MUDr. Michaela Jůzlová: Pečujeme o svůj nejsrdečnější orgán správně?

Článek

14. 02. 2023 Kardiologie

Každý rok podlehne srdečním chorobám až 18,5 milionů lidí po celém světě. V Česku patří podle statistik onemocnění srdce k nejčastějším příčinám úmrtí. Rizikových faktorů je mnoho, řadu z nich ale můžeme ovlivnit správnou životosprávou a dodržováním několika jednoduchých zásad. Nejlepší prevencí je zdravý životní styl a pravidelné kontroly u lékaře.

Srdce, svalová pumpa, je pro správné fungování lidského těla nepostradatelným orgánem. Nikdy neodpočívá a pracuje, i když spíme. Bije asi 60 až 80x za minutu a přepumpuje 4,5–5 l krve za minutu. Na svědomí má ale třeba i silné bušení tehdy, když cítíme strach, paniku nebo radost.  Srdce je zkrátka hnacím motorem celého těla a když se porouchá, nastane problém. Mezi nejčastější choroby, které mohou naše srdce postihnout, patří ischemická choroba srdeční, která může vyústit až v infarkt myokardu, poruchy převodního systému srdečního či hypertenzní onemocnění srdce.

Jak srdce chránit

Jak o tento životně důležitý orgán správně pečovat? Vyhnout se kouření, nadměrnému stresu a zařadit dostatek pohybu. "Srdci nesvědčí obezita a obecně přejídání se, nevhodná a nevyvážená strava, vysoká konzumace alkoholu a sedavý způsob života," vysvětluje MUDr. Michaela Jůzlová, kardioložka Canadian Medical. Na funkci našeho srdce však mají vliv i faktory, které ovlivnit nemůžeme – věk, pohlaví nebo rodinná anamnéza. "V případě diagnostikování srdeční choroby je nutné dodržovat léčbu nastavenou ošetřujícím lékařem, jinak hrozí mnohé zdravotní komplikace a v krajním případě až smrt," dodává MUDr. Jůzlová.

Jak poznat, že je srdce v nepořádku

Onemocnění srdce je často skryté, bez příznaků nebo příznaky mylně přisuzujeme jiným nemocem. Mezi nejčastější varovné symptomy patří dušnost. Dále se objevuje bolest na hrudi, nepravidelný tep, únava, otoky nebo nechutenství.

Důležité je onemocnění včas rozpoznat a zachytit. Proto by měl pacient podstupovat pravidelné preventivní prohlídky a nečekat na první příznaky. Přínosná jsou v rámci prevence také laboratorní vyšetření, díky kterým můžeme zjistit zvýšené rizikové faktory k onemocnění srdce a cév, jako je například cukrovka, vysoký cholesterol nebo hladina kyseliny močové. Výsledky pak detailně konzultujeme s pacientem i s návrhem dalšího postupu.

Otestovat srdce v laboratoři

Pacientům, kteří mají podezření na onemocnění srdce nebo nepříznivou rodinnou anamnézu, nabízí EUC Laboratoře balíček testů na míru s názvem Zdravé srdce a cévy. Pacientovi stačí dostavit se pouze na samotný odběr, protože výhodou balíčku je mimo jiné i možnost konzultovat výsledky testů s lékařem na dálku prostřednictvím služby Lékař online 24/7.

Vyšetření se provádí ze žilní krve, většinou v ranních hodinách a nalačno. Před odběrem by pacient neměl alespoň 12 hodin jíst ani kouřit. Doporučuje se také vypít alespoň čtvrt litru vody nebo neslazeného čaje. Výsledky jsou k dispozici již následující pracovní den.

                     

MUDr. Michaela Jůzlová, kardioložka Canadian Medical

Související články

Článek

Komplexní kardiologické vyšetření dětí v CM krok za krokem

Článek

Srdeční choroby nepřicházejí samy. Doprovází je zvýšený cholesterol, obezita a nezdravý životní styl

Článek

Arytmie – druhy, příznaky a léčba

Článek

Vysoký cholesterol – příčiny, léčba a prevence

Článek

Čechy trápí vysoký cholesterol – nebolí, ale může zabíjet

Článek

CM zakládá Centrum prenatální ultrazvukové diagnostiky a dětské kardiologie

Článek

Rozhovor se špičkovým kardiologem Janem Markem

Článek

Poslechněte si rozhovor s naším kardiologem

Článek

Hypertenze: Nenápadný zloděj zdraví

Článek

Vysoký krevní tlak - rozhovor s kardiologem MUDr. Pavlem Poláčkem

Článek

Videorozhovor na téma srdce s MUDr. Michaelou Jůzlovou, kardioložkou Canadian Medical

Články a novinky

Článek

Nošení respirátorů na klinikách Canadian Medical

Novinka

Představujeme nové lékařské posily na našich klinikách

Novinka

Na odběr krve do Canadian Medical bez obav

Článek

Menopauza: Jak ji poznáme? Napovědět může i domácí test

Novinka

Canadian Medical proti karcinomu prostaty

Článek

Horečka a zvýšená teplota – jaké jsou příčiny a léčba

Článek

Je možné rozeznat covid od běžného nachlazení?

Novinka

Aplikace myCANADIAN v novém designu

Článek

Jednodenní chirurgii vyhledává stále více klientů

Nechte si posílat novinky