Hypertenze: Nenápadný zloděj zdraví

Článek

01. 09. 2020 Kardiologie

Hypertenze je odborný termín pro vysoký krevní tlak. Pokládá se za častý důvod, proč lidé míří do ordinace praktického lékaře a rovněž za tichou hrozbu. Nebolí, z počátku má bezpříznakový průběh.  Nespočet Čechů mnohdy netuší, že trpí zvýšeným krevním tlakem, čímž narůstá riziko infarktu či mozkové příhody. Později dochází k nevratnému poškození srdce, cév, ledvin a zraku.

Srdce jako pumpa

Krevní oběh v lidském organismu zajišťuje srdeční činnost. Naměřené údaje krevního tlaku udávají, jakou silou protékající krev působí na cévní řečiště.  Krevní tlak definují dvě čísla, za ideální se pokládají hodnoty kolem 120/80 mmHg a zároveň by měl být nižší než 140/90 mmHg. Vyšší cifra před lomítkem značí systolický tlak, ten definuje srdeční kontrakci, díky které proudí krev cévami. Nižší číslo zachycuje diastolický tlak, během kterého dochází k cirkulaci okysličené krve do srdce, cévy se stahují. Hypertenzi lékař diagnostikuje tehdy, pokud naměří hodnoty 140/90 mmHg a vyšší. U pacientů s diabetem se přistupuje k léčbě již od 130/90 mmHg.

Během dne dochází k přirozenému kolísání hladin krevního tlaku. Výsledek dokáže zkreslit únava, nedostatečný pitný režim, stres, nervozita a duševní vyčerpání. Dále také rozmary počasí a syndrom bílého pláště.

Rizikové faktory a klíčové symptomy

S přibývajícími roky se výskyt hypertenze pochopitelně zvyšuje, podle odhadů se s touto diagnózou v Česku potýká přes dva miliony hypertoniků, z nichž podstatnou část postihuje esenciální hypertenze, kde jasnou příčinu neznáme. Obezita, kouření, nezdravý životní styl, zvýšený příjem soli a alkoholu násobí riziko výskytu. Řešení sekundární hypertenze spočívá v odstranění příčiny vysokého tlaku. Vesměs se jedná o chronické onemocnění ledvin či endokrinní soustavy (nadledvinky, štítná žláza).

Hypertenze alespoň v počátku probíhá bez zřetelných a jasných příznaků. Postupně může pacient pociťovat častější bolesti hlavy, tlak na hrudi, pískání či hučení v uších. V tomto kontextu se často mluví také o otocích končetin, nechybí poruchy spánky související s únavou a malátností. Neléčená hypertenze s sebou přináší celou řadu zdravotních komplikací - erektilní dysfunkce, hypertenzní retinopatie, dále srdeční selhání. Vysoké hodnoty krevního tlaku a cholesterolu v krvi zapříčiňují vznik kornatění tepen. Tepny se zanášejí tukem, který na sebe následně váže krevní sraženiny. Arteroskleróza často vyústí v mozkovou příhodu nebo infarkt myokardu.

Jak vypadá léčba?

Hypertonikům se předepisují tzv. antihypertenziva, tedy látky snižující krevní tlak. Do této skupiny se řadí ACE inhibitory, betablokátory, kalciové betablokátory, sartany, diuretika a další. Dle zdravotního stavu nemocného zvolí lékař vhodné preparáty. K dosažení optimální hodnoty krevního tlaku se často využívají kombinace výše uvedených léčiv.

Nalezení vhodného léku, který vám bude zcela vyhovovat, vyžaduje čas a trpělivost.  Pro domácí účely lze kontrolovat krevní tlak za pomoci digitálního tlakoměru.  Zaznamenávejte si v průběhu dne naměřené hodnoty krevního tlaku. Získané výsledky prozradí úspěšnost léčby.

Tipy pro optimální hladinu krevního tlaku

  • Nadbytečné kilogramy zatěžují srdce a také navyšují hodnoty krevního tlaku. Pravidelná pohybová aktivita přemění tukovou tkáň na svaly.
  • Vzdejte se cigaret. Nikotin spolu s dalšími látkami (kysličník uhelnatý) navyšuje tlak až o 10 mmHg. Kouření dále negativně působí na stav cév, dochází k jejich zužování, snižuje se rovněž schopnost hemoglobinu transportovat kyslík.
  • Omezte konzumaci alkoholu.
  • Do jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na vápník a hořčík, libové maso, polotučné a nízkotučné mléčné výrobky. Ořechy se pokládají za zdravé pouze za předpokladu, že jsou nesolené.
  • Pozor na sodík. Doporučená denní dávka soli odpovídá 5 g. Sůl při vaření a dochucování nahraďte bylinkami a kořením. Při nákupu pečlivě prostudujte složení potravin, odpusťte si polotovary, uzeniny, polévky ze sáčku, slané pochutiny a další. Vyhněte se stravování  ve fast foodech.
  • Kombinace odpočinku s dechovým cvičením optimalizuje míru stresových faktorů.  Zklidnit psychiku dokáže jóga s cílenou meditací.
  • Srdci a cévám napomáhá hloh, česnek, aromatické bylinky (tymián, bazalka), borůvky, banány, mořské ryby či červená řepa.
  • Zvažte dlouhodobé užívání léků tlumících bolest (Brufen, Ibalgin) a hormonální antikoncepce, zvyšují krevní tlak.

Zapomněli jste na preventivní prohlídku? Neváhejte se objednat k vašemu ošetřujícímu lékaři.

 

Související články

Článek

Komplexní kardiologické vyšetření dětí v CM krok za krokem

Článek

Srdeční choroby nepřicházejí samy. Doprovází je zvýšený cholesterol, obezita a nezdravý životní styl

Článek

Arytmie – druhy, příznaky a léčba

Článek

Vysoký cholesterol – příčiny, léčba a prevence

Článek

Čechy trápí vysoký cholesterol – nebolí, ale může zabíjet

Článek

MUDr. Michaela Jůzlová: Pečujeme o svůj nejsrdečnější orgán správně?

Článek

CM zakládá Centrum prenatální ultrazvukové diagnostiky a dětské kardiologie

Článek

Rozhovor se špičkovým kardiologem Janem Markem

Článek

Poslechněte si rozhovor s naším kardiologem

Článek

Vysoký krevní tlak - rozhovor s kardiologem MUDr. Pavlem Poláčkem

Článek

Videorozhovor na téma srdce s MUDr. Michaelou Jůzlovou, kardioložkou Canadian Medical

Články a novinky

Novinka

Nově na AFI: Terapie rázovou vlnou pro úlevu od akutní bolesti i prevenci zranění

Článek

5 tipů, jak zvládnout přechod do chladnějších dnů

Novinka

Nové posily v lékařských týmech

Článek

Gynekologické potíže v letních měsících, aneb jak si nezkazit léto

Novinka

AVIATICA: Nové centrum žilní chirurgie

Článek

Než vyrazíte na dovolenou, nezapomeňte si vybavit cestovní lékárničku

Článek

Umíte poskytnout první pomoc při uštknutí, tonutí nebo otravě bobulemi?

Článek

Jak na komáří štípance

Článek

Dovolená s dětmi: Co by nemělo v lékárničce chybět

Nechte si posílat novinky