Alergie v létě a projevy na kůži: Rozhovor s dermatoveneroložkou MUDr. Helenou Michalíkovou
Článek29. 07. 2021 Dermatovenerologie
Každoročně se těšíme na léto, na čas odpočinku, také na lepší počasí a mnozí z vás se těší také na slunění. Nicméně, mnohým to také může ublížit v podobě letní alergie a dalšími projevy na kůži. Dermatoveneroložka MUDr. Helena Michalíková byla hostem Českého rozhlasu Dvojka, pořadu Dva na Dvojce a odpovídala na aktuální otázky.
Jak se alergie projevují na kůži a jak poznáte, že jde o alergickou reakci?
Kůže je rozsáhlý orgán, který je vystaven kontaktu s vnějším prostředím a na to často zapomínáme, že všechno, co přichází z vnějšího prostředí, má na kůži nějaký vliv. Projevy alergie mohou být různorodé. Záleží na tom, jestli alergen přichází do kontaktu z vnějšku, to znamená dotykem anebo například při požití určitého léku nebo potraviny, takže vnitřní cestou. Pokud se jedná o kontakt z vnějšku, většinou jsou projevy relativně lokalizované na místě kontaktu. Pokud je látka podaná vnitřně, projevy bývají rozsáhlejší.
Přichází osvěta o slunění v praxi? Chrání se lidé více?
Je pravda, že osvěta postupuje poměrně rychle a lidé se relativně chrání víc, než to bylo před lety. Na druhou stranu stále vidíme spousty lidí vystavující se sluníčku v nejhorších denních hodinách, tedy kolem poledne. Málokdy s namazanými ochrannými faktory.
Jak nejlépe by měl člověk reagovat v případě, že se mu objeví alergická reakce? Je nejlepší opravdu hned jít k lékaři, anebo jsou nějaké první pomocné kroky, které můžeme zvládnout i sami?
Zde opravdu záleží, jak silnou alergickou reakci budeme mít. Pokud se jedná o běžné komáří kousnutí, což je vlastně také alergická reakce, zde si můžeme relativně pomoct sami. Pokud se ale jedná o nějakou opravdu závažnější reakci, až tu nejhorší, které se nejvíc obáváme – anafylaktický šok, je nezbytně nutné vyhledat lékaře co nejdříve.
Co to přesně znamená anafylaktický šok?
Jedná se o selhání organismu jako celku. Pokles krevního tlaku, zhoršené dýchání, což může vést až ke ztrátě vědomí a případně k úmrtí.
Jak nejlépe reagovat na anafylaktický šok?
Záleží na tom, zda máme lékařské vybavení. Pokud nic nemáme, musíme zahájit klasickou první pomoc s masáží srdce, případně i s dýcháním. Avšak poměrně často u sebe alergici mívají pero EpiPen. Běžněji jej u sebe mívají alergici, kteří již prodělali závažnější alergickou reakci. Pro lepší představu, skutečně vypadá jako pero, kde stačí uvolnit jednu část a pak se píchneme do stehna. Pero obsahuje adrenalin, ten stimuluje jak dýchací, tak srdeční činnost a pomáhá udržet krevní tlak v pořádku.
Jer pravda, že vysoký UV faktor značně blokuje příjem vitamínu D od slunce? Jak se opalovat a čím se mazat?
Obecně se říká, že pobyt venku zhruba patnáct minut s krátkými rukávy úplně stačí na dostatečnou dávku vitamínu D. Je pravda, že když se nabírají laboratorně hladiny vitamínu D, tak ho v populaci bývá málo.