Hubnutí po padesátce: Nastartujte si metabolismus, abyste spalovaly rychleji

Článek

19. 12. 2022 Nutriční poradenství

Jak si představujete zdravý životní styl, díky němuž si udržíte kondici i postavu, případně dokonce něco shodíte (u žen jde o období po menopauze)? Lehčí strava, nějaké ty procházky a sem tam trochu jógy? Možná vás překvapí, že podle odborníků v něm zásadní roli hraje posilování.

Stručně se to dá říct takto: cvičením ve vysokém tempu, jako je běh nebo rychlá jízda na kole, spálíte více energie, než když budete stejnou dobu posilovat. Ale díky posilování si zase vybudujete svaly, které budou spalovat energii, i když zrovna nebudete dělat nic. Podle ní stoupá díky pravidelnému posilování výkonnost klidového metabolismu o čtyři až devět procent. Je pravda, že u mužů je tento vzestup výraznější než u žen, ale i jim se vyplatí starat se o svoje svaly.

Výzkumy z posledních let navíc ukazují, že je to ještě důležitější, než se do nedávna soudilo. Vědci se shodují v tom, že bez posilování není trvalé zhubnutí možné a platí to podle nich i pro ženy od padesátky výše. Zdá se dokonce, že pokud člověk posiluje pravidelně, může i tento pohyb sám o sobě vést ke slušnému spalování tuků.

Začínáme s posilováním

Jak často ve věku nad 50 posilovat? Dvakrát až třikrát týdně, vždy celkem půl hodiny. Posilování s vlastní vahou je dobré pro kondici, ale pokud jde o hubnutí, je lepší, když budete posilovat s činkami. V tomto případě platí, že jsou lepší těžší činky a menší počet opakování než naopak.

Nesnažte se přitom posílit jen vybrané svalové skupiny, třeba stehna a zadek, protože chcete vypadat dobře. Abyste totiž zhubli nebo si váhu udrželi, potřebujete mít svaly všude, jak jen to jde. Posilování se hodí pro ženy stejně jako pro muže, i když u mužů bývají svaly větší a je pro ně snazší si je vybudovat. Důležité ale nakonec je, jaký podíl tvoří v těle každého a zda se díky posilování naopak snižuje objem tukových zásob. Zároveň je potřeba hlídat si kvalitní jídelníček s dostatečným příjmem bílkovin, vápníku, vitaminu D a omega-3 mastných kyselin.

Hýbejte se i při práci

Myslete na dostatek pohybu a svoje svaly či klouby i v době, kdy zrovna necvičíte. Pokud například máte sedavé zaměstnání, můžete trpět bolestmi zad, které vám následně budou bránit v pravidelném posilování. „Máte-li možnost, můžete si kancelářskou židli občas vyměnit za gymnastický balon. Sedací míč vás donutí aktivovat střed těla a zároveň uvolní svaly kolem páteře. Není ovšem vhodné používat jej celodenně, protože nedisponuje opěrou zad. Pořád platí, že nejlepší pomůckou pro dosažení zdravého sedu je občasný pohyb a kvalitní židle,“ doporučuje Pavla Marková, vedoucí fyzioterapie na pražské klinice Canadian Medical.

Zadní opěradlo židle by mělo dosahovat až k ramenům, skvělá je bederní opěrka – pokud ji vaše židle nemá, dejte si za bedra alespoň polštářek. Nesprávné sezení jinak vede k obtížím, jako je zmiňovaná bolest páteře, ale projevit se může také bolestí hlavy či problémy s prokrvením nohou.

 

Celý článek si můžete přečíst na webu Proženy.cz.

Související články

Článek

Cítit se lépe, předcházet nemocem nebo zmírnit jejich průběh. Nejen proto má cenu dbát na správnou životosprávu

Článek

Jak prožít zdravě vánoční svátky?

Článek

Děti tloustnou v domácí izolaci. Nudí se a stres řeší jídlem. Co s nimi?

Článek

Boj s podzimními neduhy musí mít řád

Článek

Dieta s omezením tuků - radí nutriční terapeutka Mgr. Ing. Jitka Jirků z Canadian Medical

Článek

Mgr. Ing. Jitka Jirků: Problémy se zažíváním

Článek

Naboural vám homeoffice životosprávu? Na co si dát pozor a jak si udržet váhu i kondici

Článek

Povánoční menu – po vydatné vánoční večeři malá změna

Články a novinky

Článek

Co nevíte o imunitě u dětí a jejích poruchách

Článek

Zažívací potíže z jídla na dovolené? Pomůže Lékař online 24/7

Článek

Představujeme novou část kampaně Canadian Medical

Článek

Bolest je důležitý signál. Poslouchejte své tělo

Článek

Do hor, k moři nebo na chalupu. Víte, jak vybavit lékárničku na cesty?

Článek

Úpal není úžeh! Poznejte je včas, mohou totiž způsobit vážné zdravotní komplikace

Článek

Letní koupání - bez mykózy, bez svědění

Článek

Mluvíte s dětmi o penězích? Pozor – finanční negramotnost je může dohnat v dospělosti

Článek

Čtvrtina českých kuřáků každoročně zkouší odvykat, až 80 % z nich se však nepodaří zbavit se své závislosti

Nechte si posílat novinky