Nové trendy v ošetření zubních kanálků

Článek

08. 03. 2013

CMC zavádí moderní metodu efektivního ošetření zubních kanálků přístrojem Reciproc NiTi. Efektivní vyčištění zubního kořenového kanálku, které se provádí, když je nutné zub zbavit nervu, je výkon poměrně náročný jak pro pacienta, tak i pro lékaře. Díky novému přístroji Reciproc NiTi, který nyní v CMC používáme, je ale toto ošetření bezpečnější, rychlejší a komfortnější. V čem spočívají výhody tohoto přístroje pro pacienty?

Ošetření kořenových kanálků je náročný výkon, při kterém lékař zachraňuje odumřelý zub či léčí zánět v okolí kořene. Při místním znecitlivění je nutné odstranit starou nevyhovující plombu a veškerý kaz, provrtat se až ke kořenovému kanálku, rozšířit jeho otvor, odstranit nerv a pomocí kořenových vrtáčků kanálky vyčistit a rozšířit tak, aby mohly být zaplněny kořenovou výplní.

Takový zákrok až doposud trval zhruba hodinu a i při pečlivém ošetření docházelo k zalomení nástroje v kořenovém kanálku či k perforaci kořene. Díky novému přístroji Reciproc NiTi, který patří k výbavě stomatologie v CMC, se ale způsob ošetření kořenových kanálků výrazně mění.Ošetření je jednodušší a zabere až o polovinu méně času než dřív.

 Jde o systém nové generace, který představuje mnohem bezpečnější, ale i přesnější a rychlejší ošetření,“ říká vedoucí stomatolog CMC MUDr. Petr Chalupa. „Doteď musel zubař na zprůchodnění a vyčištění jednoho kanálku použít až sedm instrumentů a nástroje byly navíc náchylné k přetížení a zlomení během zákroku, což mohlo vést až ke ztrátě zubu. Časté bylo také ucpávání kanálku zubní hmotou, která vznikala při vrtání. Na rozdíl od dosud používané technologie Reciproc vyčistí kanálek jedním nástrojem a rozšíří ho do požadovaného tvaru mnohem snadněji. Poměrně jednoduše se s ním ošetří i zahnuté, tenké nebo jinak těžko přístupné kanálky. Niklo-titanový instrument je navíc výrazně odolnější a díky nové technologii pohybu nástroje se kanálek nezanáší vyvrtanou zubní hmotou. Nástroj je na jedno použití a po zákroku ho nelze sterilizovat – tím se garantuje jeho trvanlivost. Klient má jistotu, že lékař používá zcela nový, používáním neopotřebovaný instrument,“ vysvětluje MUDr. Petr Chalupa výhody nové technologie, kterou Canadian Medical Care používá při ošetřování svých pacientů.

Články a novinky

Článek

Provozní doba klinik Canadian Medical o vánočních svátcích

Novinka

Povinnost respirátorů na klinikách Canadian Medical

Článek

Dieta s omezením tuků - radí nutriční terapeutka Mgr. Ing. Jitka Jirků z Canadian Medical

Článek

Gynekologická prevence zachraňuje životy

Článek

Klinika AFI zapůjčila bronzovou sochu Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí

Článek

Prevence a léčba vbočeného palce

Článek

Spalničky – příznaky, přenos a prevence

Novinka

Omezení návštěv pacientů v lůžkové části jednodenní chirurgie na Waltrovce

Článek

Impetigo – formy, příznaky a léčba

Nechte si posílat novinky