Boj s podzimními neduhy musí mít řád

Článek

06. 10. 2021 Nutriční poradenství

Podzim přináší nejen padající listí a klesající teploty, ale i změny pro vaše zdraví. Je totiž obdobím zvýšeného výskytu mnoha virových onemocnění. Chladné počasí může potrápit náš imunitní systém, čímž se zvyšuje náchylnost k infekcím.

Prvním krokem pro správné fungování imunitního systému je jednoznačně dodržování zásad zdravého životního stylu. Jako každá část našeho těla, i imunitní systém vyžaduje správnou „potravu“ a vhodné aktivity. Ideálem je nekuřák, který si denně dopřává vyváženou stravu s vysokým obsahem vitaminů a minerálů, pravidelně cvičí, udržuje si zdravou váhu, je střídmý v konzumaci alkoholických nápojů, dostatečně spí, dodržuje hygienické zásady, navíc si udržuje pozitivní myšlení a nepodlého stresu. Nejste ideální? Nevadí, kdo dnes vlastně je…

Podzimní neduhy
Alergie není pouze výsadou jarních a letních dní. Vodnaté a svědivé oči, rýmu a kýchání totiž na podzim velmi často spouštějí plísně. Příznaky alergie jsou leckdy netypické a může se projevovat dočasnou ztrátou čichu, bolestmi hlavy, zalehlýma ušima nebo celkovou vyčerpaností.

V podzimní a zimní sezóně jsou běžné chřipkové viry. Pokud se chřipka neléčí, může přejít do bronchitidy nebo zápalu plic. Chřipku někdy doprovází únava, průjmy, dokonce i zvracení. Typickými doprovodnými příznaky jsou zimnice, horečka, kašel a bolest krku.

V chladném počasí vzkvétají také viry a bakterie způsobující akutní bronchitidu neboli zánět průdušek, který se často vyskytuje po běžném nachlazení, angíně nebo chřipce. Projevuje se kašlem, sípáním, dušností a bolestí v krku.

Na podzim a v zimě vás může potrápit také norovirus, který způsobuje zánět žaludku. Je extrémně nakažlivý, přenáší se z člověka na člověka nebo prostřednictvím kontaminovaných potravin. Onemocnění způsobuje průjmy, bolesti a křeče břicha, nevolnost a zvracení.

Pravděpodobnější na podzim než v jiných ročních obdobích jsou také ušní infekce, jež ale mohou také vyplývat z jiných onemocnění, jako jsou alergie, nachlazení či chřipka. Ušní infekce jsou častější u dětí a projevují se bolestí ucha, ztrátou sluchu, a mohou přejít ve zvracení či závratě.

Jak se na podzimní plískanice připravit?
Budete-li své tělo zásobovat vhodnými potravinami na posílení imunitního systému, nejenže se lépe vyrovnáte s teplotními výkyvy a přechody, kdy si z nás zima dělá šprýmy, ale také se vám podzimní neduhy budou vyhýbat obloukem.

„Náš imunitní systém je stále aktivní, nikdy neodpočívá, a právě v průběhu infekce je mnohem aktivnější a náročnější na zdroje (zrychluje se metabolismus, je zvýšená potřeba látek pro tvorbu nových buněk atd.), které musí získat ze stravy,“ vysvětluje Ing. Mgr. Jitka Jirků, nutriční terapeutka působící v Canadian Medical.

Dostatečné množství vitaminů a stopových prvků hraje klíčovou roli pro správné fungování imunitního systému jak z pohledu prevence, tak i při léčbě nemoci. Nedílnou součástí optimálně fungujícího imunitního systému je i zdravá střevní mikrobiota (střevní bakterie).

Posilovače imunity

Mezi klíčové vitaminy v boji proti infekci patří A, C a D, které jsou přímo zodpovědné za vyzrávání a efektivitu imunitních buněk, včetně jejich schopnosti rozlišit škodlivé látky a efektivitu jejich reakce. Vitamin D je nezbytný pro fyzické i duševní zdraví. Protože však v podzimním období získáváme menší množství slunečního světla než v létě, vystavujeme se riziku nedostatku vitaminu D.

„Vitamin D má zcela zásadní význam pro lidské zdraví. Jeho nedostatek má nepříznivý vliv na imunitu – například na onemocnění dýchacích cest, funkci srdce a svalů, krevní tlak, nervovou soustavu, zdravý vývoj kostí a zubů či riziko vzniku některých nádorů,“ připomíná MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.

Vyjděte si proto častěji na sluníčko, užívejte doplňky stravy a jezte vhodné potraviny, jako jsou houby, tučné ryby, mořské plody, ovoce i zelenina. Zázračné potraviny nemusíte hledat na internetu, jsou na dosah ruky přímo u vás v obchůdku či na trzích. Nemoci nebudou mít šanci a budete se cítit více fit, svěží a zkrátka plní energie a dobré nálady.

Celý článek si můžete přečíst na webu Klatovský deník.

Související články

Článek

Cítit se lépe, předcházet nemocem nebo zmírnit jejich průběh. Nejen proto má cenu dbát na správnou životosprávu

Článek

Jak prožít zdravě vánoční svátky?

Článek

Děti tloustnou v domácí izolaci. Nudí se a stres řeší jídlem. Co s nimi?

Článek

Dieta s omezením tuků - radí nutriční terapeutka Mgr. Ing. Jitka Jirků z Canadian Medical

Článek

Hubnutí po padesátce: Nastartujte si metabolismus, abyste spalovaly rychleji

Článek

Mgr. Ing. Jitka Jirků: Problémy se zažíváním

Článek

Naboural vám homeoffice životosprávu? Na co si dát pozor a jak si udržet váhu i kondici

Článek

Povánoční menu – po vydatné vánoční večeři malá změna

Články a novinky

Článek

Sezona plavek se blíží! Jak na bronzovou pokožku bezpečně?

Novinka

Novinka: Omlazení intimních partií pomocí Desirial

Článek

Sezóna klíšťat je za dveřmi. Jak rozeznat nemoci, které způsobují?

Článek

Štítná žláza – orgán připomínající motýla. Jak zjistit, že funguje správně?

Článek

Kompletní péče také v angličtině a zdravotní prohlídky i o víkendu

Článek

Videorozhovor na téma srdce s MUDr. Michaelou Kalousovou, kardioložkou Canadian Medical

Novinka

Lumbální punkce nyní nově na klinice The Park

Článek

Bez léčby se minimálně u poloviny pylových alergiků rozvine astma

Článek

MUDr. Tomáš Chmelenský: Prostydnutí nehrozí jen rýmičkou

Nechte si posílat novinky