniknout poruchy srdečního rytmu nebo dlouhodobé poškození srdečního svalu. Může dojít i k napadení jater či ledvin. Pozdní stádium nastupuje měsíce až roky od infekce. Charakteristickým příznakem pozdního stádia je acrodermatitis chronica atrophicans, kdy dochází k postupné degeneraci podkoží. Kůže je tenká, papírová s modročerveným zbarvením, lehce se rozruší. Mezi další dlouhodobé příznaky patří poškození periferních nervů, chronická encefalomyelitida či chronické záněty kloubů a šlach,“ uvádí MUDr. Klocoková.

Když zklame oblečení i repelenty

Borieliózu rozšiřují zejména klíšťata. Rezervoárem jsou nakažení drobní hlodavci. Člověk je jenom příležitostný hostitel. Boreliózu přenáší i nižší vývojová stádia klíšťat – nymfy. Tyto jsou velice malé, volným okem téměř neviditelné. Pokud se tedy objeví charakteristické příznaky, je potřeba na boreliózu myslet, i když pacient zákus klíštěte neuvádí.

Spekuluje se sice o tom, že přenašeči jsou i jiné druhy hmyzu sajícího krev, ale to se zatím nepotvrdilo. A protože proti ní prozatím neexistuje očkování, jsou jedinou ochranou takzvané bariérové prostředky – tedy oblečení a repelenty. Přenos baktérií z klíštěte na člověka trvá 24 hodin. Včasné odstranění klíštěte je tedy rovněž poměrně spolehlivou formou prevence.

Pokud už touto chorobou onemocníte, nemusíte se bát, že byste snad nakazili lidi ve svém okolí. Ale vzhledem k uvedeným zdravotním potížím, které vyvolává, byste v případě podezření měli určitě zajít k lékaři. „Borelióza se léčí antibiotiky. Léčba by neměla být kratší než 3 týdny,“ dodává MUDr. Naďa Klocoková z kliniky Canadian Medical.

Článek byl vypracován ve spolupráci s časopisem The Business Soirée.

Články a novinky

Novinka

Očkování proti COVID-19 - cizí státní příslušníci

Novinka

Povinnost respirátorů na klinikách Canadian Medical

Novinka

Testujeme na přítomnost COVID-19 a protilátek

Novinka

Nová mobilní aplikace myCANADIAN

Článek

Koronavirus: Aktuální otázky a odpovědi, přijatá opatření, informace o testování

Novinka

Mimořádné omezení provozu klinik a klientské linky 14. - 17. 5. 2021

Článek

Svrab - přenos, léčba a prevence

Článek

Koronavirus v otázkách a odpovědích

Článek

Ionizační kartáček na zuby: Skutečně funguje? Odpovídá MDDr. Zdeněk William Pelc, MBA

Nechte si posílat novinky