Čechy trápí vysoký cholesterol – nebolí, ale může zabíjet

Článek

15. 09. 2022 Kardiologie

Zvýšený cholesterol je jedním z hlavních rizikových faktorů pro rozvoj kardiovaskulárních onemocnění. Nesouvisí přitom pouze s nezdravou životosprávou či vyšším věkem. Potíže spojené s rizikovými hodnotami cholesterolu trápí téměř polovinu žen a více než 60 % mužů ve věku 35 až 44 let. Celkově se týkají více než poloviny populace. Většina lidí ale svou hladinu cholesterolu nezná, přestože se ji mohou dozvědět na preventivní prohlídce u svého lékaře.

Videorozhovor si můžete pustit ZDE.

Cholesterol si naše tělo zčásti vyrábí samo a část je přijímána ve stravě, jeho hodnoty jsou ovlivněny životním stylem. Je součástí všech buněk v těle, je důležitý pro stavbu buněčných membrán, tvorbu hormonů a např. i pro tvorbu vitaminu D po oslunění v kůži. Jeho zvýšené hodnoty ale mohou tělu naopak ublížit, protože představují rizikový faktor pro kardiovaskulární onemocnění. Zvýšená hladina cholesterolu totiž zapříčiňuje postupné ucpávání, zužování a následné poškozování cév. Tím se také zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin, které mohou způsobit srdeční infarkt či mozkovou mrtvici. U velké části postižených se přitom jedná o příhodu smrtící či těžce omezující na životě.

Co cholesterol zvyšuje?

Samotné usazování cholesterolu v cévách nebolí. Onemocnění se obvykle projeví až komplikacemi, např. infarktem myokardu, cévní mozkovou příhodou a ischemickou chorobou dolních končetin. „Příčinou může být především nevhodná strava, dědičné faktory, dále obezita, ale i jiná onemocnění, jako je například diabetes či onemocnění štítné žlázy. Léčba zvýšeného cholesterolu je obvykle celoživotní a nelze ji po dosažení optimálních cílových hodnot ukončit. Během léčby je pro pacienty nezbytné naučit se s touto chorobou žít a přizpůsobit jí svůj životní styl,“ popisuje MUDr. Pavel Poláček, kardiolog z Canadian Medical, které je součástí zdravotnické skupiny EUC.

Vysoký věk není podmínkou

Vysoká hladina cholesterolu netrápí jenom starší pacienty. Studie prokázaly, že vyšší hodnoty byly naměřeny už u skupiny lidí ve věku od 45 do 54 let, a to u 70 % mužů a u 61 % žen. Abnormální cholesterol byl taktéž zjištěn u 61 % mužů a téměř u 50 % žen ve věkové skupině od 35 do 44 let. Průzkumy také ukazují, že vysoká riziková čísla se vyskytují i u lidí nižšího věku a není na místě tuto informaci podceňovat.

Klíčem je zdravý životní styl

Nežádoucím následkům vysokého cholesterolu je důležité předcházet prevencí. V rámci preventivní prohlídky se praktický lékař mimo jiné zaměřuje také na stanovení hladiny cholesterolu v krvi. „Nejúčinnější prevencí je nekouřit, hlídat si tělesnou hmotnost a příjem tuků, omezit příjem alkoholu a soli, jíst více ovoce a zeleniny. Dále je také vhodné zařadit do své rutiny pravidelnou fyzickou aktivitu, například běh, chůzi, plavání, či jízdu na kole. Je taktéž důležité pokusit se omezit stres,“ dodává MUDr. Pavel Poláček.

Zdravé srdce a cévy

Pravidelná kontrola hodnot cholesterolu je, jak už bylo zmíněno, nedílnou součástí prevence. „Prevence může být účinná pouze v případě, kdy jsou identifikovány všechna individuální rizika či příčiny rozvoje. Mezi ta se řadí i zvýšená hladina cholesterolu,“ vysvětluje MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.

Hodnoty zdraví vašeho srdce a cév si můžete nechat otestovat v EUC laboratořích, v rámci balíčku „Zdravé srdce a cévy“. „Před odběrem je důležité přijít nalačno, nejíst před odběrem cca 12 hodin a také nekuřte. Odběr se provádí z krve a výsledky jsou k dispozici další pracovní den. Pacient se kromě výsledků jednotlivých vyšetření dozví také příslušné referenční meze pro svoji věkovou skupinu. Pokud se výsledky vychylují mimo referenční meze, vždy doporučujeme je v návaznosti konzultovat s lékařem,“ dodává MUDr. Petr Podroužek, CSc.

MUDr. Pavel Poláček, vedoucí lékař kardiologie z Canadian Medical

Související články

Článek

Komplexní kardiologické vyšetření dětí v CM krok za krokem

Článek

Srdeční choroby nepřicházejí samy. Doprovází je zvýšený cholesterol, obezita a nezdravý životní styl

Článek

Arytmie – druhy, příznaky a léčba

Článek

Vysoký cholesterol – příčiny, léčba a prevence

Článek

MUDr. Michaela Kalousová: Pečujeme o svůj nejsrdečnější orgán správně?

Článek

CM zakládá Centrum prenatální ultrazvukové diagnostiky a dětské kardiologie

Článek

Rozhovor se špičkovým kardiologem Janem Markem

Článek

Poslechněte si rozhovor s naším kardiologem

Článek

Hypertenze: Nenápadný zloděj zdraví

Článek

Vysoký krevní tlak - rozhovor s kardiologem MUDr. Pavlem Poláčkem

Článek

Videorozhovor na téma srdce s MUDr. Michaelou Kalousovou, kardioložkou Canadian Medical

Články a novinky

Článek

Co nevíte o imunitě u dětí a jejích poruchách

Článek

Zažívací potíže z jídla na dovolené? Pomůže Lékař online 24/7

Článek

Představujeme novou část kampaně Canadian Medical

Článek

Bolest je důležitý signál. Poslouchejte své tělo

Článek

Do hor, k moři nebo na chalupu. Víte, jak vybavit lékárničku na cesty?

Článek

Úpal není úžeh! Poznejte je včas, mohou totiž způsobit vážné zdravotní komplikace

Článek

Letní koupání - bez mykózy, bez svědění

Článek

Mluvíte s dětmi o penězích? Pozor – finanční negramotnost je může dohnat v dospělosti

Článek

Čtvrtina českých kuřáků každoročně zkouší odvykat, až 80 % z nich se však nepodaří zbavit se své závislosti

Nechte si posílat novinky