Seriál o Novém Zélandu: Systém zdravotní péče

Článek

07. 02. 2016 Dermatovenerologie

Naše dermatoložka MUDr. Daniela Vaňousová, Ph.D., sepsala své postřehy z půlroční stáže.

Naše dermatoložka MUDr. Daniela Vaňousová, Ph.D., si z půlroční stáže na Novém Zélandu přivezla cenné zkušenosti související se záchytem a léčbou kožních nádorů, které nyní využívá při léčbě pacientů v CMC. Své postřehy z pobytu v této krásné zemi zachytila v článcích, které vám postupně přinášíme v našem seriálu.

Systém zdravotní péče na Novém Zélandu je kombinací veřejného a soukromého systému, který se významně liší od systému zdravotní péče v České republice.

Státní zdravotní péče

Státní zdravotní péče je dostupná ve státních  nemocnicích. Zřizovatelem a poskytovatelem péče v nemocnicích jsou instituce nazývané District Health Boards, které jsou zřízeny vládou v každém okrese. Pro občany Nového Zélandu a cizince, kteří tu žijí a mají  pracovní povolení na dobu nejméně dvou let, je tato veřejná zdravotní péče poskytovaná  zdarma.

Nemocniční a ambulantní specializovaná péče ve veřejném systému je hrazena vládou. Nicméně počet zdravotnického personálu a finanční rozpočet na státem poskytovanou péči je omezený, a proto je tato péče poskytovaná na základě doporučení praktických nebo rodinných lékařů či jiných specialistů. Doporučení hodnotí vedoucí lékaři jednotlivých oddělení a pouze složitějších případy a komplikovaní pacienti jsou objednáni k vyšetření do nemocnice. Tato vyšetření organizují v nemocnicích speciální centra a v souladu s vládním nařízením musí tato lékařská vyšetření ve veřejném systému proběhnout během 4–6 měsíců. Pokud vyšetření nelze v dané době zorganizovat, je pacient odeslán zpět ke svému praktickému lékaři k léčbě a dalšímu doporučení. Naléhavé případy mohou být po schválení vedoucími lékaři oddělení objednány k vyšetření přednostně. Mnoho operací a zákroků má proto dlouhé čekací doby.

Akutní případy jsou ošetřeny v nemocnicích a pouze případy, které splňují kritéria pro hospitalizaci, jsou přijaty k dalšímu vyšetření a léčbě. Ostatní pacienti jsou odesláni zpět do péče praktických lékařů.

Systém primární péče zajišťují praktičtí a rodinní lékaři a tento systém je velmi rozsáhlý. Návštěvy u praktického lékaře vyžadují platbu pacienta a částečně jsou dotovány. Praktičtí lékaři řeší širokou škálu zdravotních témat a často se musí vypořádat i s úzce specializovanými problémy.

Soukromá zdravotní péče

Vzhledem k tomu, že všichni pacienti nemohou být vyšetřeni ve veřejném systému, soukromá zdravotní péče je na Novém Zélandu běžná. Nicméně i tato péče je omezena, a to nedostatkem specialistů. Cena lékařského vyšetření v privátním systému je vysoká. Pacienti si mohou platit soukromé pojištění, které je drahé a vztahuje se pouze na vyšetření a léčbu v soukromých zařízeních, nebo mohou platit za poskytovanou péči přímou platbou. Dostupnost vyšetření v soukromém systému závisí na odbornosti a pohybuje se od několika dnů do několika týdnů.

Jak je to s úrazy a nehodami a hrazením léků?

V případě jakéhokoliv úrazu nebo nehody je lékařská péče poskytována v rámci vládního programu nazvaného ACC (Accident Compensation Corporation). Tato péče se vztahuje jak na občany Nového Zélandu, tak na turisty. Veškeré náklady na lékařské vyšetření, léčbu a rehabilitaci jsou hrazeny vládou v plném rozsahu. Zároveň zde platí zákon, že nelze nikoho žalovat za nehodu či úraz.

Zajímavá je léková politika. Farmaceutická agentura Pharmac (The Pharmaceutical Managemant Agency of New Zealand) vytvořila dlouhý seznam léčiv z vybraných skupin léků, jejichž ceny jsou sjednané a které jsou částečně nebo plně dotované vládou. Některé ceny léků jsou překvapivě rozumné, lze říci až nízké, v porovnání s cenami za poskytovanou zdravotní péči.

Celkově lze říci, že veřejná zdravotní péče je na Novém Zélandu poskytovaná zdarma. Ve srovnání s Českou republikou je však pro pacienty mnohem méně dostupná vzhledem k omezeným prostředkům, jejichž následkem jsou dlouhé čekací doby na vyšetření, pokud vůbec je lékařské doporučení k vyšetření nemocnicí akceptováno. Na druhé straně je zde možnost soukromé zdravotní péče, která je ale velmi nákladná, a tak není cenově dostupná pro každého. Napadá ně tedy, jakou výhodu mají naši pacienti v České republice, kde je zdravotní péče ve veřejném systému volně dostupná pro všechny a cena zdravotního pojištění je pro občany naší republiky dostupná.

Další informace čtěte v článku:


Dermatoložka Daniela Vaňousová se na stáži specializovala na včasný záchyt kožních nádorů

Související články

Článek

Péči o pokožku není dobré podceňovat, hrozí nepříjemné komplikace

Článek

Atopický ekzém – příčiny, příznaky

Článek

Atopický ekzém u dětí a léčba

Článek

Impetigo – formy, příznaky a léčba

Článek

MUDr. Lucie Polák: Únavný boj s bradavicemi

Článek

MUDr. Lucie Polák: Melanom vzniká i z nenápadných znamének

Novinka

Dermatologická ordinace rozšiřuje nabídku zákroků i metod

Novinka

MUDr. Daniela Vaňousová opět působí v zahraničí

Novinka

Melanoma Day pro klienty CM Vyšetření znamének zdarma

Novinka

Jak dopadl Melanoma Day 2018 v CM?

Článek

Soukromé dermatologické praxe na Novém Zélandu

Článek

Dermatologie na Novém Zélandu

Článek

Chemický peeling připraví vaši pleť na jaro a léto

Článek

Melanoma Day: Jen zlomek vyšetřených byl zcela v pořádku

Článek

Mladší vzhled a jemnou kůži poskytne estetická dermatologie, ovšem zákroky musí provést zkušený lékař

Článek

Svrab - přenos, léčba a prevence

Článek

Lidé dělají stále stejné chyby, hrozí jim i nádory, varuje dermatoveneroložka

Článek

Alergie v létě a projevy na kůži: Rozhovor s dermatoveneroložkou MUDr. Helenou Michalíkovou

Článek

MUDr. Barbora Vien: Plíseň na nohou a nehtech, projevy a léčba

Článek

MUDr. Lucie Polák: Vitiligo – příčiny, projevy a léčba

Články a novinky

Novinka

Info o rezervacích do partnerských klinik nově v apce

Článek

Na mamograf bez obav. Nově do Mamocentra Waltrovka

Článek

MUDr. Barbara Taušová: Nechce lézt? Žádný strach, zvládne to!

Článek

Mgr. Pavla Marková: Máte sedavé zaměstnání? Chraňte své zdraví jednoduchými cviky

Článek

MUDr. Lucie Polák: Melanom vzniká i z nenápadných znamének

Článek

Gynekologická operativa v Canadian Medical: Kombinace kvality a komfortu

Článek

MUDr. Lucie Polák: Únavný boj s bradavicemi

Článek

Gynekologické záněty během života potrápí každou ženu

Článek

Na gynekologickou prevenci jednou ročně

Nechte si posílat novinky