Péči o pokožku není dobré podceňovat, hrozí nepříjemné komplikace

Článek

16. 09. 2020 Dermatovenerologie

Dermatoveneroložka MUDr. Helena Michalíková byla hostem Radia Z, přečtěte si to nejzajímavější z rozhovoru.

Kůži je dobré připravovat už před letní sezónou, ale i v tomto období lze ještě ledacos zlepšit anebo napravit. Vždy záleží na tom, co se kůži přes léto stalo, zda se jedná o akutní problémy, jako spálení s puchýři a následné olupování kůže, anebo jestli se jedná o chronické poškození kůže třeba při dlouhodobém vystavování sluníčku.

S vyšší nadmořskou výškou stoupá hladina UV záření. Nesmíme zapomenout ani na odrazy například od písku, protože bílá plocha písku je poměrně dost nebezpečná a odrazy UV záření od písku jsou často větší než od vodní hladiny, stejně tak od velké sněhové plochy na horách.

Volba ochranného faktoru

Při volbě výše ochranného faktoru opalovacích krémů záleží na fototypu - tónu zabarvení kůže. Evropané s mírně zabarvenou kůží bývají fototyp číslo 3, já jsem třeba typ 2, jelikož mám hodně světlou kůži, modré oči, světlé vlasy. Nejhůř je na tom fototyp 1, takzvaný keltský typ, který se nikdy neopálí, naopak se vždy na slunci spálí. Pihy, zrzavé vlasy, světlá porcelánová kůže, tito lidé jsou na slunci opravdu ve velkém ohrožení, ti se spálí během pár minut.

Takže univerzální faktor ochranného krému nelze určit, v naších podmínkách bych doporučovala krém s faktorem 30, to je spolehlivý faktor pro většinu naší populace. Pokud budeme u moře, neuškodí sáhnout po krému s vyšším faktorem, zvláště v prvních dnech, takže 50+.

I u nás v Canadian Medical se občas setkáváme s poškozením kůže z opalování, když třeba některý pacient usne na slunci, bohužel při akutním spálení pro kůži už moc udělat nemůžeme, proto doporučujeme různé chladivé gely, pěny, roztoky, mléka, aby došlo k úlevě od pálení a nepříjemného pocitu. Ale mohou pomoci i „babské rady“ jako potírání jogurtem, protože jogurt chladí a má i příjemnou texturu, ale určitě bych nedávala na spálenou pokožku nic mastného.

Nezapomínejte na uši

Nejrizikovější pro spálení je obličej, horní část ušních boltců, zvláště u mužů s krátkým sestřihem a také celá hlava, pokud není porostlá vlasy. Také nezapomínejme na ramena, předloktí a hřbety rukou, stejně tak bérce a nárty. Na nárty slunce dopadá dosti kolmo, proto se na jejich ochranu hodně zapomíná.

Po pobytu na slunci se na kůži může objevit vyrážka, často se jí říká „alergie na slunce“, ale pravá alergie na slunce to není, i když ta také existuje, ale je relativně vzácná. Spíše se vyskytuje tzv. polymorfní světelná erupce, což je velmi častý jev na kůži, různá zarudnutí, krupička, je to většinou dosti svědivé a obtěžující. Zabráníme tomu použitím krému s faktorem 50+ a oblečením, kůži slunci vystavujeme jen velmi pozvolna. Polymorfní světelná erupce se vyskytuje právě v prvních dnech u moře, kdy vyjdeme na sluníčko. Tuto reakci pak mírníme antihistaminiky, protialergickými tabletami nebo mastmi s kortikoidy, ty však může předepsat jen lékař. Avšak popsané projevy nejsou zdraví nebo život ohrožující, ale jsou nepříjemné a mohou zkazit pobyt u moře.

Nejrychlejší pomoc na spálenou kůži je dané místo chladit a užít antihistaminika – protialergické tabletky, které jsou v lékárně dostupné i bez receptu.

Pokud se budeme nechránění vystavovat slunečním paprskům opakovaně, můžeme utrpět chronické poškození kůže. To samé platí, pokud si spálenou kůži budeme škrábat, může dojít k infekci a trvalým jizvám. Ale pokud se spálená kůže jen přirozeně odlupuje, jizvy na těch místech nezůstávají, ale může dojít k trvalým pigmentovým změnám.

Je jedno, zda za dermatologem přijdete před létem nebo po jeho skončení, důležité je k němu jednou za rok jít. Pokud máte zvýšené riziko, tak samozřejmě častěji.

Mohou se také objevovat rakoviny kůže, které mají více typů, nejčastěji se mluví o melanomu, což je nejzávažnější kožní nádor, ten vzniká z buněk, které produkují pigment, tedy z buněk, které vytvářejí běžné pihy. Ale jsou i další kožní nádory, a to bazaliom a spinaliom, které jsou podstatně častější než melanom, na druhou stranu nejsou zdaleka tak nebezpečné. Ovšem laickým okem je poznáme velmi špatně, protože napodobují běžné projevy na kůži, které nejsou rakovinného původu, změny způsobené slunečními paprsky, věkem či kožními chorobami. Nejčastěji jde o osamocený projev na kůži spojený se šupinatěním, zarudnutím, vystoupením na povrch okolní pokožky.

Vyšetření dermatologem nebolí

Je dobré vědět, že vyšetření u nás dermatologů nebolí a není proto důvod se pravidelných kontrol obávat. Mírně bolestivá mohou být až řešení problému, chirurgické zákroky, které u nás v Canadian Medical také poskytujeme.

Při prohlídce pacienta nejprve zkontrolujeme okem, použijeme dermatoskop, kterým si jednotlivé útvary na kůži zvětšíme, protože ani pro specialisty – dermatology není jednoduché pouhým okem odlišit nebezpečné útvary na kůži od těch méně nebezpečných. Případně určíme, co je třeba řešit chirurgicky, protože chirurgický zákrok je většinou první volbou pro řešení takových potíží.

Související články

Článek

Atopický ekzém – příčiny, příznaky

Článek

Atopický ekzém u dětí a léčba

Článek

Impetigo – formy, příznaky a léčba

Článek

MUDr. Lucie Polák: Únavný boj s bradavicemi

Článek

MUDr. Lucie Polák: Melanom vzniká i z nenápadných znamének

Novinka

Dermatologická ordinace rozšiřuje nabídku zákroků i metod

Novinka

MUDr. Daniela Vaňousová opět působí v zahraničí

Novinka

Melanoma Day pro klienty CM Vyšetření znamének zdarma

Novinka

Jak dopadl Melanoma Day 2018 v CM?

Článek

Seriál o Novém Zélandu: Systém zdravotní péče

Článek

Soukromé dermatologické praxe na Novém Zélandu

Článek

Dermatologie na Novém Zélandu

Článek

Chemický peeling připraví vaši pleť na jaro a léto

Článek

Melanoma Day: Jen zlomek vyšetřených byl zcela v pořádku

Článek

Mladší vzhled a jemnou kůži poskytne estetická dermatologie, ovšem zákroky musí provést zkušený lékař

Článek

Svrab - přenos, léčba a prevence

Článek

Lidé dělají stále stejné chyby, hrozí jim i nádory, varuje dermatoveneroložka

Článek

Alergie v létě a projevy na kůži: Rozhovor s dermatoveneroložkou MUDr. Helenou Michalíkovou

Článek

MUDr. Barbora Vien: Plíseň na nohou a nehtech, projevy a léčba

Článek

MUDr. Lucie Polák: Vitiligo – příčiny, projevy a léčba

Články a novinky

Novinka

Info o rezervacích do partnerských klinik nově v apce

Článek

Na mamograf bez obav. Nově do Mamocentra Waltrovka

Článek

MUDr. Barbara Taušová: Nechce lézt? Žádný strach, zvládne to!

Článek

Mgr. Pavla Marková: Máte sedavé zaměstnání? Chraňte své zdraví jednoduchými cviky

Článek

MUDr. Lucie Polák: Melanom vzniká i z nenápadných znamének

Článek

Gynekologická operativa v Canadian Medical: Kombinace kvality a komfortu

Článek

MUDr. Lucie Polák: Únavný boj s bradavicemi

Článek

Gynekologické záněty během života potrápí každou ženu

Článek

Na gynekologickou prevenci jednou ročně

Nechte si posílat novinky