Atopický ekzém u dětí a léčba

Článek

12. 02. 2021 Dermatovenerologie

Atopický ekzém u miminek a dětí
„Kojenecká fáze
ekzému se objevuje během prvního roku života, první projevy už mezi 2. až 6. měsíce po narození. A to ve formě suché drsné kůže, zčervenání či silně svědících výsevů v oblasti tváří, čela, vlasů, uší a krku. V další fázi je pak typické postižení loketních a zákolenních jamek.  Ekzém se může rozšířit na celou hlavu (strupy ve vlasech), tělo a končetiny. Důsledkem svědění je nespavost, neklid a pláč dítěte. Nejčastější spouštěče jsou u kojenců potravinové alergeny, kontakt se vzdušnými alergeny – často srstí, epiteliemi a slinami domácích mazlíčků. Výrazně negativní vliv na rozvoj atopického ekzému je znečištěné prostředí exhalacemi, zejména pak cigaretovým kouřem.  Vliv na zhoršení ekzému může mít i probíhající infekce nebo prodělané očkování. Nutné je zde však zdůraznit, že očkování ekzém může zhoršit a nikoli vyvolat, jak je to často mylně prezentováno,“ popisuje MUDr. Petr Žáček, MBA praktický lékař pro děti a dorost z kliniky Canadian Medical.

Dětská fáze
nastává ve věku 2 až 12 let. Atopický ekzém se může objevit až v tomto věku, případně přecházet z kojenecké fáze. Kolem 2. roku převažuje postižení loketních a podkolenních jamek, dále krku, šíje, zápěstí a prstů. Ložiska jsou zhrubělá, růžovo červená, jinak je typická spíše bledá, nápadně suchá pokožka se zarudlými a šupícími se očními víčky.

Léčba a formy atopického ekzému
Cílem léčby je omezení závažných příznaků a prevence dalších vzplanutí. Dále kontrola nad průběhem onemocnění a zlepšení kvality života. Podstata léčby spočívá v optimální péči o pokožku a obnově kožní bariéry pomocí emoliencií. Důležitá je též úprava životosprávy (vhodné oblékání, mycí a kosmetické prostředky), jídelníčku, znalost a omezení faktorů vyvolávajících svědění.

K léčbě mírných forem (suchá kůže, svědění či zarudnutí) se užívají emoliencia a většinou není nutno podávat   slabé účinné lokální kortikosteroidy.

K léčbě středně závažných forem (suchá kůže, zarudnutí, časté svědění, exkoriace) jsou vhodná emoliencia, slabě až středně potentní lokální kortikosteroidy a výjimečně lokální inhibitory kalcineurinu.

K léčbě těžkých forem (rozsáhlé oblasti suché kůže, neustálé svědění, zarudnutí, exkoriace, mokvání, popraskání pokožky, změny pigmentace) emoliencia, silné lokální kortikosteroidy, lokální inhibitory kalcineurinu, vlhké obklady, fototerapie, případně systémová léčba.

Emoliencia
Hlavní součást léčby
– obnovují a hydratují kůži. Emolienční masti a krémy se aplikují na pokožku celého těla min. dvakrát denně. Urea je hydratující složka, která má lehké protisvědivé účinky (např. Excipial U Lipolotio). Přípravky s ureou však mohou být dráždivé, u dětí se proto užívají až od 3 let.

Kortikosteroidy
V
akutní fázi onemocnění se používají lokální kortikosteroidy. Účinkují rychle, lze je však užívat jen krátkodobě, k překonání kritických potíží. Po nejhorší fázi se postupně vysazují a nahrazují léčivy, která ekzém udržují v klidovém stavu.

Aplikují se po večerní koupeli, před ošetřením kůže emolienciem. Kortikosteroidy jsou léky na lékařský předpis.

Inhibitory kalcineurinu
Inhibitory kalcineurinu snižují rozsah, závažnost a projevy atopické dermatitidy a zmírňují svědění a zánět. Nemají nežádoucí účinky jako lokální kortikosteroidy, tudíž se mohou používat i v místech s tenkou a citlivou pokožkou (víčka, obličej atp.). Lze je použít na akutní i chronické projevy, je ale nutné vědět, jak a kdy inhibitory kalcineurinu (ne)užívat.

Ichtamol
Přípravky na bázi ichtamolu (např. Ichtoxyl) se užívají k doléčení zánětu. Ichtamol podporuje regeneraci keratinocytů, má protizánětlivý a protisvědivý účinek a jeho aplikace snižuje riziko opětovného vzplanutí po vysazení léčiv.

Antihistaminika
Na zmírnění svědění těla či při kopřivce se podávají sedativní antihistaminika čili zklidňující protialergická léčiva. Používají se krátkodobě, a to zejména u dětí (např. Fenistil u kojenců nebo Aerius u starších). Nesedativní antihistaminika se užívají při atopickém ekzému se silným svěděním, případně pokud nemocný současně trpí respiračními alergiemi.

Fototerapie, lázeňská léčba a olejové koupele
Fototerapie se doporučuje především v chronickém a subakutním stadiu ekzému. Používá se k ní úzkopásmové UVB záření, u akutních forem se upřednostňuje UVA1.

V rámci lázeňské léčby se nasazují sirovodíkové minerální koupele, které mají antiseptický a protizánětlivý účinek. Dále pomáhají olejové přísady do koupele (např. Linola-Fett Ölbad). Pokožku promašťují a tvoří na ní ochranný film proti vysoušení. Koupele v délce 10 až 20 minut se doporučují obden. Po koupeli je třeba osušit pokožku jen lehkým poklepem ručníku a aplikovat emoliencia.

Jediným řešením je včasná léčba
Atopický ekzém postihuje častěji děti než dospělé. Asi u 80 % případů nemoc vypukne během prvních 5 let života, leckdy už v prvním roce. Obecně výskyt stále stoupá, má recidivující průběh s tendencí k postupnému zlepšování v dospělosti.

Prognóza je závažnější, pokud se ekzém rozvine již v útlém věku a při současném výskytu alergické rhinokunktivitidy a následně pak bronchiálního astmatu. Nepodceňujte proto toto zákeřné onemocnění – pro zahájení vhodné a účinné léčby vyhledejte lékařskou pomoc.

Související články

Článek

Péči o pokožku není dobré podceňovat, hrozí nepříjemné komplikace

Článek

Atopický ekzém – příčiny, příznaky

Článek

Impetigo – formy, příznaky a léčba

Článek

MUDr. Lucie Polák: Únavný boj s bradavicemi

Článek

MUDr. Lucie Polák: Melanom vzniká i z nenápadných znamének

Článek

Úpal vs. úžeh

Článek

Vypadávání vlasů – léčba a příčiny

Novinka

Dermatologická ordinace rozšiřuje nabídku zákroků i metod

Novinka

MUDr. Daniela Vaňousová opět působí v zahraničí

Novinka

Melanoma Day pro klienty CM Vyšetření znamének zdarma

Novinka

Jak dopadl Melanoma Day 2018 v CM?

Článek

Seriál o Novém Zélandu: Systém zdravotní péče

Článek

Soukromé dermatologické praxe na Novém Zélandu

Článek

Dermatologie na Novém Zélandu

Článek

Chemický peeling připraví vaši pleť na jaro a léto

Článek

Melanoma Day: Jen zlomek vyšetřených byl zcela v pořádku

Článek

Mladší vzhled a jemnou kůži poskytne estetická dermatologie, ovšem zákroky musí provést zkušený lékař

Článek

Svrab - přenos, léčba a prevence

Článek

Lidé dělají stále stejné chyby, hrozí jim i nádory, varuje dermatoveneroložka

Článek

Alergie v létě a projevy na kůži: Rozhovor s dermatoveneroložkou MUDr. Helenou Michalíkovou

Článek

MUDr. Barbora Vien: Plíseň na nohou a nehtech, projevy a léčba

Článek

MUDr. Lucie Polák: Vitiligo – příčiny, projevy a léčba

Články a novinky

Článek

Nošení respirátorů na klinikách Canadian Medical

Novinka

Představujeme nové lékařské posily na našich klinikách

Novinka

Na odběr krve do Canadian Medical bez obav

Článek

Menopauza: Jak ji poznáme? Napovědět může i domácí test

Článek

Horečka a zvýšená teplota – jaké jsou příčiny a léčba

Článek

Je možné rozeznat covid od běžného nachlazení?

Novinka

Aplikace myCANADIAN v novém designu

Článek

Jednodenní chirurgii vyhledává stále více klientů

Článek

Týdeník EURO: Canadian Medical v roce 2024 - nové ordinace, specializace i domácí péče

Nechte si posílat novinky