Akutní laryngitida – příčiny, příznaky a léčba

Článek

19. 04. 2022 Pediatrie

Akutní laryngitida (zánět hrtanu) postihuje hlasivky a horní cesty dýchací. Bývá virového původu. Často začíná náhle nebo navazuje na běžný respirační infekt. Mezi její hlavní příznaky patří suchý dráždivý kašel a inspirační dušnost. Vyskytuje se častěji u kojenců a předškoláků, ale zcela se nevyhýbá ani dospělým. Většinou probíhá bez vážnějších komplikací, v některých případech však může být až život ohrožující. Pojďme si projít, co laryngitidu způsobuje, jaké jsou její formy, jak se nemoc projevuje, léčí a jaká se nabízí prevence.

Co je laryngitida a čím je způsobena

Laryngitida může vzniknout náhle, ale obvykle se rozvíjí v důsledku virové infekce horních cest dýchacích. Ačkoliv je tato nemoc řazena mezi běžné choroby, její průběh může být velmi dramatický, někdy až kritický. Laryngitida je nebezpečná zejména pro malé děti, jelikož se kvůli otokům jejich drobných dýchacích cest mohou náhle dusit.

„Laryngitida je zánět hrtanu, tudíž postihuje právě hrtan, což je chrupavkami vyztužená trubice, která přenáší kyslík do průdušek a plic. Je chráněn příklopkou bránící při polykání průniku jídla a tekutin do dolních cest dýchacích. V jeho blízkosti se nacházejí hlasivkové vazy, jež zodpovídají za hlas a jiné vydávání zvuků. Hrtan je tedy důležitý pro tvorbu hlasu, pro dýchání, kašlání a polykání – a právě tyto funkce mohou při jeho zánětu neboli při laryngitidě oslabeny,“ popisuje MUDr. Barbara Taušová, dětská lékařka z Canadian Medical.

Původcem laryngitidy jsou zpravidla viry (parainfluenzy, influenzy, respirační syncyciální virus a další), které vyvolávají zánět v místech hrtanu a průdušek. Zánět může být zhoršen též druhotným osídlením bakterií, které jsou v dýchacích cestách běžně přítomné (Haemophilus influenzae, streptokoky, stafylokoky).

 

Formy laryngitidy

  • Akutní laryngitida – tato forma se rozvíjí z plného zdraví, má rychlý nástup a většinou odezní zhruba za 2 týdny. Nejčastěji bývá vyvolána kapénkovým virem, ovšem na vině může být též alergie či prudká námaha hlasivek (např. silné křičení atp.).
  • Chronická laryngitida – ta často souvisí s nervovou poruchou, způsobit ji však mohou i uzly na hlasivkách vznikající při vleklé virové infekci či poraněním, případně časté vdechování kouře či chemických výparů. Důsledkem pak bývá nevratné poškození okolní tkáně, polypy a nádory.

 

Příznaky laryngitidy

Zatímco dospělý nemoc neprožívá nijak dramaticky a většinou mu stačí domácí léčba, u dětí může být průběh laryngitidy mnohem závažnější.  U těch nemoc často přichází z ničeho nic v noci, ačkoliv večer předtím takovému stavu předchází třeba jen nenápadný chrapot nebo katar dýchacích cest.

Typickým příznakem laryngitidy je suchý dráždivý kašel. Dále se nemoc projevuje chrapotem, bolestmi v krku či obtížným polykáním. Může být také doprovázena celkovou slabostí, horečkou 39 °C+, bolestí na hrudi a obtížemi s mluvením, až úplnou ztrátou hlasu. V případě akutní formy se objevuje štěkavý, leckdy až kokrhavý kašel. Shrňme si tedy typické příznaky laryngitidy:

  • chrapot a zastřený hlas,
  • následné oslabení hlasu, až úplná ztráta,
  • bolestivé hrdlo, dráždivý štěkavý kašel a ztížené polykání,
  • otoky, lapání po dechu a sípot,
  • zvýšená teplota (může se přidat v noci),
  • bolest na hrudi a celková slabost.

 

Inkubační doba, nakažlivost a přenos laryngitidy

Inkubační doba laryngitidy se odvíjí od její konkrétního formy. U akutní laryngitidy se pohybuje mezi 1 až 3 dny – právě tehdy je nemoc nejvíce nakažlivá. Až 50 % případů bývá způsobeno virem parainfluenzy, který se přenáší vzduchem, a kromě laryngitidy dokáže způsobit i běžné respirační choroby jako např. chřipku.

 

Laryngitida u malých dětí a kojenců
Laryngitida je nejnebezpečnější právě pro kojence a děti do 6 let – jejich dýchací cesty jsou totiž velmi úzké, tudíž i menší otok může znamenat velké potíže. Výskyt zde bývá častější během chladnějších měsíců, což souvisí s celkově oslabenou imunitou.

Průběh zánětu hrtanu může být různý. Někdy se nemoc zprvu tváří jako běžné nachlazení, které však laryngitidě často předchází. Nástup nemoci je častěji náhlý, překvapivý a dramatický – většinou se totiž projeví v noci. Přestože kašel může znít na poslech hrozivě, dítě většinou neohrožuje na životě. Průběh tedy může vypadat takto:

  • Začíná hlubokými nádechy, které doprovází sípavý zvuk (tzv. inspirační stridor), jakožto důsledek zúžení dýchacích cest.
  • Posléze postupně přichází dušnost – tehdy je důležité zachovat klid a uklidnit také dítě, protože pláč nemoc ještě zhoršuje.

Pokud je pacientem malé dítě či kojenec, vždy doporučujeme raději vyhledat lékaře, který doporučí vhodné léky. U dětí hrozí též nebezpečný zánět hrtanové příklopky (epiglotitida), který se však dnes díky povinnému očkování prakticky nevyskytuje. Projevuje se vysokou horečkou a kvůli zúžení hrtanu se může dítě začít náhle dusit – tehdy je nutné okamžitě přivolat záchrannou službu.

 

Laryngitida u dospělých

Nemoc může vzácněji propuknout také u starších dětí a dospělých. Projevy jsou většinou mírnější, a to i díky prostornějším dýchacím cestám. Laryngitida u dospělých se tak může projevit např. jako lehká infekce horních cest dýchacích nebo chrapot.

Zánět hrtanu je však ohrožující pro alergiky, protože jejich sliznice je náchylnější k otokům způsobeným vnějšími podněty. Možnost výskytu laryngitidy u alergiků tak může být minimalizována pravidelným užíváním léků proti alergii.

Jakousi zajímavostí je to, že laryngitida se může objevit i u psa. Jedná se o tzv. psincový kašel, který se odborně nazývá infekční laryngotracheitida, a někdy též (chybně) psí chřipka. Takové akutní a nakažlivé onemocnění také u psů postihuje dolní cesty dýchací a je doprovázeno záchvatovitým kašlem.

 

Léčba laryngitidy

U dospělých bývá zpravidla dostačující domácí léčba a klidový režim, tzn. nenamáhat hlasivky, odpočívat a srážet případnou teplotu. Léčí se zde hlavně příznaky – na kašel lze použít léky tlumící suchý kašel, dále tablety a sirupy k rozpouštění hlenu a snadnému vykašlávání. Vhodné jsou též léky proti bolesti s kyselinou acetylsalicylovou, při větších dýchacích potížích lze aplikovat i lokální antibiotika ve spreji. Léky však doporučujeme užívat až po řádné konzultaci s lékařem.  

„U dětí se doporučuje při počátečních příznacích inhalace chladného vlhkého vzduchu, dítě zabalíme a jdeme s ním na balkon nebo na zahradu. S výhodou je také inhalace s nebulizátorem. U opakovaných atak předepíše lékař čípek či tablety s kortikoidem, ty lze podat jako tzv „emergency medication“.  Všechna opatření by měla vést ke snížení otoku v oblasti dýchacích cest a zmírnění kašle či chrapotu,“ vysvětluje MUDr. Barbara Taušová, dětská lékařka z Canadian Medical.

 

Doporučujeme tedy stav dítěte ostražitě sledovat a při zhoršení okamžitě přivolat lékařskou pomoc (viz část Laryngitida u malých dětí a kojenců).

 

Tipy a bylinky při laryngitidě   

  • Dětem doporučujeme podávat např. vlažný lipový čaj, zředěný mošt či vodu.
  • Je dobré zvlhčovat vzduch v místnosti, v níž nemocný pobývá, ideálně pak zvlhčovačem vzduchu.
  • Aromaterapie může také pomoci – pro děti se hodí např. esence Eukalyptus citrónový, který vyhovuje i velmi malým dětem. Dále lze použít mandarinku a levanduli. Pozor ale – aromaterapie by měla být před tím vyzkoušena, je určité procento nežádoucích reakcí.

 

Bezpečnostní doporučení a prevence

Laryngitida je nemoc virového původu, proto neexistuje přesný postup, jak nemoc obejít. Jelikož se ale u dětí často opakuje zejména na jaře a na podzim, lékaři doporučují dodržovat pár základních opatření, která mohou obrnit jejich obranyschopnost. Jedná se např. o pravidelné větrání či zvlhčování vzduchu, dále by dítě rozhodně nemělo pobývat v zakouřeném prostředí. Doporučuje se též udržovat čistotu v domácnosti, utírat prach, pravidelně měnit ložní prádlo, často vysávat a v dětském pokoji raději neumisťovat koberce.

Související články

Článek

Vši: Jak s nimi zatočit?

Článek

Pásový opar u dětí: Proč vzniká, podle čeho ho poznáte a jak se léčí?

Článek

Rozhovor s hlavním lékařem a pediatrem MUDr. Petrem Žáčkem, MBA, na téma péče o děti

Článek

Kdy se má miminko přetočit na bříško?

Článek

MUDr. Barbara Taušová: Nechce lézt? Žádný strach, zvládne to!

Článek

Úžeh a úpal: Co radí pediatr maminkám? Na co si dát pozor a kdy volat lékaře

Článek

Návrat dětí do škol: Jak podpořit imunitní systém?

Článek

Očkování dětí proti chřipce bez injekce v Canadian Medical

Novinka

Screeningové vyšetření závažných poruch imunity

Článek

Pozor na škrkavky!

Článek

Poznali byste spalničky?

Článek

Zvažte očkování proti meningokokovi

Článek

Tým pediatrů posílil MUDr. Petr Záček

Novinka

Léčebně preventivní péče o kojence a batolata v době mimořádných opatření

Článek

Kinetóza. Jak se připravit na cestování s dětmi

Články a novinky

Článek

Sezona plavek se blíží! Jak na bronzovou pokožku bezpečně?

Novinka

Novinka: Omlazení intimních partií pomocí Desirial

Článek

Sezóna klíšťat je za dveřmi. Jak rozeznat nemoci, které způsobují?

Článek

Štítná žláza – orgán připomínající motýla. Jak zjistit, že funguje správně?

Článek

Kompletní péče také v angličtině a zdravotní prohlídky i o víkendu

Článek

Videorozhovor na téma srdce s MUDr. Michaelou Kalousovou, kardioložkou Canadian Medical

Novinka

Lumbální punkce nyní nově na klinice The Park

Článek

Bez léčby se minimálně u poloviny pylových alergiků rozvine astma

Článek

MUDr. Tomáš Chmelenský: Prostydnutí nehrozí jen rýmičkou

Nechte si posílat novinky