MUDr. Barbara Taušová: Nechce lézt? Žádný strach, zvládne to!
Článek10. 06. 2022 Pediatrie
CO S TÍM, KDYŽ SE VAŠÍ RATOLESTI NECHCE NA VŠECHNY ČTYŘI? JAK MŮŽETE POMOCI? KDY BY VLASTNĚ MIMINKO MĚLO ZAČÍT S PRVNÍMI POKUSY O LEZENÍ? A CO KDYŽ TUTO FÁZI VÝVOJE ÚPLNĚ PŘESKOČÍ? VŠECHNO SE DOZVÍTE.
Podporovat děťátko ve zdravém psychomotorickém vývoji je důležité v podstatě již od narození. Hlavně se nesnažte cokoli příliš „hnát“ dopředu, nepospíchejte na svou ratolest, nesrovnávejte ji s ostatními, neřiďte se striktně podle tabulek. Vše má svůj čas. Zásadou je, že dítě by mělo dělat pouze to, co již zvládne samo. Pamatujte, že než váš drobeček dospěje k etapě „malý lezec,“ má za sebou už pořádný kus práce s vlastním tělem. „Lezení předchází schopnost otočit se ze zad na bříško, komfortní pozice na bříšku, vzepření se o lokty a dlaně, otáčení se kolem vlastní osy a plazení. Poté co dítě zvládne tyto dovednosti, je schopno se opřít o kolínka. Tato vývojová fáze je velmi důležitá pro rozvoj koordinace pohybů a rovnováhy, posilování krku, středu těla, rukou a nohou. Velmi dobře rozvíjí koordinaci mezi rukou a okem,“ popisuje MUDr. Barbara Taušová, vedoucí lékařka pediatrie.
Lezení posiluje svaly i mozek
Jak je to s dovedností lezení? Obecně ji děti zvládnou zhruba kolem osmého až devátého měsíce věku. Některé dříve, jiné zase později, třeba až v 11 měsících. Odborníci se shodují, že není ani tak důležité, kdy s ním dítě začne, jako to, aby tuto vývojovou fázi nepřeskočilo. Lezení je totiž velmi důležitá dovednost, která ideálně připraví dětské tělo a všechny svaly (na zádech, krku, mezi lopatkami, břišní i hýžďové) na ještě náročnější dovednost, kterou je chůze. Při lezení provádí dítko křížové pohyby, díky čemuž se lépe propojují mozkové hemisféry. Tím se výrazně zlepšuje jeho rovnováha, orientace, koordinace i soustředění. Věděli jste například, že podle některých názorů, když dítě neleze, může mít později s mnohem větší pravděpodobností problémy s učením?
DÍKY LEZENÍ SE DÍTĚTI VÝRAZNĚ ZLEPŠUJE ROVNOVÁHA, ORIENTACE A TAKÉ KOORDINACE.
Co nejvíc času na zemi
Fázi lezení často přeskočí děti, které trávily hodně času v sedačkách a lehátkách, byly málo času na podlaze. Někdy také zjišťuji, že se rodiče snaží s dětmi předčasně chodit, a tudíž tuto důležitou fázi vývoje přeskočí. U dětí s opožděním je můžete vhodně stimulovat, hlavně tím, že s nimi budete trávit čas na podlaze a budete se snažit je vhodnými hračkami a zajímavými aktivitami upoutat. Dokonce i děti starší, které fázi lezení přeskočily, se k ní pod vhodným vedením mohou vrátit a nacvičit ji. Snazší je to s pomocí fyzioterapeuta. Čím více času strávíte na zemi s vaším miminkem, tím lépe to půjde, a tím radostněji vaše dítě objeví nový svět pohybu. MUDr. Barbara Taušová, vedoucí lékařka pediatrie.
Článek vyšel v březnovém vydání časopisu Maminka.
MUDr. Barbara Taušová, zdravotní ředitelka a vedoucí lékařka pediatrie Canadian Medical