Alergie - odhalit ji lze už ze dvou kapek krve
Článek26. 04. 2023 Alergologie a imunologie
V České republice žije přes 2,5 milionu alergiků. Odhaduje se však, že reálné číslo je mnohem vyšší – řada lidí totiž nemá alergii diagnostikovanou, nebo se u nich onemocnění ještě neprojevilo naplno. S určitým projevem alergie se podle statistik setkalo 9 z 10 Čechů. Velmi běžná je například reakce na „zvířecí srst“, a to i u lidí, kteří čtyřnohého mazlíčka vlastní několik let. Během jarních měsíců zase mnohé trápí i alergie na pyl. Diagnostika tohoto onemocnění přitom může být velmi jednoduchá – například EUC Laboratoře disponují unikátním přístrojem který umí ze dvou kapek krve otestovat najednou až 295 různých alergenů.
Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému. Nikdy se neprojeví po prvním kontaktu s alergenem. Vždy musí předcházet kontakt potřebný k rozvoji přecitlivělosti. O tomto kontaktu ale pacient nemusí vědět (nepřímý kontakt), u kojenců může jít o předchozí kontakt v děloze…Mezi nejčastější příznaky patří svědění, zarudnutí kůže, vyrážka, kýchání nebo otoky. Nejzávažnějším projevem je pak anafylaktický šok, který může být až život ohrožující.
„Některé typy alergií pozná snadno i sám pacient – často jde o ty sezónní, které se objevují pouze v určité měsíce. Mezi nejčastější alergeny patří pyly, prach, roztoči, bakterie, některé potraviny nebo léky. Alergie se však projevuje i v podobě přehnané imunitní reakce na hmyzí jedy, typicky po štípnutí včelou nebo vosou. V České republice totiž moc jiných živočišných jedů, které mohou vyvolat alergii, není,“ říká MUDr. Martin Hospodka, vedoucí lékař alergologie v Canadian Medical, a zdůrazňuje, že některé projevy mohou být sotva znatelné, zatímco jindy vyžadují i hospitalizaci. Velkou roli hraje rodinná anamnéza pacienta. K diagnostice alergie někdy dochází pozdě – často i o několik let. Důvodem může být opomenuté vyšetření nebo pozdní odeslání na vyšetření. Onemocnění alergií se dá často velmi úspěšně léčit alergenovou imunoterapií, např. taková léčba alergie na hmyzí štípnutí dosahuje až 96% úspěšnosti.
Alergie spontánně vymizí velmi zřídka. S tímto fenoménem se setkáváme zejména u kojenců s alergií na základní potraviny, ale nemusí to být pravidlem.
Kočičí alergeny jsou nejagresivnější
Mnoho lidí se mylně domnívá, že má alergii pouze na zvířecí srst. Ve skutečnosti se však alergeny zvířat nacházejí zejména v kožních šupinách. Dalším zdrojem jsou sliny a moč zvířete. Až 30 % českých alergiků má problémy s reakcí na domácí mazlíčky.
„Alergie na zvířata se projevuje zpravidla alergickou rýmou. Mezi její příznaky patří například opakované kýchání, ucpaný nos nebo vodnatý výtok z nosu. Objevuje se ale i zarudnutí nebo pálení očí,“ vysvětluje MUDr. Martin Hospodka, a dodává: „V žádném případě nedoporučuji tyto příznaky podceňovat, jelikož se nemoc může rozvinout až v bronchiální astma. S mazlíčky se kvůli onemocnění nemusíme nutně rozloučit. Je však nezbytné dodržovat předepsanou léčbu od alergologa a chodit na pravidelné prohlídky.“
Rozkvetlé zahrady mohou pořádně potrápit
Pylové alergeny se do těla dostávají velmi snadno, na svědomí posléze mívají takzvané inhalační alergie, které platí za ty vůbec nejrozšířenější. Řadíme je mezi alergie sezonní, které zpravidla začínají na jaře – příznaky se objevují v době kvetení rostlin a končí na podzim. Zdrojem pylu jsou zejména trávy, obiloviny, stromy a byliny. „Alergie na pyl se projeví většinou ihned, v řádu několika minut. Mezi příznaky patří senná rýma, záchvatovité kýchání, ucpaný nos nebo zánět spojivek. Výjimkou není ani svědění celého těla. Závažnějšími projevy jsou pak dýchací potíže. Každý pacient má často své charakteristické projevy alergie a svoji specifickou kombinaci alergenů, na které reaguje. Podle sezony kvetení je tak nucen každoročně respektovat vlastní pylový kalendář,“ říká MUDr. Martin Hospodka.
Jistotu přináší jedině vyšetření
Nejlepší prevencí je omezit kontakt s alergeny, v některých případech je to však téměř nemožné. Léčba závisí jednak na druhu alergie, ale i na její intenzitě. V některých případech je nutné užívat léky. Při vyšetření v alergologické ambulanci se často používá tzv. „Prick test“, tedy kožní vyšetření, kdy alergolog na předloktí nanese kapky nejčastějších alergenů. Podle rozsahu podráždění na kůži následně vyhodnotí míru nesnášenlivosti u konkrétní látky. Léčba závisí jednak na druhu alergie, ale i na její intenzitě. V některých případech je nutná farmakoterapie. Nejlepší prevencí je omezit kontakt s alergeny, v řadě případů je to však nemožné.