Svrab - přenos, léčba a prevence

Článek

05. 05. 2021 Dermatovenerologie

Když se řekne svrab, všichni si jej hned spojíme se špínou nebo se špatnými hygienickými podmínkami. Přesto se toto infekční kožní onemocnění může objevit i u lidí dodržujících důkladnou hygienu, napříč sociálními vrstvami a také v místech, kde byste to vůbec nečekali. Velkou roli zde hraje oblíbený turismus. Některá ubytovací zařízení mohou mít nedbale vyprané ložní prádlo a hned je „zaděláno na problém“.  Velice snadno se tedy může nakazit kdokoliv z nás. 

Svrab (latinsky scabies) pochází ze slova scabere neboli drbat se, poškrábat se. Postihuje lidi všech věkových kategorií. Podle statistik je na celém světě svrabem postiženo kolem 300 milionů lidí. Toto infekční onemocnění způsobuje u lidí zákožka svrabová žijící v kůži. Svrabem se mohou nakazit i zvířata, u těch se onemocnění nazývá sarkoptóza.

Zákožka svrabová

Zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei) je roztoč žijící v nejpovrchovější vrstvě kůže.   Samička měří zhruba půl milimetru (sameček je o polovinu menší), v kůži vytváří cestičky, v nichž každý den naklade jedno až dvě vajíčka. „Z nich se líhnout larvy, které dospívají v nymfy a ty se pak mění v dospělého jedince. Dospělá samička roztoče žije asi 1-2 měsíce, za tuto dobu naklade zhruba 60-90 vajíček. Z tohoto množství se však vyvine dospělý jedinec maximálně z desetiny,“ popisuje chování roztoče MUDr. Helena Michalíková, dermatoveneroložka z Canadian Medical.

Jak se svrab přenáší?

Často se v souvislosti s tímto onemocněním hovoří pouze o hygieně. Nicméně tomu už tak úplně není.  Je však samozřejmé, že nedostatečná hygiena způsobuje horší průběh onemocnění. K samotnému přenosu dochází většinou kvůli přímému kontaktu s nakaženou osobou, avšak ne běžným způsobem, jako je například podání si ruky.  Proto toto onemocnění patří také do kategorie infekcí přenášených pohlavním stykem. Další možností je společné používání ložního či osobního prádla nakažené osoby, společné používání ručníků apod. Inkubační doba je od 3 týdnů až po 3 měsíce.

Svrab se nejčastěji přenáší:

  • mezi členy rodiny,
  • mezi lidmi žijícími ve skupinách jako jsou například vysokoškolské koleje, internáty, domovy pro seniory,
  • mezi sexuálními partnery,
  • v prostředí, kde žije více lidí a není dodržována důkladná hygiena,
  • mezi lidmi s oslabenou imunitou,
  • ze špatně vypraných prostěradel v ubytovacích zařízeních.

Nebojte se o svrabu mluvit!

Výrazným rizikem přenosu tohoto onemocnění je i strach lidí přiznat se k tomu, že trpí svrabem. Často se obávají reakce okolí. „S rozmachem cestování, navštěvování jiných kultur a zemí se onemocnění svrabem stává „normální“ chorobou a nepředstavuje žádné stigma. Pokud někde stále přetrvává, pouze zbytečně komplikuje rozšiřující se nákazu kvůli studu lidí. A přitom nejdůležitější je řešit problém co nejrychleji,“ říká MUDr. Helena Michalíková.

Svrab a jeho příznaky

Zákožka svrabová má nejraději měkkou kůžičku, a proto vyhledává jemná a tenká místa na kůži, jako jsou prostory mezi prsty, zápěstí, podpaží, hýždě, oblast genitálií nebo prsou a také kolem pasu.  Projevuje se na kůži jako zarudlé pupínky. Často popisované chodbičky (jemné nepravidelné, lehce vyvýšené, linky o délce 210 mm) bývají patrné málokdy, spíše jen jako dvě červenavé papulky ve vzdálenosti několika milimetrů od sebe (začátek a konec chodbičky).  Hlavním projevem je úporné svědění, a to především v noci v teple. Proto na těle obvykle dominují škrábance a drobné ranky.  Vyskytují se převážně na již zmíněných měkkých místech na těle. U dětí i na hlavičce, ramenou, dlaních i chodidlech.

Jak léčit svrab?

Pokud máte podezření, že byste mohli mít svrab, ať už vzhledem ke kontaktu s nějakou osobou, nebo si myslíte, že jste si ho přivezli z cest, rozhodně neváhejte a co nejdříve vyhledejte lékaře, který vám po konzultaci a prohlídce nasadí tu nejvhodnější léčbu. Lékaři většinou stačí pohled na vyrážku a rozhovor, ale počítejte i s tím, že se může stát, že vám bude chtít odebrat vzorek kůže. Rozhodně se však není čeho bát.

Lékaře však vždy upozorněte na přidružené zdravotní problémy, alergie nebo na případné těhotenství.

U lékaře nezapomeňte zmínit i členy společné domácnosti a sexuálního partnera či partnerku. I tito lidé by po styku s vámi měli podstoupit léčbu, o níž rozhodne ošetřující lékař.

Nejběžnější léčbou svrabu jsou speciální masti nebo krémy, které obsahují látky na zahubení zákožky svrabové. Nanášejí se na celé tělo, aby parazit neměl možnost na volné části kůže přežít.  

Zákožka svrabová mimo lidské tělo dlouho nevydrží, přežije maximálně tři dny. Přesto je důležité dbát nejen na vyléčení, ale také na důslednou dezinfekci okolí, především domácnosti.  „Po zahájení terapie je třeba veškeré ložní prádlo, oblečení a ručníky používané nemocným během týdne před léčbou, dekontaminovat.  Pacient po prvním přeléčení „musí jít do čistého“. Přesný postup a zda případně celý proces zopakovat, vysvětlí lékař v závislosti na konkrétním použitém preparátu,“ říká MUDr. Helena Michalíková.

Jak nejlépe vydezinfikovat svoji domácnost od zákožky svrabové?

„K dekontaminaci je vhodné vyprání v horké vodě (60 st. a více) a vysušení v sušičce nebo profesionální chemické čištění. Věci, které takto čistit nelze, se doporučuje uzavřít do plastikového pytle na min. 72 hodin (raději na týden). Koberce a čalouněný nábytek důkladně vysajte a sáček ihned vyhoďte,“ radí MUDr. Helena Michalíková.

  • Nezapomeňte na věci, které jste v době nákazy používali, jako například na osobní automobil. Vydezinfikujte sedačky nebo zkuste tyto věci minimálně tři dny vůbec nepoužívat.

Prevence před svrabem

Příliš možností, jak se před tímto onemocněním chránit, bohužel nemáme. Můžeme jen apelovat především na cestovatele, aby si dávali pozor, kde se ubytovávají. Doporučujeme podívat se na fotografie a posoudit, zda ubytovací zařízení dodržuje základní hygienická pravidla. V hotelích i penzionech si zkontrolujte, kam a do čeho uléháte. V jakém stavu je povlečení, osušky, ručníky. Pokud uvažujete nad častými přesuny a budete často měnit ubytování, je lepší si přibalit vlastní spacák a cestovní ručník.

Další prevencí je důkladně dbát na výběr sexuálního partnera, a to v jakékoliv destinaci na světě!

Související články

Článek

Péči o pokožku není dobré podceňovat, hrozí nepříjemné komplikace

Článek

Atopický ekzém – příčiny, příznaky

Článek

Atopický ekzém u dětí a léčba

Článek

Impetigo – formy, příznaky a léčba

Článek

MUDr. Lucie Polák: Únavný boj s bradavicemi

Článek

MUDr. Lucie Polák: Melanom vzniká i z nenápadných znamének

Novinka

Dermatologická ordinace rozšiřuje nabídku zákroků i metod

Novinka

MUDr. Daniela Vaňousová opět působí v zahraničí

Novinka

Melanoma Day pro klienty CM Vyšetření znamének zdarma

Novinka

Jak dopadl Melanoma Day 2018 v CM?

Článek

Seriál o Novém Zélandu: Systém zdravotní péče

Článek

Soukromé dermatologické praxe na Novém Zélandu

Článek

Dermatologie na Novém Zélandu

Článek

Chemický peeling připraví vaši pleť na jaro a léto

Článek

Melanoma Day: Jen zlomek vyšetřených byl zcela v pořádku

Článek

Mladší vzhled a jemnou kůži poskytne estetická dermatologie, ovšem zákroky musí provést zkušený lékař

Článek

Lidé dělají stále stejné chyby, hrozí jim i nádory, varuje dermatoveneroložka

Článek

Alergie v létě a projevy na kůži: Rozhovor s dermatoveneroložkou MUDr. Helenou Michalíkovou

Článek

MUDr. Barbora Vien: Plíseň na nohou a nehtech, projevy a léčba

Článek

MUDr. Lucie Polák: Vitiligo – příčiny, projevy a léčba

Články a novinky

Novinka

Info o rezervacích do partnerských klinik nově v apce

Článek

Na mamograf bez obav. Nově do Mamocentra Waltrovka

Článek

MUDr. Barbara Taušová: Nechce lézt? Žádný strach, zvládne to!

Článek

Mgr. Pavla Marková: Máte sedavé zaměstnání? Chraňte své zdraví jednoduchými cviky

Článek

MUDr. Lucie Polák: Melanom vzniká i z nenápadných znamének

Článek

Gynekologická operativa v Canadian Medical: Kombinace kvality a komfortu

Článek

MUDr. Lucie Polák: Únavný boj s bradavicemi

Článek

Gynekologické záněty během života potrápí každou ženu

Článek

Na gynekologickou prevenci jednou ročně

Nechte si posílat novinky