MUDr. Tomáš Chmelenský: Prostydnutí nehrozí jen rýmičkou

Článek

24. 02. 2023 Urologie

V zimě nás neohrožují pouze úrazy na sjezdovkách, ale také nepříjemnosti související s prochladnutím. Nejen rýmy či angíny ale také potíže urologické, které se - pokud je podceníte mohou protáhnout na hodně dlouho.

Potvrzuje to i MUDr. Tomáš Chmelenský, vedoucí lékař urologie Canadian Medical, působící na klinice YMCA. „Prochladnutí skutečně může hrát významnou roli v problémech souvisejících s chronickými záněty prostaty, a to zejména exacerbací, to znamená zhoršením zdravotního stavu.

To se u nemocných projevuje bolestí perinea (hráze), problematickým močením a teplotami," varuje. „Prochladnutí se může podílet i na zánětech dolních močových cest u žen, a to zejména sníženým prokrvením a o to snadnějším přestupem bakterií," doplňuje MUDr. Chmelenský.

S lékařem neotálet

Jak ale poznat, že se jedná o vážný problém a ne pouze o několikadenní potíže, které lze jednoduše vyležet a vypotit? Přeci jen nemálo lidí dodržuje zásadu, že „s rýmičkou" se к lékaři neběhá a jeho pomoc je třeba vyhledat až ve chvíli, kdy je opravdu zle. „U nepříjemných nebo neobvyklých stavů, které souvisejí s dolními či horními močovými cestami, doporučuji na nic nečekat a vydat se ihned do urologické ordinace," zdůrazňuje Tomáš Chmelenský. Platí to podle něho zejména při nepříjemnostech, jako jsou častější močení, pálení, řezání či časté noční návštěvy toalety.

Prevence

Výše zmíněné potíže mohou přijít náhle a nečekaně. Ale stejně jako v mnoha jiných případech, i urologickým onemocněním se dá do určité míry předcházet. „Základní prevencí zůstává pravidelně chodit ke svému urologovi," pokládá za samozřejmé MUDr. Chmelenský. „Jinak obecně běžná každodenní péče o uropoetický trakt zahrnuje především dostatečnou konzumaci tekutin. Správné množství poznáme jednoduše: moč má být v každém případě světlá," dodává, a opět - nejen pro současné období varuje před prostydnutím.

Zákroky a přístroje

Canadian Medical máme tři urologické ambulance, které nabízejí širokou škálou moderních diagnosticko-terapeutických přístrojů a poskytují komplexní spektrum urologické péče, od základních fyzikálních vyšetřovacích metodik po kompletní přístrojová a funkční vyšetření.

„Nejčetnějšími zákroky a vyšetřeními na naší ambulanci jsou ultrazvuk, cystoskopie, biopsie z močového měchýře či prostaty, dále pak frenuloplastika a vasektomie," vypočítává Tomáš Chmelenský a opět vyzdvihuje důležitost preventivních prohlídek. „Česko patří z hlediska epidemiologie zhoubných nádorů mezi nejzatíženější státy Evropy i světa. Rakovina u nás každý rok připraví o život 27 tisíc lidí. A nejčastějším nádorovým onemocněním mužů u nás je přitom právě karcinom prostaty."

Biofeedback - novinka v Canadian Medical

Kromě zákroků a vyšetření, zmiňovaných MUDr. Chmelenským, má Canadian Medical i novinku: Biofeedback, tedy cvičení s použitím zpětné vazby, zprostředkované vizuálním nebo akustickým korelátem aktivity pánevního dna, kdy je vyvíjený tlak zachycen na monitoru pomocí křivky. Cílem léčby je naučit se relaxovat pánevní dno a zapojovat příslušné svaly. Toto cvičení je vhodné pro lidi, kteří mají problém s únikem moči, osoby s pooperačními obtížemi, ženy po porodu či v období klimakteria.

Kromě toho se klinika věnuje i dětské urologii, kde nabízí nejen kompletní léčebně-preventivní ambulantní péči a diagnostiku, ale i zajištění eventuálního operačního výkonu včetně pooperační péče.

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem The Business Soirée.

 

Související články

Článek

Kapavka – přenos, příznaky a léčba

Článek

Představujeme tým urologie a nové přístroje a zákroky

Článek

Urologické zdraví dětí v CMC

Články a novinky

Článek

Jak vyzrát na křečové žíly?

Novinka

MUDr. Jana Krabcová, Ph.D.: FOTONA umí omladit pleť i vyřešit kožní problémy

Článek

Snažíte se přestat s kouřením? Dodržujte pravidlo čtyř D!

Článek

Výsledky průzkumu: Klienti nás chválí a doporučují svým blízkým

Novinka

Novinka: Prémiová domácí zdravotní péče Včelka

Článek

Jednodenní chirurgie umožní rychlý návrat do běžného života. Proto je u klientů stále populárnější

Článek

Sezona plavek se blíží! Jak na bronzovou pokožku bezpečně?

Článek

Sklerotizace

Článek

Připravujeme: Nové pracoviště žilní chirurgie

Nechte si posílat novinky