Děti tloustnou v domácí izolaci. Nudí se a stres řeší jídlem. Co s nimi?

Článek

08. 03. 2021

Každé čtvrté dítě u nás trpí nadváhou, každé sedmé pak obezitou. Současná pandemická situace a domácí izolace situaci ještě razantně zhoršují, varují lékaři. Děti mají málo pohybu, nudí se, většinu času tráví u počítače nebo televize a úzkosti a frustrace řeší přejídáním nebo sladkostmi. Jak zastavit epidemii dětské obezity?

„Příčin je více, zejména nedostatek pohybu, nevhodné stravovací návyky, sedavý způsob života, absence kontaktu s kamarády a neuspořádaný denní režim. Dětem nejsou umožněny organizované sportovní aktivity, kroužky ani individuální sport, stravování navíc mnohdy neodpovídá sníženému výdeji energie, který logicky při pobytu doma a bez pohybových aktivit mají,“ popisuje MUDr. Barbara Taušová, pediatrička z kliniky Canadian Medical.

Je to na rodičích!

Co dělat? Jak potomka motivovat a „nakopnout,“ vytáhnout z apatie? A jakých varovných znamení si všímat? V první řadě jít příkladem, snažit se udržet pravidelný denní režim i v domácím prostředí. Vstávat včas, snídat u stolu (ne u počítače nebo televize), k distanční výuce se převléct z pyžama, naplánovat si nejen čas oběda, ale i pravidelné procházky. Podporujte ratolest nejen plným talířem domácího jídla, ale zejména zájmem o jeho problémy a snažte se vytvářet pozitivní stereotypy stravovacího i pohybového chování v rodině. Nemůžete dítěti doporučit pohyb a předložit talíř zeleniny, když sami sedíte před televizí s talířem plným „nezdravých“ dobrot a jediný váš aktivní pohyb je mezi lednicí a pohovkou.

Hlídejte, co dítě snídá a zda svačí!

Co se konzumace jídla týká, měli by rodiče pohlídat především to, kdy a jak se dítě během dne stravuje. Je důležité, aby jedlo pravidelně, ne pouze tehdy, když dostane velký hlad. A aby se takzvaně „neodbývalo.“

Celý článek najdete na webu maminka.cz.

Kolik cukru bychom měli denně sníst?

„Doporučené množství přidaných cukrů na den je maximálně deset procent z celkové energetické dávky. Kdo sní denně 2000 kcal, neměl by jich denně zkonzumovat více než 200 kcal (50 gramů). Americká kardiologická asociace doporučuje k dosažení a udržení zdravé hmotnosti a ke snížení kardiovaskulárním rizika omezit příjem na 5 % přidaných cukrů. To pro ženu znamená 25 gramů, pro muže 36 gramů a pro děti 25 gramů přidaných cukrů,“ radí Mgr. Ing. Jitka Jirků, nutriční terapeutka.

Články a novinky

Novinka

Očkování proti COVID-19 - cizí státní příslušníci

Novinka

Povinnost respirátorů na klinikách Canadian Medical

Novinka

Testujeme na přítomnost COVID-19 a protilátek

Novinka

Nová mobilní aplikace myCANADIAN

Článek

Koronavirus: Aktuální otázky a odpovědi, přijatá opatření, informace o testování

Novinka

Mimořádné omezení provozu klinik a klientské linky 14. - 17. 5. 2021

Článek

Svrab - přenos, léčba a prevence

Článek

Koronavirus v otázkách a odpovědích

Článek

Ionizační kartáček na zuby: Skutečně funguje? Odpovídá MDDr. Zdeněk William Pelc, MBA

Nechte si posílat novinky