Boj s podzimními neduhy musí mít řád
Článek06. 10. 2021 Nutriční poradenství
Podzim přináší nejen padající listí a klesající teploty, ale i změny pro vaše zdraví. Je totiž obdobím zvýšeného výskytu mnoha virových onemocnění. Chladné počasí může potrápit náš imunitní systém, čímž se zvyšuje náchylnost k infekcím.
Prvním krokem pro správné fungování imunitního systému je jednoznačně dodržování zásad zdravého životního stylu. Jako každá část našeho těla, i imunitní systém vyžaduje správnou „potravu“ a vhodné aktivity. Ideálem je nekuřák, který si denně dopřává vyváženou stravu s vysokým obsahem vitaminů a minerálů, pravidelně cvičí, udržuje si zdravou váhu, je střídmý v konzumaci alkoholických nápojů, dostatečně spí, dodržuje hygienické zásady, navíc si udržuje pozitivní myšlení a nepodlého stresu. Nejste ideální? Nevadí, kdo dnes vlastně je…
Podzimní neduhy
Alergie není pouze výsadou jarních a letních dní. Vodnaté a svědivé oči, rýmu a kýchání totiž na podzim velmi často spouštějí plísně. Příznaky alergie jsou leckdy netypické a může se projevovat dočasnou ztrátou čichu, bolestmi hlavy, zalehlýma ušima nebo celkovou vyčerpaností.
V podzimní a zimní sezóně jsou běžné chřipkové viry. Pokud se chřipka neléčí, může přejít do bronchitidy nebo zápalu plic. Chřipku někdy doprovází únava, průjmy, dokonce i zvracení. Typickými doprovodnými příznaky jsou zimnice, horečka, kašel a bolest krku.
V chladném počasí vzkvétají také viry a bakterie způsobující akutní bronchitidu neboli zánět průdušek, který se často vyskytuje po běžném nachlazení, angíně nebo chřipce. Projevuje se kašlem, sípáním, dušností a bolestí v krku.
Na podzim a v zimě vás může potrápit také norovirus, který způsobuje zánět žaludku. Je extrémně nakažlivý, přenáší se z člověka na člověka nebo prostřednictvím kontaminovaných potravin. Onemocnění způsobuje průjmy, bolesti a křeče břicha, nevolnost a zvracení.
Pravděpodobnější na podzim než v jiných ročních obdobích jsou také ušní infekce, jež ale mohou také vyplývat z jiných onemocnění, jako jsou alergie, nachlazení či chřipka. Ušní infekce jsou častější u dětí a projevují se bolestí ucha, ztrátou sluchu, a mohou přejít ve zvracení či závratě.
Jak se na podzimní plískanice připravit?
Budete-li své tělo zásobovat vhodnými potravinami na posílení imunitního systému, nejenže se lépe vyrovnáte s teplotními výkyvy a přechody, kdy si z nás zima dělá šprýmy, ale také se vám podzimní neduhy budou vyhýbat obloukem.
„Náš imunitní systém je stále aktivní, nikdy neodpočívá, a právě v průběhu infekce je mnohem aktivnější a náročnější na zdroje (zrychluje se metabolismus, je zvýšená potřeba látek pro tvorbu nových buněk atd.), které musí získat ze stravy,“ vysvětluje Ing. Mgr. Jitka Jirků, nutriční terapeutka působící v Canadian Medical.
Dostatečné množství vitaminů a stopových prvků hraje klíčovou roli pro správné fungování imunitního systému jak z pohledu prevence, tak i při léčbě nemoci. Nedílnou součástí optimálně fungujícího imunitního systému je i zdravá střevní mikrobiota (střevní bakterie).
Posilovače imunity
Mezi klíčové vitaminy v boji proti infekci patří A, C a D, které jsou přímo zodpovědné za vyzrávání a efektivitu imunitních buněk, včetně jejich schopnosti rozlišit škodlivé látky a efektivitu jejich reakce. Vitamin D je nezbytný pro fyzické i duševní zdraví. Protože však v podzimním období získáváme menší množství slunečního světla než v létě, vystavujeme se riziku nedostatku vitaminu D.
„Vitamin D má zcela zásadní význam pro lidské zdraví. Jeho nedostatek má nepříznivý vliv na imunitu – například na onemocnění dýchacích cest, funkci srdce a svalů, krevní tlak, nervovou soustavu, zdravý vývoj kostí a zubů či riziko vzniku některých nádorů,“ připomíná MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.
Vyjděte si proto častěji na sluníčko, užívejte doplňky stravy a jezte vhodné potraviny, jako jsou houby, tučné ryby, mořské plody, ovoce i zelenina. Zázračné potraviny nemusíte hledat na internetu, jsou na dosah ruky přímo u vás v obchůdku či na trzích. Nemoci nebudou mít šanci a budete se cítit více fit, svěží a zkrátka plní energie a dobré nálady.
Celý článek si můžete přečíst na webu Klatovský deník.