Než vyrazíte na dovolenou, nezapomeňte si vybavit cestovní lékárničku

Článek

01. 09. 2020 Praktické lékařství

K létu, i k tomu babímu, patří kromě pozdních dovolených a užívání si slunečných dnů také riziko nachlazení nebo zažívacích potíží. Nevítaným komplikacím lze účinně předcházet. A pokud prevence selže, je třeba zdravotní problémy aktivně řešit.

Zkažené potraviny: Častý problém

V období léta se nejčastěji hovoří o průjmech, jež mají přímou souvislost s konzumací zkažených či nedostatečně tepelně upravených potravin – kuřecí, hovězí a vepřové maso, vejce, majonézy, smetanové poháry a tomu podobné.  V letních dnech doporučujeme vyvarovat se polosyrových (krvavé steaky) a syrových pokrmů (tatarák) z neověřených zdrojů. Střevní potíže mohou nastat rovněž po nalokání se znečištěné vody v přírodním koupališti. „Akutní průjem způsobují množící se bakterie a viry, ty následně kontaminují trávicí soustavu toxiny,“ říká MUDr. Štefan Kukura, praktický lékař a vedoucí lékař klinik AFI a Hadovka Canadian Medical. Postižený kromě řídké a vodnaté stolice pociťuje žaludeční nevolnost, stěžuje si na křeče v břiše, zvracení, teplotu i únavu.

Průjem více než třikrát denně odvodňuje organismus. Řešení tkví v příjmu tekutin obohacených o minerály. Usilujte o zavedení dietních opatření (banány, suchary, vařená rýže) a podání vhodných léků proti průjmu. Antidiaroika zahrnují více typů léčiv. Preparáty s obsahem absorpční látky na sebe umí vázat škodliviny. Těmito vlastnostmi disponuje oblíbené živočišné uhlí (Carbocit, Carbosorb) nebo přírodní čištěný jíl (Smecta). Střevní antiseptika vynikají vlastností eliminovat neprospěšné bakterie (Endiaron). Úlevu od průjmu mohou přinést také léčivé preparáty omezující hybnost střev (Imodium), tyto však neřeší příčinu problému, pouze potlačují příznaky. Ve většině případů průjmového onemocnění dochází i k porušení střevní mikroflóry, proto jako součást léčby doporučujeme podání probiotik. Závažnější bakteriální průjmy (například salmonelóza, kampylobakterová infekce) vyžadují komplexnější přístup a někdy je nezbytná i léčba antibiotiky.

 

Angína i v létě?

Nevhodně nastavená klimatizace, tropické teploty, koupání v chladné vodě, náročná túra, nekonečné cestování. I když nachlazení a virózy pokládáme za typické spíše pro chladné měsíce, přinutí nás zpomalit i v období dovolených. Naordinujte si klidový režim, doplňujte tekutiny, na mírnou teplotu použijte léky obsahující paracetamol nebo ibuprofen. „Intenzivní bolest v krku rozhodně nepodceňujte, letní angíny mohou potrápit nepříjemným a vleklým průběhem. Angínu klasifikujeme jako zánětlivé onemocnění patrových mandlí. Léčba se liší dle původce onemocnění. Nejčastěji je angína bakteriálního původu, způsobená převážně betahemolytickým streptokokem (streptococcus pyogenes), ale spouštěčem mohou být i viry nebo kvasinky. Virový původ charakterizuje zarudnutí mandlí, zvýšená teplota a bolest v krku, zdravotní stav nemocného se při symptomatické léčbě začne během několika dnů zlepšovat,“ popisuje MUDr. Štefan Kukura. Bakteriální angína překvapí náhlými symptomy a někdy i vysokou horečkou. Polykání doprovází palčivá bolest, uzliny jsou zduřelé, citlivé a mandle pokrývá bílý povlak s hnisavými čepy, jež si žádají farmakologickou léčbu antibiotiky. Neléčená angína představuje pro organismus nemalé riziko. Zanedbání léčby angíny může vyústit v revmatickou horečku poškozující klouby a kosti, v některých případech může dokonce vést až k poškození funkce ledvin.

 

SOS tipy na závěr

  • Tropické teploty přečkejte nejlépe v chladné a dobře větratelné místnosti. Pobyt na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách minimalizujte. Dbejte na pokrývku hlavy a ochranný nátěr na kůži.
  • Do lesního porostu nevstupujte bez použití repelentu proti klíšťatům.
  • Na dovolenou se vybavte příruční lékárničkou. Základ tvoří dezinfekce, náplasti, obvazy, obinadla, léky tišící bolest a zároveň snižující teplotu, preparáty proti průjmu, nosní kapky, sirup proti kašli, antihistaminika, teploměr, pinzeta, nůžky, sluneční kosmetika, chladivé spreje po opalování. Nezapomeňte rovněž na pravidelně užívané léky, které vám předepsal váš ošetřující lékař.
  • Hydratace je nezbytná. Optimální je přísun neslazené a neperlivé vody, konzumace zeleninových polévek, vývarů, ovocných freshů zásobujících organismus nejen tekutinami, ale i minerály. Dejte si meloun a okurku. Dostatečná hydratace je důležitá pro přirozenou termoregulaci organismu prostřednictvím pocení. 

Související články

Článek

Nástrahy prázdninových dní: Úžeh versus úpal

Článek

Klíšťová encefalitida – léto láme rekordy v počtu případů

Článek

Střevní chřipka – příznaky, prevence a léčba

Článek

Obrňte se proti borelióze

Článek

Chcete skoncovat s kouřením? Hledejte podporu u odborníka

Článek

Jaké jsou nejčastější bolesti a problémy v břišní oblasti a kdy je namístě vyhledat lékaře?

Článek

Klíšťová encefalitida, aneb kousnutím to nekončí

Článek

MUDr. Daniel Fenakel: Trávicí potíže během dovolené

Článek

MUDr. Miluše Vostradovská: druhy tasemnice, příznaky a léčba

Článek

Chřipku nepodceňujte

Článek

Otrava houbami: MUDr. Lenka Rudolfová hostem ČRo Dvojka

Novinka

Nový rok přinesl do týmu CMC novou lékařku

Článek

Jak je to s dědičnými nemocemi?

Článek

Klíšťata útočí, nezapomeňte se naočkovat!

Článek

Rozhovor na téma chřipka na ČRo Dvojka s MUDr. Miluší Vostradovskou

Článek

Nízký tlak – příznaky, příčina a léčba

Článek

Zdravotní problém na dovolené? Až 42 % Čechů by jej s lékařem řešilo na dálku

Článek

Názor odborníka: Očkování proti chřipce

Článek

Očkování proti chřipce a covid-19 v Canadian Medical

Článek

Chřipka, nachlazení, nebo covid? Jak je rozeznat?

Články a novinky

Článek

Které polohy plodu jsou nepravidelné?

Článek

Očkování dětí proti chřipce bez injekce v Canadian Medical

Článek

Co vás čeká ve čtvrtém trimestru?

Novinka

Novinky v aplikaci myCANADIAN

Článek

Očkování proti chřipce a covid-19 v Canadian Medical

Článek

Chřipka, nachlazení, nebo covid? Jak je rozeznat?

Článek

Otrava houbami: MUDr. Lenka Rudolfová hostem ČRo Dvojka

Článek

MUDr. Eva Krasulová, Ph.D.: Když vlastní buňky útočí

Novinka

Noví lékaři a specialisté na klinikách Canadian Medical

Nechte si posílat novinky