Pohlavně přenosná onemocnění (STD)

Článek

03. 07. 2018

 

K pohlavně přenosným (venerickým) onemocnění patří všechny infekční choroby, k jejichž přenosu dochází především při sexuálních aktivitách (pohlavní, orální či anální styk), v některých případech však k infekci může dojít i nesexuální cestou (přenos z matky na dítě v průběhu těhotenství a porodu, infikovanou jehlou nebo dnes již zcela výjimečně krevní transfúzí). 

 

Původci onemocnění

V současnosti je takových onemocnění známo více než 20 a celá řada z nich může mít vážný dopad na zdraví nakaženého. Původce onemocnění najdeme jak mezi viry (genitální opar, genitální bradavice, HIV/AIDS), tak mezi bakteriemi (chlamydie, kapavka, syfilis) či parazity (trichomoniáza, veš muňka).

 

Jaké jsou příznaky onemocnění

Příznaky nákazy jsou různorodé, od nepravidelného špinění/krvácení či výtoku až k tvorbě různých puchýřku, bulek či zduřelých lymfatických uzlin. Nezřídka je počátek infekce i bezpříznakový, popřípadě jsou známky onemocnění nespecifické, a často záhy vymizí. Infekční agens (vir, bakterie, parazit) však v lidském organismu přežívá dál, množí se, a po různě dlouhém období způsobí vznik tzv. sekundárních příznaků, například vyrážky, zvýšené teploty, bolesti svalů a kloubů a jiné.

 

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

V případě jakéhokoliv podezření na nakažení se pohlavně přenosnou chorobou je nutné pacientku co nejdříve gynekologicky, popř. urologicky či dermatovenerologicky, vyšetřit. K potvrzení infekce se dnes používá celá řada testů (krevní, z moči či stěru z děložního hrdla), jejichž použití se často odvíjí od vyvolavatele nemoci. Časná diagnostika onemocnění významně přispívá jak ke snížení jeho negativních dopadů na zdraví infikovaného, tak i na další šíření choroby v populaci. Některé z těchto nákaz podléhají povinnému hlášení do Registru pohlavně přenosných nemocí. Současně je důležité připomenout, že vědomé šíření pohlavní choroby je trestným činem.

 

Léčba pohlavních chorob

Většina pohlavních chorob se dnes léčí antibiotiky, kdy obvykle stačí jen jedna dávka. Je třeba však nutně zdůraznit, že jsou to právě pohlavně přenosné choroby, kde se dnes často objevuje odolnost bakterií na podaný lék (tzv. ATB rezistentní kmeny bakterií). Když se k tomu připočte fakt, že některá z těchto onemocnění jsou v současnosti i přes veškerý pokrok nevyléčitelná (HIV), zůstává nejlepší ochranou před STD dodržování pravidel bezpečného sexu.

 

Podezření na propuknutí pohlavní nemoci

Měli jste nechráněný pohlavní styk a máte podezření, že pohlavní nemoc již propukla? Objednejte se co nejdříve na dermato-venerologické oddělení, ke svému praktickému lékařigynekologovi nebo urologovi. Doporučuje se také sexuální abstinence do doby, než bude vaše domněnka potvrzena či vyvrácena. Díky včasné návštěvě lékaře se případná choroba začne dříve léčit a zároveň se snižuje riziko, že se pohlavně přenosnou chorobou nakazí váš sexuální partner.

 

Venerologické oddělení

Oddělení venerologie se detailně zabývá diagnostikou a léčbou pohlavně přenosných onemocnění a také vážných pohlavních nemocí, které podléhají povinnému hlášení. Mezi takové patří kapavka, syfilis a HIV. Nemocný je vyšetřen přímo v ordinaci, případně jej lékař odešle na potřebné krevní testy.

 

Nepodceňujte prevenci

Osvětu o prevenci pohlavně přenosných chorob by měli znát především mladí lidé, kteří spadají do nejrizikovější skupiny. Povědomí o ochraně svého zdraví před nemocemi by měli mladí dostat na školách a také od svých rodičů. Nejsnazší a nejúčinnější prevencí je chráněný pohlavní styk. 

 

Základní pravidla ke snížení rizika nákazy pohlavně přenosnou chorobou.

  1. Nemít pohlavní styk. Riziko nákazy pohlavně přenosnou chorobou se za těchto okolností blíží nule.
  2. Omezit počet sexuální partnerů. Nejlepší ochranou je dlouhodobý monogamní vztah, tj. vztah bez mimopartnerských afér.
  3. Znát svého partnera a jeho sexuální minulost, včetně počtu předcházejících partnerů či prodělané pohlavně přenosné nemoci.
  4. Nebát se prohlédnout si dobře svého partnera, včetně intimních partií ještě před zahájením společné sexuální aktivity. Upozornit ho, v případě zjištění neobvyklého výtoku, vřídků, vyrážky či zduření.
  5. Vždy používat prezervativ. Správné používání latexového kondomu se spermicidem významně snižuje riziko přenosu pohlavně přenosné choroby (a také neplánovaného těhotenství).

Články a novinky

Novinka

Info o rezervacích do partnerských klinik nově v apce

Článek

Na mamograf bez obav. Nově do Mamocentra Waltrovka

Článek

MUDr. Barbara Taušová: Nechce lézt? Žádný strach, zvládne to!

Článek

Mgr. Pavla Marková: Máte sedavé zaměstnání? Chraňte své zdraví jednoduchými cviky

Článek

MUDr. Lucie Polák: Melanom vzniká i z nenápadných znamének

Článek

Gynekologická operativa v Canadian Medical: Kombinace kvality a komfortu

Článek

MUDr. Lucie Polák: Únavný boj s bradavicemi

Článek

Gynekologické záněty během života potrápí každou ženu

Článek

Na gynekologickou prevenci jednou ročně

Nechte si posílat novinky