Štítná žláza – orgán připomínající motýla. Jak zjistit, že funguje správně?

Článek

05. 04. 2023

Štítná žláza je jeden z nejhezčích orgánů v lidském těle – strukturou totiž připomíná motýla. Zároveň je to i jeden z nejdůležitějších orgánů. Pokud onemocní, může nás pořádně potrápit. Příznaky nesprávného fungování štítné žlázy mohou být různorodé
a vyvíjí se velmi pomalu. V České republice se s tímto onemocněním léčí více než 600 000 lidí, další desítky tisíc o něm vůbec nevědí. Častěji onemocní ženy než muži, až 20 % žen ve věku 50 let trpí nedostatečnou funkcí štítné žlázy. Důležitou roli hraje tento orgán i v souvislosti s těhotenstvím a vývojem plodu.

Štítná žláza se nachází v přední části krku, těsně pod ohryzkem. Váží sice jen 25 až 40 gramů, přesto má v našem těle nezastupitelnou práci. „Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která produkuje důležité hormony. Ty jsou uvolňovány do krevního řečiště a podílí se na správném fungování metabolismu, ovlivňují termoregulaci a v neposlední řadě i srdeční frekvenci. Jsou nezbytné i pro správnou činnost dalších orgánů, jako je srdce, mozek, střevo nebo svaly,“ přibližuje MUDr. Karolína Drbalová, endokrinoložka z Canadian Medical.

Jak poznat počínající problémy

Příznaků, že s orgánem něco v není v pořádku, je mnoho. Pokud štítná žláza produkuje příliš mnoho hormonů, hovoříme o nadměrné činnosti žlázy. „Typická je tzv. struma, tedy zvětšená štítná žláza. Mezi příznaky patří například nesoustředěnost, podrážděnost a nespavost. Pozorujeme třes rukou, průjmy nebo rychlejší tepovou frekvenci tzv. bušení srdce. U žen se můžeme setkat i s poruchami menstruačního cyklu. Pokud naopak štítná žláza nepracuje dostatečně, projeví se obvykle únavou, zimomřivostí, depresivním laděním, bolestmi kloubů, suchou kůží a zácpou. Příčinou je často dědičný autoimunitní proces, ale může se projevit i po ozáření krku nebo při nedostatku jódu v organismu,“ vysvětluje MUDr. Karolína Drbalová.

V těhotenství je onemocnění štítné žlázy rizikové

Specifické je onemocnění štítné žlázy během těhotenství, hormony totiž mají velký vliv na vývoj plodu. Podílí se na kvalitě placenty, ale i na vývoji nervové soustavy dítěte v děloze. Během prvního trimestru je dítě navíc závislé na hormonech matky, jelikož ještě nemá vlastní štítnou žlázu schopnou tvořit hormony. Při snížené funkci hrozí riziko potratu nebo předčasného porodu.

Jak probíhá vyšetření

Pro správnou diagnózu je stěžejní určení rodinné anamnézy. Lékaře zajímá, zda se nějaký příbuzný již se štítnou žlázou léčí. Poté přichází na řadu vyšetření včetně ultrazvukem, případně i odběr vzorku tkáně štítné žlázy. Velmi důležité jsou i laboratorní testy. Ženy se léčí se štítnou žlázou 8x častěji než muži. Lékaři proto doporučují nezanedbat prevenci.

Užitečný je laboratorní balíček Zdraví ženy, který nabízí EUC Laboratoře. Pacientky tak získají ucelený přehled o metabolických procesech ve svém těle. Z odebraného vzorku krve získají objektivní informaci o stavu hormonů štítné žlázy, ale i o funkci jednotlivých orgánů. Další vyšetření se provádějí ze vzorků moče a stolice.

Vyšetření je jednoduché, probíhá na základě krevního odběru, který se doporučuje podstoupit na lačno v ranních hodinách. Těsně před odběrem by pacientka měla vypít čtvrt litru vody nebo neslazeného čaje. V den odběru je také nutné donést vzorek moči a stolice. Výsledky jsou k dispozici do jednoho týdne.

Články a novinky

Článek

Nástrahy prázdninových dní: Úžeh versus úpal

Článek

Jak vyzrát na křečové žíly?

Článek

Spalničky – příznaky, přenos a prevence

Novinka

MUDr. Jana Krabcová, Ph.D.: FOTONA umí omladit pleť i vyřešit kožní problémy

Článek

Snažíte se přestat s kouřením? Dodržujte pravidlo čtyř D!

Článek

Výsledky průzkumu: Klienti nás chválí a doporučují svým blízkým

Článek

Nově na AFI: Online Check-in

Novinka

Novinka: Prémiová domácí zdravotní péče Včelka

Článek

Jednodenní chirurgie umožní rychlý návrat do běžného života. Proto je u klientů stále populárnější

Nechte si posílat novinky