Lumbální punkce nyní nově na klinice The Park

Novinka

10. 03. 2023 Neurologie

Od března nabízíme na klinice The Park možnost provedení lumbální punkce. Zákrok provádí vedoucí lékařka specializace neurologie MUDr. Eva Krasulová, Ph.D. „Jedná se o ambulantně prováděný odběr mozkomíšního moku atraumatickou jehlou, což je moderní a velice šetrný způsob odběru vzorku,“ říká lékařka.

Punkce slouží v neurologii obecně k diagnostice zánětů nervového systému, vzácněji má své místo i v diagnostice subarachnoideálního krvácení či některých nádorových postižení. „V našem prostředí neurgentní ambulantní medicíny se ve většině případů jedná o chronické zánětlivé choroby centrálního nervového systému jako je roztroušená skleróza, neuroborreliosa a jiné,“ dodává MUDr. Krasulová.

Zákrok je u nás v Canadian Medical podle lékařky maximálně šetrný. „Po odběru klient půl hodiny leží na břiše, pak může odejít – v naprosté většině případů není potřeba mít doprovod nebo si zajišťovat odvoz. Po zákroku může klient i řídit,“ vysvětluje neuroložka. „Riziko komplikací je při užití atraumatické jehly velice malé oproti odběru klasickou jehlou, kde měla komplikace jako bolesti hlavy či zvracení až třetina všech pacientů,“ dodává MUDr. Krasulová s tím, že benefitem jsou i velmi krátké objednací lhůty.

„Benefitem pro naše klienty je jednoznačně to, že nyní konečně můžeme tento druh vyšetření provádět sami, v komfortním prostředí naší kliniky a nemusíme klienty odesílat do nemocnic. To je zejména pro naše zahraniční klienty problém, protože narážejí na jazykovou bariéru,“ říká MUDr. Krasulová.

 

MUDr. Eva Krasulová, Ph.D., vedoucí lékařka neurologie

Články a novinky

Článek

Sezona plavek se blíží! Jak na bronzovou pokožku bezpečně?

Novinka

Novinka: Omlazení intimních partií pomocí Desirial

Článek

Sezóna klíšťat je za dveřmi. Jak rozeznat nemoci, které způsobují?

Článek

Štítná žláza – orgán připomínající motýla. Jak zjistit, že funguje správně?

Článek

Kompletní péče také v angličtině a zdravotní prohlídky i o víkendu

Článek

Videorozhovor na téma srdce s MUDr. Michaelou Kalousovou, kardioložkou Canadian Medical

Článek

Bez léčby se minimálně u poloviny pylových alergiků rozvine astma

Článek

MUDr. Tomáš Chmelenský: Prostydnutí nehrozí jen rýmičkou

Článek

Péče o zdraví je nejlepší pracovní benefit. Canadian Medical ho nabízí komplexně a přehledně

Nechte si posílat novinky