Názor odborníka: Očkování proti chřipce
Článek27. 08. 2021 Praktické lékařství
Chřipka je virové onemocnění vyvolané chřipkovými viry A, B a C, které napadají horní i dolní cesty dýchací. Ačkoli má obvykle mírný průběh, řada pacientů následně trpí vážnými problémy.
Pravá chřipka má většinou horší symptomy než běžné nachlazení. Častá je horečka nad 39 °C, výrazná slabost, bolesti svalů a kloubů, bolesti hlavy, nechutenství. Kašel je většinou suchý, někdy však může být i produktivní s vykašláváním světlého hlenu. Hlavně u dětí se může přidat zánět středního ucha,“ upozorňuje lékařka Naďa Klocoková. Nejhorší komplikací je podle ní chřipkový zápal plic, ke kterému se často přidá nasedající bakteriální infekce. „Někdy dochází i k postižení srdce. Takto těžký průběh pak může skončit úmrtím pacienta,“ dodává. V současné době navíc komplikuje identifikovatelnost chřipky infekce koronavirem, který se vyznačuje stejnými nebo velmi podobnými příznaky.
Informace o vakcíně
„V zemích EU se používají pouze vakcíny s usmrceným virem. Každá chřipková vakcína obsahuje tři druhy usmrcených virů chřipky – dva viry chřipky typu A a jeden vir chřipky B. Přesné složení je každoročně upravené podle doporučení Světové zdravotnické organizace tak, aby co nejvíce odpovídalo aktuálně cirkulujícím kmenům,“ vysvětluje lékařka Naďa Klocoková. Nové vakcíny pro danou sezonu se na trhu obvykle objevují v září.
„Ideální je nechat se očkovat ještě před začátkem chřipkové sezony, která v Česku probíhá přibližně od prosince do března. Vakcíny jsou většinou dostupné již v druhé půlce září. Očkování pak probíhá od října do listopadu. Jinak je možné se očkovat i na začátku chřipkové sezony nebo dokonce během ní, ale je potřeba pamatovat, že ochrana nastoupí až za 14 dní,“ doplňuje Klocoková.
Názor odborníka
„Očkování proti chřipce je vhodné pro každého. Obzvláště se pak doporučuje lidem se sníženou obranyschopností vůči infekcím a lidem, u kterých je předpokládaný těžší průběh možné infekce. Tedy hlavně seniorům nad 65 let, diabetikům, pacientům s chronickým onemocněním plic, jater, ledvin, onkologickým pacientům či pacientům s jinými poruchami imunity. Určitě je vhodné očkovat i lidi, kteří by mohli virus chřipky na ohrožené jedince přenést, i když sami nejsou v rizikové skupině – tedy personál zdravotnických či sociálních zařízení,“ radí internistka, MUDr. Naďa Klocoková.
Celý článek najdete v Deníku Zdraví.