Zvažte očkování proti meningokokovi

Článek

11. 06. 2014 Pediatrie

Meningokoková nákaza patří mezi choroby, kterých se rodiče právem nejvíce obávají. Není příliš častá, ale nemoc mívá velmi závažný průběh a může být smrtelná. Nyní se na trhu objevila vakcína proti meningokokovi typu B, kterou lze očkovat děti i dospělé. Nejvíce nemoc hrozí kojencům a batolatům do dvou let věku a dospívajícím.

Šest desítek nemocných, čtyři mrtví. Taková je loňská bilance meningokokových nákaz v České republice, přičemž tři čtvrtiny z nich způsobil meningokok typu B. Nyní se na trhu objevila vakcína nazvaná Bexsero, kterou lze právě proti tomuto původci očkovat, a to děti i dospělé. Jde o zcela novou vakcínu, která je první svého druhu a výrobce jejímu vývoji věnoval dvacet let.

Nemoc ohrožuje především dospívající

Očkování proti meningokokovi typu B je dobrovolné. Měli by ho zvážit například rodiče dětí z ohrožených skupin – meningokok ohrožuje kupříkladu dospívající ve věku mezi patnácti a dvaceti lety, přičemž závažný stav se rozvíjí z plného zdraví během pouhých několika hodin. Typicky jde například o situaci, kdy se tito lidé přepínají, chodí na diskotéky, do klubů, tancují celou noc, sportují, do toho pracují na brigádách a málo spí a odpočívají.

Pokud se nemoc rozvine ve své nejhorší formě a vypukne meningokoková sepse, bývá její průběh velice rychlý. Hrozí, že pacient zemře do dvanácti až čtyřiadvaceti hodin, ačkoli se mu dostane brzké lékařské péče.

Nemocný bývá schvácený, mívá vysokou horečku, trápí ho horečka, při meningitidě neboli zánětu mozkových blan se objevuje tuhnutí šíje, zatímco celková sepse se projevuje tmavými skvrnami pod kůží, které způsobují krevní výrony. Zánět mozkových blan není tak nebezpečný, nicméně rovněž vyžaduje intenzivní antibiotickou léčbu. V každém případě je namístě volat záchrannou službu, nemá smysl čekat, zda potíže přejdou, nebo brát nemocného k praktickému lékaři.

Co byste měli vědět o meningokokovi

  • Meningokok patří mezi bakterie, vyvolává zánět mozkových blan nebo závažnou celkovou sepsi.
  • Léčí se silnými antibiotiky během hospitalizace v nemocnici.
  • Zánět mozkových blan způsobený meningokokem není tak nebezpečný.
  • Meningokoková sepse mívá rychlý průběh, který antibiotika nemusí zastavit, rozvíjí se septický šok a hrozí selhání orgánů.
  • Meningokok je v populaci běžně rozšířený, nosičem je deset až dvacet procent lidí.
  • Vyskytuje se v nosohltanu a přenáší se kapénkovou infekcí.
  • Celkem existuje pět kmenů bakterie, v Česku se nejčastěji vyskytuje kmen typu B, proti němuž lze nyní nově očkovat.
  • V Africe se vyskytuje nejvíce jmen typu A, v Asii meningokok typu W135, také proti nim se lze nechat očkovat.
  • Očkování proti meningokokovi není povinné, lidé si ho radí sami, ale je pravděpodobné, že pojišťovny na něj časem začnou přispívat.
     

Jak vypadá očkování?

Nové očkování mohou rodiče vyžadovat u svého dětského praktického lékaře, hodí se pro děti od dvou měsíců věku, doporučuje se však spíše od dvou let věku výše. Jde o takzvanou konjugovanou (složenou z více látek) proteinovou vakcínu, která se podává injekčně do stehna u dětí do jednoho roku věku a do hýžďového svalu u dětí starších a rovněž u dospělých (vakcína se doporučuje do 50 let věku).

Očkovat lze dítě, které netrpí žádnou akutní chorobou, doporučuje se rovněž vakcínu nedávat ve stejný den jako jiné očkování, protože se může objevit například horečka jako reakce, ačkoli podle výrobce to hrozí právě jen při kombinaci s jinými vakcínami. Jsou potřeba dvě až tři dávky s ohledem na věk očkovaného, každá z nich stojí kolem tří tisíc korun.

Vakcína Bexsero proti meningokokovi skupiny B byla vyvinuta za pomocí specifické metody nazvané reverzní vakcinologie. To znamená, že se počítačově vybraly shodné genetické sekvence určující cílové proteiny, které jsou zastoupeny ve většině meningokokových kmenů séroskupiny B. Vědci tím určili tři nové antigenní jednotky (fHbp, NadA a NHBA) a čtvrtá byla použita z původní lokální vakcíny používané na Novém Zélandu. Česko je zatím sedmou zemí, kde je k dispozici, už nějaký čas se s ní očkuje v Británii, Německu a Francii. Schválena je od roku 2012.

Krom nového očkování proti meningokokovi typu B už je nějaký čas k dispozici očkování proti typům bakterie, kterými se lidé mohou nakazit zejména při cestách do zahraničí. Konjugovaná tetravakcína Menveo je určena k ochraně proti čtyřem z pěti nejčastějších meningokokových séroskupin A, C, W135, Y. Vakcínu Menveo je možno aplikovat dětem od dvou let věku a dospělým. Více informací o vakcíně, případně její aplikaci, poskytují praktičtí lékaři pro děti i dospělé.  

Barbara Taušová – specialistka na pediatrii. Zakladatelka, jednatelka a ředitelka zdravotnického zařízení Canadian Medical Care Praha, ředitelka pediatrického centra Dětská ambulance.

 

Související články

Článek

Vši: Jak s nimi zatočit?

Článek

Pásový opar u dětí: Proč vzniká, podle čeho ho poznáte a jak se léčí?

Článek

Kdy se má miminko přetočit na bříško?

Článek

Akutní laryngitida – příčiny, příznaky a léčba

Článek

MUDr. Barbara Taušová: Nechce lézt? Žádný strach, zvládne to!

Článek

Úžeh a úpal: Co radí pediatr maminkám? Na co si dát pozor a kdy volat lékaře

Článek

Návrat dětí do škol: Jak podpořit imunitní systém?

Článek

Očkování dětí proti chřipce bez injekce v Canadian Medical

Novinka

Screeningové vyšetření závažných poruch imunity

Článek

Pozor na škrkavky!

Článek

Poznali byste spalničky?

Článek

Tým pediatrů posílil MUDr. Petr Záček

Novinka

Léčebně preventivní péče o kojence a batolata v době mimořádných opatření

Článek

Kinetóza. Jak se připravit na cestování s dětmi

Články a novinky

Novinka

Nově na AFI: Terapie rázovou vlnou pro úlevu od akutní bolesti i prevenci zranění

Článek

5 tipů, jak zvládnout přechod do chladnějších dnů

Novinka

Nové posily v lékařských týmech

Článek

Gynekologické potíže v letních měsících, aneb jak si nezkazit léto

Novinka

AVIATICA: Nové centrum žilní chirurgie

Článek

Než vyrazíte na dovolenou, nezapomeňte si vybavit cestovní lékárničku

Článek

Umíte poskytnout první pomoc při uštknutí, tonutí nebo otravě bobulemi?

Článek

Jak na komáří štípance

Článek

Dovolená s dětmi: Co by nemělo v lékárničce chybět

Nechte si posílat novinky