Hypertenze: Nenápadný zloděj zdraví

Článek

01. 09. 2020 Kardiologie

Hypertenze je odborný termín pro vysoký krevní tlak. Pokládá se za častý důvod, proč lidé míří do ordinace praktického lékaře a rovněž za tichou hrozbu. Nebolí, z počátku má bezpříznakový průběh.  Nespočet Čechů mnohdy netuší, že trpí zvýšeným krevním tlakem, čímž narůstá riziko infarktu či mozkové příhody. Později dochází k nevratnému poškození srdce, cév, ledvin a zraku.

Srdce jako pumpa

Krevní oběh v lidském organismu zajišťuje srdeční činnost. Naměřené údaje krevního tlaku udávají, jakou silou protékající krev působí na cévní řečiště.  Krevní tlak definují dvě čísla, za ideální se pokládají hodnoty kolem 120/80 mmHg a zároveň by měl být nižší než 140/90 mmHg. Vyšší cifra před lomítkem značí systolický tlak, ten definuje srdeční kontrakci, díky které proudí krev cévami. Nižší číslo zachycuje diastolický tlak, během kterého dochází k cirkulaci okysličené krve do srdce, cévy se stahují. Hypertenzi lékař diagnostikuje tehdy, pokud naměří hodnoty 140/90 mmHg a vyšší. U pacientů s diabetem se přistupuje k léčbě již od 130/90 mmHg.

Během dne dochází k přirozenému kolísání hladin krevního tlaku. Výsledek dokáže zkreslit únava, nedostatečný pitný režim, stres, nervozita a duševní vyčerpání. Dále také rozmary počasí a syndrom bílého pláště.

Rizikové faktory a klíčové symptomy

S přibývajícími roky se výskyt hypertenze pochopitelně zvyšuje, podle odhadů se s touto diagnózou v Česku potýká přes dva miliony hypertoniků, z nichž podstatnou část postihuje esenciální hypertenze, kde jasnou příčinu neznáme. Obezita, kouření, nezdravý životní styl, zvýšený příjem soli a alkoholu násobí riziko výskytu. Řešení sekundární hypertenze spočívá v odstranění příčiny vysokého tlaku. Vesměs se jedná o chronické onemocnění ledvin či endokrinní soustavy (nadledvinky, štítná žláza).

Hypertenze alespoň v počátku probíhá bez zřetelných a jasných příznaků. Postupně může pacient pociťovat častější bolesti hlavy, tlak na hrudi, pískání či hučení v uších. V tomto kontextu se často mluví také o otocích končetin, nechybí poruchy spánky související s únavou a malátností. Neléčená hypertenze s sebou přináší celou řadu zdravotních komplikací - erektilní dysfunkce, hypertenzní retinopatie, dále srdeční selhání. Vysoké hodnoty krevního tlaku a cholesterolu v krvi zapříčiňují vznik kornatění tepen. Tepny se zanášejí tukem, který na sebe následně váže krevní sraženiny. Arteroskleróza často vyústí v mozkovou příhodu nebo infarkt myokardu.

Jak vypadá léčba?

Hypertonikům se předepisují tzv. antihypertenziva, tedy látky snižující krevní tlak. Do této skupiny se řadí ACE inhibitory, betablokátory, kalciové betablokátory, sartany, diuretika a další. Dle zdravotního stavu nemocného zvolí lékař vhodné preparáty. K dosažení optimální hodnoty krevního tlaku se často využívají kombinace výše uvedených léčiv.

Nalezení vhodného léku, který vám bude zcela vyhovovat, vyžaduje čas a trpělivost.  Pro domácí účely lze kontrolovat krevní tlak za pomoci digitálního tlakoměru.  Zaznamenávejte si v průběhu dne naměřené hodnoty krevního tlaku. Získané výsledky prozradí úspěšnost léčby.

Tipy pro optimální hladinu krevního tlaku

  • Nadbytečné kilogramy zatěžují srdce a také navyšují hodnoty krevního tlaku. Pravidelná pohybová aktivita přemění tukovou tkáň na svaly.
  • Vzdejte se cigaret. Nikotin spolu s dalšími látkami (kysličník uhelnatý) navyšuje tlak až o 10 mmHg. Kouření dále negativně působí na stav cév, dochází k jejich zužování, snižuje se rovněž schopnost hemoglobinu transportovat kyslík.
  • Omezte konzumaci alkoholu.
  • Do jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na vápník a hořčík, libové maso, polotučné a nízkotučné mléčné výrobky. Ořechy se pokládají za zdravé pouze za předpokladu, že jsou nesolené.
  • Pozor na sodík. Doporučená denní dávka soli odpovídá 5 g. Sůl při vaření a dochucování nahraďte bylinkami a kořením. Při nákupu pečlivě prostudujte složení potravin, odpusťte si polotovary, uzeniny, polévky ze sáčku, slané pochutiny a další. Vyhněte se stravování  ve fast foodech.
  • Kombinace odpočinku s dechovým cvičením optimalizuje míru stresových faktorů.  Zklidnit psychiku dokáže jóga s cílenou meditací.
  • Srdci a cévám napomáhá hloh, česnek, aromatické bylinky (tymián, bazalka), borůvky, banány, mořské ryby či červená řepa.
  • Zvažte dlouhodobé užívání léků tlumících bolest (Brufen, Ibalgin) a hormonální antikoncepce, zvyšují krevní tlak.

Zapomněli jste na preventivní prohlídku? Neváhejte se objednat k vašemu ošetřujícímu lékaři.

 

Související články

Článek

Komplexní kardiologické vyšetření dětí v CM krok za krokem

Článek

Srdeční choroby nepřicházejí samy. Doprovází je zvýšený cholesterol, obezita a nezdravý životní styl

Článek

Arytmie – druhy, příznaky a léčba

Článek

Vysoký cholesterol – příčiny, léčba a prevence

Článek

Čechy trápí vysoký cholesterol – nebolí, ale může zabíjet

Článek

MUDr. Michaela Kalousová: Pečujeme o svůj nejsrdečnější orgán správně?

Článek

CM zakládá Centrum prenatální ultrazvukové diagnostiky a dětské kardiologie

Článek

Rozhovor se špičkovým kardiologem Janem Markem

Článek

Poslechněte si rozhovor s naším kardiologem

Článek

Vysoký krevní tlak - rozhovor s kardiologem MUDr. Pavlem Poláčkem

Článek

Videorozhovor na téma srdce s MUDr. Michaelou Kalousovou, kardioložkou Canadian Medical

Články a novinky

Článek

Co nevíte o imunitě u dětí a jejích poruchách

Článek

Zažívací potíže z jídla na dovolené? Pomůže Lékař online 24/7

Článek

Představujeme novou část kampaně Canadian Medical

Článek

Bolest je důležitý signál. Poslouchejte své tělo

Článek

Do hor, k moři nebo na chalupu. Víte, jak vybavit lékárničku na cesty?

Článek

Úpal není úžeh! Poznejte je včas, mohou totiž způsobit vážné zdravotní komplikace

Článek

Letní koupání - bez mykózy, bez svědění

Článek

Mluvíte s dětmi o penězích? Pozor – finanční negramotnost je může dohnat v dospělosti

Článek

Čtvrtina českých kuřáků každoročně zkouší odvykat, až 80 % z nich se však nepodaří zbavit se své závislosti

Nechte si posílat novinky