Vši: Jak s nimi zatočit?

Článek

13. 02. 2020 Pediatrie

Objevily se u vás nebo vašeho potomka vši? Jejich výskyt neznamená zanedbanou hygienu. S včasnou a efektivní likvidací neotálejte. Šíří se rychle. Dobrou zprávou však zůstává, že se dnes již neřeší ostříháním nakrátko.

 

Pediculus capitis z blízka

Napadení vší, odborně pedikulóza, se řadí mezi parazitární onemocnění. Na člověku parazitují z početné skupiny vší tři druhy - veš šatní, dětská a muňka. Za nejrozšířenější z nich se pokládá veš dětská, její název napovídá, že se nejčastěji vyskytuje v dětských kolektivech, školkách, ve školách a na táborech. 

Jedná se o drobný bezkřídlý hmyz, který přebývá v lidských vlasech, zejména na spáncích, za ušima i na temeni hlavy. Měří až 4 milimetry a díky třem párům nohou s drápy se pevně přidržuje hladké struktury vlasu. Samička lepí vajíčka (hnidy) přímo na pokožku hlavy vlastním odolným biologickým tmelem. V této fázi mohou připomínat lupy, na rozdíl od drobných částeček odlupující se kůže se jich nezbavíte pouhým mytím ani běžným hřebínkem. Žádají si mechanické odstranění. V horizontu týdne se z nich stávají larvy, které ihned začnou bodat a sát krev, při čemž dochází k vypouštění dráždivého rozpouštědla do pokožky hostitele. Následuje přeměna v nymfu a dalších sedm dní ji dělí od života dospělce. Životní cyklus vší trvá bezmála měsíc. Bez přísunu živin obvykle do jednoho dne umírají. 

Nervozita a nekonečné drbání

Mezi typické příznaky napadení vší dětskou patří lechtání a úporné svědění, což vede ke vzniku krvavých ranek s hrozícím přenosem hnisající infekce. Věš dětská dokáže znepříjemnit život, avšak sama o sobě není původcem vážných onemocnění. S hlavou plnou lezoucích cizopasníků souvisí podráždění, ztráta koncentrace a také poruchy spánku, jež vedou k nevyspání a trvající únavě.


Ideální hostitel a reálný přenos

Veš dětská si nevybírá, s oblibou parazituje na malých i velkých, bez ohledu na pohlaví, hygienické návyky a napříč sociálními vrstvami. Z hlediska prevence se doporučuje vyhýbat místům s reálným rizikem nákazy. V současné době se výskyt vší významně zvyšuje, ani Česká republika nepatří mezi výjimky. Důvod tkví v již vzniklé rezistenci na odvšivovací prostředky. Povinnost odvšivit dítě a zabránit tak dalšímu šíření ukládá rodiči zákon. Nedostačují či nesprávné hubení vší může zapříčinit nejen zdravotní komplikace, ale také prodloužit léčbu.

Vši neskáčou, zato rády migrují. Do kontaktu s nimi přijdete kdekoliv, libují si v početném kolektivu. MHD, divadlo, kino, práce, škola. K přenosu dochází pouze v přímém a zároveň těsném kontaktu s vlasatou části hlavy postiženou pedikulózou. Letmý a rychlý dotek hlav se nepovažuje za riziko nákazy. Více trápí dívky, chlapce zvýhodňují kratší vlasy, na kterých se veš nedokáže udržet. Za nebezpečné se dále považuje sdílení oblečení, ručníku, polštáře a prostěradla. Cesta přenosu vede také z kontaminovaného textilu na domácího mazlíčka a následně na dalšího člena domácnosti.

 

Co dělat, když se v kolektivu objevily vši?

Preventivní opatření před nákazou existují, avšak bez garance. Aromatické silice rostlin rozpuštěné v oleji fungují podobně jako odpuzovač. Někdo vsází na nanášení tea tree olejíčku do inkriminovaných oblastí, přimíchání oleje z eukalyptu do běžného šamponu, jiný na oplachování vlasů octem. Z důvodu přemnožení vší v blízkém okolí lze začít používat k tomu určenou antiparazitní kosmetiku přírodního původu. Avšak tato preventivní opatření nefungují na 100%.


Jak se zbavit vší?

Pokud zpozorujete v hlavě promenádující se téměř průhledné broučky a s nimi lesknoucí se bělavé váčky, nesnažte se je pochytat, ale usmrtit. Dokáží to přípravky z lékárny na olejové bázi, které parazitům způsobí ucpání dýchacích cest. Podobným účinkem disponují domácí zábaly s přídavkem tělového mléka, rostlinného oleje s alpou či kondicionéru. Aby zafungovaly, musí působit nejlépe přes noc. Obsažená mastná složka vši spolehlivě zadusí. Ráno důkladně omyjte vlasy i pokožku hlavy speciálním šamponem a mrtvé broučky odstraňte hustým hřebínkem, tzv. všiváčkem. Bývá součástí balení nejrůznějších přípravků, případně ho zakoupíte zvlášť.  Efektivní pomoc nabízí pinzeta. Živou hnidu od neživé rozpoznáte snadno, bezprostředně po vyjmutí praskne.

„Některé přípravky veš pouze omámí, a pokud ji nevyčešete, nebo ručně nevyberete vlas po vlasu, je možné, že opět nabere síly a začne se množit,“ uvádí na pravou míru pediatr MUDr. Petr Žáček.

Další kapitolu představují séra či roztoky s hmyzím insekticidem cílící na paralýzu nervové soustavy. Tato varianta se však nesetkává s úspěchem kvůli krátkodobému účinku. Na pozoru se mějte také v rámci sprejů, jež po dobu několika hodin poskytují ochranu. Stačí jednou zapomenout a vešky slaví comeback.

Poslední dobou stále více lidí využívá preparáty na přírodní bázi, proti kterým si vši nevytváří imunitu. V porovnání s těmi chemickými navíc potěší příznivou cenou. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob léčby, postupujte přesně podle pokynů na obalu. 

„Proceduru opakujte znovu po 8 - 10 dnech. Většina přípravků proti vším nezabije ihned všechny hnidy. Smyslem opakovaného použití je likvidace vší, které by se mohly vylíhnout z nepoškozených hnid,“ zdůrazňuje pediatr z Canadian Medical.


Důkladný úklid

Úspěšná likvidace se neobejde bez očisty domácnosti. Ložní prádlo, osušky, čepice, oblečení a plyšáky vyperte na vyšší teplotu. Odborníci doporučují následné sušení v sušičce. Věci, které nelze prát, vložte do mrazáku. Postele, matrace, koberce, polstrování sedacích ploch pečlivě vysajte a sáček z vysavače následně vyhoďte. Stačí trocha nepozornosti a zavšivení vypukne nanovo. Vydezinfikujte pinzety, hřebeny, kartáče, spony, zkrátka všechny kontaminované vlasové doplňky.

 

Fotogalerie

Související články

Článek

Pásový opar u dětí: Proč vzniká, podle čeho ho poznáte a jak se léčí?

Článek

Kdy se má miminko přetočit na bříško?

Článek

Akutní laryngitida – příčiny, příznaky a léčba

Článek

MUDr. Barbara Taušová: Nechce lézt? Žádný strach, zvládne to!

Článek

Úžeh a úpal: Co radí pediatr maminkám? Na co si dát pozor a kdy volat lékaře

Článek

Návrat dětí do škol: Jak podpořit imunitní systém?

Článek

Očkování dětí proti chřipce bez injekce v Canadian Medical

Novinka

Screeningové vyšetření závažných poruch imunity

Článek

Pozor na škrkavky!

Článek

Poznali byste spalničky?

Článek

Zvažte očkování proti meningokokovi

Článek

Tým pediatrů posílil MUDr. Petr Záček

Novinka

Léčebně preventivní péče o kojence a batolata v době mimořádných opatření

Článek

Kinetóza. Jak se připravit na cestování s dětmi

Články a novinky

Článek

Co nevíte o imunitě u dětí a jejích poruchách

Článek

Zažívací potíže z jídla na dovolené? Pomůže Lékař online 24/7

Článek

Představujeme novou část kampaně Canadian Medical

Článek

Bolest je důležitý signál. Poslouchejte své tělo

Článek

Do hor, k moři nebo na chalupu. Víte, jak vybavit lékárničku na cesty?

Článek

Úpal není úžeh! Poznejte je včas, mohou totiž způsobit vážné zdravotní komplikace

Článek

Letní koupání - bez mykózy, bez svědění

Článek

Mluvíte s dětmi o penězích? Pozor – finanční negramotnost je může dohnat v dospělosti

Článek

Čtvrtina českých kuřáků každoročně zkouší odvykat, až 80 % z nich se však nepodaří zbavit se své závislosti

Nechte si posílat novinky