Onemocnění štítné žlázy ukáže s jistotou až laboratorní vyšetření

Článek

04. 11. 2019

Na poruchy funkce činnosti štítné žlázy trpí více ženy. Nedostatečnou činností štítné žlázy je postiženo 15–20 procent žen v období kolem 50. roku věku. Onemocnění mohou zapříčinit některé léky nebo ozařování v oblasti krku.

Mezi onemocnění štítné žlázy se řadí její strukturální změny a také poruchy funkce činnosti štítné žlázy. Na štítné žláze se mohou objevit pseudocysty nezhoubného charakteru, struma nebo ložiskové změny.

Co jste o štítné žláze nevěděli

Štítná žláza se řadí mezi endokrinní žlázy a tvoří ji dva laloky, které jsou umístěny při bocích hrtanu a v horní části průdušnice. Funkční jednotkou jsou malé zavřené váčky kulovitého tvaru zvané folikuly. Váčky jsou formovány stěnou epitelových buněk a výplní zvanou koloid, ve které jsou obsaženy hlavní hormony štítné žlázy tyroxin a trijodtyronin. Ve žláze je přítomen třetí hormon zvaný kalcitonin, který se nachází v intersticiálním vazivu mezi folikuly. Mezi základní činnosti hormonů štítné žlázy patří zvyšování metabolické aktivity buněk, metabolismus sacharidů, mají vliv na oběhovou soustavu, zvyšují činnost centrální nervové soustavy a zároveň ovlivňují její vývoj.

Nadměrná činnost štítné žlázy

Štítná žláza při tomto druhu onemocnění produkuje výrazně vyšší množství tyreoidálních hormonů a vykazuje zároveň zvýšenou reakci periferních tkání. Nejvíce se lékaři setkávají s Gravesov-Basedowovou chorobou, která se projevuje v mladém věku zejména u žen. Pacienti trpící nadměrnou činností štítné žlázy mohou být více podráždění, nervózní, neklidní a mohou špatně spát. Příznakem této choroby může být také jemný třes rukou, průjmy a osteoporóza. Pacienty trápí bušení srdce, více se potí, jsou agitovaní a trápí je intolerance tepla. Pomocí laboratorního vyšetření lékař stanoví hladinu hormonů a protilátek proti štítné žláze v krvi.

Nedostatečná činnost štítné žlázy

Onemocnění má různé příčiny. Patří k nim dědičné dispozice, pooperační stavy, ozáření krku či nedostatek jódu (v České republice není obvyklé). Nemocný je kvůli nedostatečné činnosti štítné žlázy unavený, malátný, trpí zácpami a zimomřivostí. Jeho tělo pracuje na nižší výkon, často zapomíná a má sklon k depresím. Bolí jej svaly a klouby, dolní končetiny mohou otékat a kůže je viditelně suchá.

Kvalitní lékařské vyšetření zjistí onemocnění včas

Léčba se uskutečňuje nejčastěji na základě předepsaných léků, výjimečně dochází k chirurgickému zákroku. Pacient musí absolvovat komplexní endokrinologické vyšetření v podobě klinického, laboratorního a ultrasonografického zhodnocení. Lékař na základě krevních testů, kde zjišťuje hladinu THS v krvi, stanoví, zda pacient trpí poruchou funkce činnosti štítné žlázy či jsou jeho obtíže spojeny s jinou nemocí.

Štítná žláza během těhotenství

Správná činnost štítné žlázy je důležitá během těhotenství, aby se miminko narodilo zdravé. Hormony štítné žlázy harmonicky vyvíjí nervovou soustavu dítěte v děloze a mezi nejpodstatnější období patří první trimestr těhotenství. Ale i v dalších měsících gravidity je správná činnost štítné žlázy nutná. Snížená činnost může vyvolat předčasný porod, potrat, abrupci placenty nebo porod císařským řezem.

Onemocnění štítné žlázy u dětí

Dítě trpí stejnými příznaky, které vykazuje dospělý pacient. Rodiče by měly s dítětem při zpozorování symptomů navštívit dětského lékaře, který je odkáže na specializované pracoviště. Při pravidelných kontrolách vyšetřuje pediatr pohmatem velikost štítné žlázy u dítěte. Mnohdy mohou být jedinými projevy zvýšené činnosti funkce štítné žlázy problémy s učením, nesoustředěnost, nevolnost a svalová slabost.

Hypofunkce štítné žlázy: Jaké potraviny jsou vhodné pro konzumaci?

Při této diagnóze nemusí pacient dodržovat žádnou dietu, ale může jíst potraviny, které napomáhají ke zrychlení metabolismu. Ty kopírují zásady zdravé výživy.

Z jídelníčku je třeba vynechat nebo alespoň snížit konzumaci květáku, brokolice, ředkviček, zelí a kedluben (veškeré košťálové zeleniny), jelikož obsahují látky, které zabraňují štítné žláze, aby využila jód v těle. Vítané jsou ořechy, listová zelenina, mořské plody, řasy, ryby, jodizovaná sůl, kořenová zelenina a semínka. Vhodné je libové maso, nízkotučné sýry, jogurty a nízkotučné mléko. Důležité je vynechat konzumaci tuků a tučného masa. Jídlo je dobré ochucovat zázvorem, česnekem a kurkumou. Zdravou stravu ideálně doplní pravidelný pohyb, protahovací cviky či jóga.

Hyperfunkce štítné žlázy: Jaké potraviny jsou vhodné pro konzumaci?

Při tomto onemocnění je vhodné dopřát si dostatek květáku, brokolice, zelí a kapusty. Látky obsažené v zelenině napomáhají likvidaci škodlivin, které produkuje štítná žláza s nadměrnou činností. Antioxidanty se do těla dostanou díky bobulovitému ovoci (jahodám, borůvkám, rybízu, malinám, ostružinám). Řídnutí kostí (osteoporózu) eliminuje dostatečný přísun vitamínu D, který obsahují houby. V jídelníčku by neměly chybět olivový a lněný olej, které jsou plné omega-3 mastných kyselin. Vhodné je krůtí maso a dostatečný přísun mléčných produktů. Zcela nevhodná jsou  smažená jídla, červené maso, vejce, káva a omezit je třeba slazení.

Trápí vás výše uvedené příznaky a domníváte se, že mohou být spojeny s poruchou štítné žlázy? Vyskytla se ve vaší rodině nedostatečná činnost funkce štítné žlázy nebo docházíte pravidelně ke svému lékaři, který vám neumí pomoci? Objednejte se k našemu specialistovi z oboru endokrinologie na telefonním čísle (+420) 235 360 133, který vám provede potřebná vyšetření.

Fotogalerie

Články a novinky

Článek

Koronavirus v otázkách a odpovědích

Novinka

Testujeme na přítomnost COVID-19 a protilátek

Článek

Očkování proti COVID-19 – co zatím víme o vakcínách?

Novinka

Aplikace myCANADIAN umí nové kousky!

Článek

Koronavirus: Aktuální otázky a odpovědi, přijatá opatření, informace o testování

Článek

Žvýkačky a zdraví zubů. Jakou vybrat?

Článek

Podpořte naše sestřičky v soutěži "Sestra Sympatie"!

Článek

Atopický ekzém u dětí a léčba

Článek

Atopický ekzém – příčiny, příznaky

Nechte si posílat novinky