Úpal vs. úžeh
Článek13. 07. 2022 Dermatovenerologie
Příznaky jsou obdobné, příčina ale rozdílná. K jednomu stačí dusné a velmi teplé prostředí, druhý vzniká silným působením slunečních paprsků. Jak úžehu či úpalu předcházet, kolik bychom měli v horkých letních dnech vypít tekutin a jak postupovat, když prevenci podceníme?
Přehřátí organismu neboli úpal vzniká působením dusného a velmi teplého prostředí – nejčastěji v nevětraných a přehřátých místnostech, ale i v dopravních prostředcích. Tělo nestíhá odvádět nadbytečné teplo a jeho teplota se může zvýšit až na 40 °C. Podceníme-li přitom pitný režim, dochází navíc k dehydrataci.
ÚPAL
PROJEVY
„Mezi projevy úpalu patří bolest hlavy, pocity žízně, zvýšená až vysoká teplota, závratě či těžkosti. Může jej signalizovat i hukot v uších a nevolnost. Postižený je citlivý na světlo a dělá se mu tma před očima, může i zvracet. Zornice očí jsou rozšířené, pokožka horká a zarudlá. Při přehřátí kolabuje organismus rychleji a hrozí upadnutí do bezvědomí,“ popisuje MUDr. Jaroslava Čiefová, internistka a praktická lékařka EUC Kliniky Praha – Šustova.
PITNÝ REŽIM
Názory na to, kolik bychom měli vypít tekutin denně, se různí, obecně by to mělo být v horkých letních dnech okolo 3 až 4 litrů nealkoholických a nejlépe neslazených nápojů. „Ideální je čistá voda, chladný čaj, ovocné i zeleninové šťávy doplněné vodou,“ říká Lucie Michalů s tím, že příjem tekutin můžeme zvýšit též pojídáním ovoce a zeleniny (ideální jsou meloun, nektarinky, okurka, rajčata…) či studenou polévkou.
ÚŽEH
PROJEVY
Hlavními projevy jsou bolest hlavy, malátnost, kolaps, na kůži se objevují spáleniny od slunce. Často bývá úžeh spojen s úpalem. Příznaky se ale mohou projevit až s několikahodinovým zpožděním, například v noci, a nadále se stupňovat. „Ke zklidnění a zchlazení pokožky je vhodné aplikovat panthenol, nejlépe ve formě spreje, pěny nebo lehkého fluidu. Pacientovi se uleví od nepříjemného pocitu pálení a pokožka se navíc rychleji zhojí. Venku je vhodné mít pokožku zakrytou oblečením a nadále ji nevystavovat slunci,“ říká MUDr. Helena Michalíková, dermatoložka z Canadian Medical. Úžeh je přehřátí mozku vlivem slunečního záření. Když je paprskům příliš dlouho vystavena pokožka, spálí se. Naše hlava je ale ještě ve větším ohrožení.
PREVENCE
U úpalu platí, že bychom se měli vyhýbat nevětraným a přehřátým místnostem, u úžehu zase pobytu na slunci v poledních hodinách. „Než vyrazíme na slunce, je třeba si vzít pokrývku hlavy a kvalitní sluneční brýle s UV filtrem. V letních měsících můžou oči i kvůli klimatizovaným prostorám vysychat, proto je dobré pravidelně používat oční kapky,“ radí Lucie Michalů, vedoucí sestra lékařské služby první pomoci, EUC Klinika Praha, a dodává, že velmi důležitou složkou prevence jak u úpalu, tak úžehu je dostatečný příjem tekutin – nejlépe chladné, ale ne ledové nápoje.
NEVYSTAVUJTE SE ZBYTEČNĚ VYSOKÉ FYZICKÉ AKTIVITĚ A SPORTŮM VYHÝBEJTE SE POBYTU NA SLUNCI V POLEDNÍCH HODINÁCH.
PRVNÍ POMOC
Je potřeba postiženého urychleně přesunout na chladné a stinné místo, podložit či zvednout mu nohy a uvolnit oblečení na krku a hrudníku pro usnadnění dýchání. Následně se snažíme organismus zchladit přikládáním obkladů především na hlavu, poté na krk a hrudník. Pacientovi pomůže lehké pokropení studenou vodou. Organismus je v případě úpalu i úžehu také velmi dehydratovaný, postiženému proto urychleně poskytneme tekutiny. Ještě lepší než voda je iontový nápoj, minerální voda či lehce oslazený studený čaj. Tekutina by neměla být ledová, ale vlažná a podávaná po doušcích. V případě, že pacient upadne do bezvědomí, je potřeba zajistit stabilizovanou polohu a následně urychleně přivolat záchrannou službu.
Celý článek vyšel v Nedělním Blesku 10. 7. 2022.