Sezóna klíšťat je za dveřmi. Jak rozeznat nemoci, které způsobují?

Článek

17. 04. 2023 Praktické lékařství

V Česku se vyskytuje téměř 10 % klíšťat napadených boreliózou a až 2 % klíšťat nakažených encefalitidou. Obě vážná onemocnění postihují nervový systém a při přenosu na člověka mohou způsobit vážné fyzické i psychické problémy jako jsou deprese, nervová obrna, vysoké horečky a silné bolesti hlavy. Zatímco lymeskou boreliózu lze léčit antibiotiky, lék proti klíšťové encefalitidě neexistuje. Nejúčinnější prevencí je proto očkování, v případě boreliózy pak především obezřetnost.

Pomalu ale jistě se blíží jaro a s ním i teplé počasí. To jsou ideální podmínky pro větší výskyt klíšťat v přírodě. Ta začínají být aktivní, jakmile teplota začne stoupat nad 5 °C. Obecně platí, že se tito roztoči vyskytují v travinách a keřích vyšších než 20 cm. Každý člověk by se tedy měl po procházce prohlédnout, protože klíšťata jsou přenašeči mnoha onemocnění napadající nervový a imunitní systém. Mezi ně patří předně lymeská borelióza nebo klíšťová encefalitida. „V případě encefalitidy se jedná o infekční virové onemocnění napadající nervový systém. Průzkumy ukazují, že v České republice se vyskytují až 2 % klíšťat nakažených tímto virem,“ vysvětluje MUDr. Jiří Adamec, praktický lékař a vedoucí lékař kliniky U Červeného raka v Canadian Medical, a dodává: „Naproti tomu lymeská borelióza je bakteriální onemocnění napadající především kůži, klouby, a stejně jako encefalitida, i nervovou soustavu. V České republice se vyskytuje téměř 10 % klíšťat nakažených touto bakterií.“

Jak onemocnění rozeznat?

Protože klíšťová encefalitida i lymeská borelióza mají zprvu stejné příznaky, někdy může být obtížné tato dvě závažná onemocnění rozlišit. „Obě nemoci se zprvu projevují jako klasické chřipkové onemocnění. Pacient je unavený, mohou ho bolet svaly, hlava, také může pociťovat nechutenství, nevolnost nebo mít zvýšenou teplotu. Rozdíl je především v rychlosti nástupu nemoci. Než se projeví příznaky klíšťové encefalitidy, trvá to zhruba dva až pět dní, na rozdíl od bakteriální boreliózy, kdy se příznaky mohou projevit klidně až po čtyřech týdnech od nakažení,“ vysvětluje MUDr. Jiří Adamec z Canadian Medical.

Druhá fáze encefalitidy trvá zhruba 2–3 týdny a může zanechat trvalé následky. „Ve druhé fázi pacient pociťuje mnohem horší příznaky. Mezi ně patří zvracení, vysoká horečka, ztuhlost šíje a silné bolesti hlavy. Klíšťová encefalitida může také zasáhnout centrum nervové soustavy. Vlivem tohoto nakažení může dojít i k nervové obrně,“ popisuje MUDr. Jiří Adamec. Klíšťová encefalitida ovlivňuje do značné míry i psychiku – onemocnění totiž může vyvolat i deprese a poruchy spánku či soustředění. Oproti tomu druhá fáze lymeské boreliózy se projeví modročerným zbarvením pokožky, nejčastěji na okrajových částech končetin. Bez léčby může tato forma boreliózy přetrvat i desetiletí. Pokud se nemoc neléčí, bakterie mohou začít napadat nervový systém pacienta a vážně poškodit jeho motorický i senzorický aparát.

Lék na encefalitidu neexistuje

Zatímco lymeskou boreliózu lze léčit nasazením antibiotik po dobu zhruba 2 až 3 týdnů, cílená léčba klíšťové encefalitidy v současnosti neexistuje. Doktoři mohou léčit pouze jednotlivé příznaky. Pokud se nejedná o komplikovaný případ, hospitalizace trvá zhruba 2 týdny a následná rekonvalescence od 2 do 4 týdnů. Jedinou účinnou prevencí proti klíšťové encefalitidě je proto očkování. To se skládá ze tří dávek. „Pacient se může nechat naočkovat kdykoliv během roku. Aplikaci druhé dávky by měl podstoupit nejdéle tři měsíce po podání první dávky. Třetí dávka se doporučuje po 5–12 měsících od dávky druhé,“ vysvětluje MUDr. Jiří Adamec z Canadian Medical.

Spolehlivě poradí jedině laboratorní vyšetření

Vzhledem k dlouhému časovému intervalu mezi očkováním člověk může lehce ztratit přehled o tom, kdy byl naposledy proti onemocnění přeočkován. V takovém případě je ideálním řešením udělat si test na hladinu protilátek proti klíšťové encefalitidě. Ten poskytne pacientům informace o tom, zda je jejich obranyschopnost tvořená očkováním stále kvalitní. Díky testu pacient zároveň zjistí, kdy je správný čas na přeočkování. „Test provádíme ze vzorku krve. Proto je klíčové, aby pacient před odběrem vypil alespoň ¼ litru vody a přišel nalačno. Ideální je nejíst zhruba 12 hodin před vyšetřením. Výsledky jsou pacientovi k dispozici do týdne od provedení odběru. Naši odborníci navíc rádi pomohou s interpretací výsledků a odpoví pacientům na případné dotazy,“ říká MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.

Protože v případě lymeské boreliózy očkování stále neexistuje, je velmi důležité svůj stav po kousnutí klíštětem bedlivě sledovat. „Aby se předešlo rozšíření infekce a jeho přechodu do chronické fáze, je velmi důležité onemocnění léčit. Pokud si pacient chce být jistý svým zdravotním stavem, doporučujeme podstoupit vyšetření na lymeskou boreliózu. Výsledky jsou k dispozici do týdne a v případě potřeby lze okamžitě zahájit léčbu,“ uzavírá MUDr. Petr Podroužek.

 

MUDr. Jiří Adamec, praktický lékař a vedoucí lékař kliniky U Červeného raka Canadian Medical

Související články

Článek

Nástrahy prázdninových dní: Úžeh versus úpal

Článek

Klíšťová encefalitida – léto láme rekordy v počtu případů

Článek

Než vyrazíte na dovolenou, nezapomeňte si vybavit cestovní lékárničku

Článek

Střevní chřipka – příznaky, prevence a léčba

Článek

Obrňte se proti borelióze

Článek

Chcete skoncovat s kouřením? Hledejte podporu u odborníka

Článek

Jaké jsou nejčastější bolesti a problémy v břišní oblasti a kdy je namístě vyhledat lékaře?

Článek

Klíšťová encefalitida, aneb kousnutím to nekončí

Článek

MUDr. Daniel Fenakel: Trávicí potíže během dovolené

Článek

MUDr. Miluše Vostradovská: druhy tasemnice, příznaky a léčba

Článek

Chřipku nepodceňujte

Článek

Otrava houbami: MUDr. Lenka Rudolfová hostem ČRo Dvojka

Článek

Video s MUDr. Lenkou Rudolfovou: Co můžeme udělat pro svá játra, aby byla zdravá?

Novinka

Nový rok přinesl do týmu CMC novou lékařku

Článek

Jak je to s dědičnými nemocemi?

Článek

Klíšťata útočí, nezapomeňte se naočkovat!

Článek

Rozhovor na téma chřipka na ČRo Dvojka s MUDr. Miluší Vostradovskou

Článek

Nízký tlak – příznaky, příčina a léčba

Článek

Zdravotní problém na dovolené? Až 42 % Čechů by jej s lékařem řešilo na dálku

Článek

Názor odborníka: Očkování proti chřipce

Články a novinky

Článek

Co nevíte o imunitě u dětí a jejích poruchách

Článek

Zažívací potíže z jídla na dovolené? Pomůže Lékař online 24/7

Článek

Představujeme novou část kampaně Canadian Medical

Článek

Bolest je důležitý signál. Poslouchejte své tělo

Článek

Do hor, k moři nebo na chalupu. Víte, jak vybavit lékárničku na cesty?

Článek

Úpal není úžeh! Poznejte je včas, mohou totiž způsobit vážné zdravotní komplikace

Článek

Letní koupání - bez mykózy, bez svědění

Článek

Mluvíte s dětmi o penězích? Pozor – finanční negramotnost je může dohnat v dospělosti

Článek

Čtvrtina českých kuřáků každoročně zkouší odvykat, až 80 % z nich se však nepodaří zbavit se své závislosti

Nechte si posílat novinky