Sklerotizace

Článek

08. 05. 2024 Angiologie a žilní chirurgie

Zákrok se nejčastěji provádí k odstranění rozšířených metličkových varixů.

Sklerotizace není vhodná pro nepohyblivé pacienty, pacienty s akutním zánětem žil, ženy v prvním trimestru těhotenství, zcela se nehodí při celkové infekci, u osob s alergií na látku obsaženou v roztoku, který se vstřikuje do žíly, u onemocnění periferních tepen, při akutním onemocnění srdce. Během zákroku se do rozšířených žil na dolních končetinách vstřikuje roztok, díky kterému se slepí žilní stěny. V důsledku postupného prorůstání vaziva se uzavře průsvit žíly


Jak výkon probíhá?

Začíná se v dolní části končetiny a dále se pokračuje směrem vzhůru. Pacient při výkonu leží. Jakmile se do žíly vpraví tekutina, na místo vpichu se přiloží tampon, který se zafixuje náplastí. Po výkonu se ihned na končetinu aplikuje kompresivní bandáž, která musí na noze zůstat po několik dní. Pokud je tato komprese delší a preciznější, zlepší se výsledný efekt, který se díky důkladné kompresi stává trvalejší. Obyčejně je komprese aplikována po čtyři týdny a celkový výsledný efekt závisí na kompresivní léčbě.


Kompresivní léčba po výkonu

Díky pevnému obvazu jsou žíly tlačeny směrem k sobě, díky čemuž se urychlí vazivová přestavba. Pokud obvaz dobře obepíná nohu po celém obvodu, výrazně se snižuje riziko nežádoucích pooperačních účinků. Díky obvazu jsou svaly na dolní končetině pevně podepřeny.


Jaké jsou vedlejší účinky sklerotizace?

Přibližně u jedné třetiny pacientů se může objevit dočasná pigmentace světle hnědé barvy na noze, která se ztratí do čtyř měsíců po výkonu.

 

Trápí vás křečové žíly?
Kontaktujte klientskou linku 222 300 300 a objednejte se na konzultaci do našeho centra žilní chirurgie, kde vám poradíme nejvhodnější metodu jejich odstranění.

Související články

Článek

Operace karpálního tunelu endoskopickou metodou

Článek

Žilní lepidlo VenaSeal

Článek

Laserová ablace

Články a novinky

Článek

Dovolená s dětmi: Co by nemělo v lékárničce chybět

Článek

Nástrahy prázdninových dní: Úžeh versus úpal

Článek

I slunce má svou stinnou stránku. Víte, jak pečovat o pokožku dětí a seniorů?

Článek

Jak vyzrát na křečové žíly?

Článek

Spalničky – příznaky, přenos a prevence

Novinka

MUDr. Jana Krabcová, Ph.D.: FOTONA umí omladit pleť i vyřešit kožní problémy

Článek

Snažíte se přestat s kouřením? Dodržujte pravidlo čtyř D!

Článek

Výsledky průzkumu: Klienti nás chválí a doporučují svým blízkým

Článek

Nově na AFI: Online Check-in

Nechte si posílat novinky