Anesteziologie dětská

Anesteziologie dětská

Stejně jako celé odvětví lékařství, tak i obor anestezie v moderní době učinil velké pokroky. V České republice je podáno přibližně 100 tisíc anestezií ročně pacientům v dětském věku. Indikace jsou jak chirurgické, tak nechirurgické (diagnostické). Přibývá i radikálních operačních výkonů a výkonů v nejnižší věkové skupině (novorozenci a nedonošení). Moderní dětská anestezie je velmi bezpečná a není se čeho obávat.

Odlišnosti dětské anestezie

V dnešní době dokážeme anestetika podat dětem řádově od 24. týdne stáří plodu, což mnohdy odpovídá i váze menší než 500g. V době, kdy jsme tyto nedonošené děti schopni zachránit, je pro nás moderní dětská anestezie velkým pomocníkem. Využíváme k tomu zcela stejná anestetika jako u dospělých, ovšem ve zcela jiném množství. 

Průběh anestezie a sledování pacienta je také totožný, od předanesteziologického vyšetření až po probuzení pacienta, případně podání analgezie. Návrat do stavu vnímání je pak u dětí maličko delší. Ne proto, že by na ně anestezie působila odlišně, ale proto, že si rozumově stav ztráty vnímání nedokážou vysvětlit. 

Anestezie vs. Analgezie

Rodiče si často pletou tato slova a bojí se, co se s jejich dětmi bude dít. Anestezií nazýváme podání léků pacientovi, u kterého chceme způsobit dočasnou ztrátu vědomí či lokální znecitlivění. Kdežto analgezie je přímé podání léků tlumících bolest. V operativní chirurgii se tak setkáváme s oběma druhy podání. Samotná podání se také mohou lišit. Obvyklé je zejména intravenózní podání kanylou do žíly. Především u dětí, ale využíváme kombinaci s inhalačním podáním sedativ dýchací maskou. Epidurálním podáním nazýváme úkon, kdy je pomocí hadičky aplikováno anestetikum do oblasti míšních kořenů či nervů vycházejících z míchy. 

Délka trvání anestezie

Zejména u dětí nikdy nedokážeme přesně určit průběh trvání chirurgických zákroků. U malých dětí téměř nemáme stres způsobený čekáním na operativní zákrok, avšak odloučení od matky a neznámé prostředí svou roli sehrají. Děti pak toto odloučení provázejí pláčem. Proto se užívá farmalokologická premedikace sedativy, pro zmírnění stresu a až pak samotná anestezie na sále. Malé zákroky, typu výběru krčních či nosních mandlí, kýly apod., z pravidla nepřesahují 20 až 45 minut ve stavu ztráty vnímání. Avšak délka anestezie závisí vždy na délce operativního zákroku. Anesteziolog udrží dítě v bezpečné anestezii po celou dobu trvání operace.

 

Lékaři a ordinace

Vyberte kliniku

Vyberte obor léčby

Jazykové znalosti

Další nastavení

Zrušit všechny filtry

{{doctor.name}}

{{doctor.role}} , {{specialization}}

{{clinic}}

Jazykové znalosti: {{language}}

Nebyly nalezené žádné záznamy

Články a novinky

Článek

Nástrahy prázdninových dní: Úžeh versus úpal

Článek

Jak vyzrát na křečové žíly?

Článek

Spalničky – příznaky, přenos a prevence

Novinka

MUDr. Jana Krabcová, Ph.D.: FOTONA umí omladit pleť i vyřešit kožní problémy

Článek

Snažíte se přestat s kouřením? Dodržujte pravidlo čtyř D!

Článek

Výsledky průzkumu: Klienti nás chválí a doporučují svým blízkým

Článek

Nově na AFI: Online Check-in

Novinka

Novinka: Prémiová domácí zdravotní péče Včelka

Článek

Jednodenní chirurgie umožní rychlý návrat do běžného života. Proto je u klientů stále populárnější

Nechte si posílat novinky