Komplikovaný porod nemusí být důvodem k císařskému řezu

Článek

08. 02. 2018

V ideálním případě přichází miminko na svět přirozenou cestou při nekomplikovaném porodu. Někdy však mohou nastat situace, které hladký průběh vaginálního porodu naruší.

Ke komplikacím při porodu dochází jak ze strany plodu, tak ze strany rodičky a v kombinaci ze strany matky i plodu dohromady.

  • Co může porod zkomplikovat?

Za nejzávažnější komplikaci porodníci považují strádání dítěte z nedostatku kyslíku – například následkem obtočení pupečníku kolem končetiny či krku plodu, zauzlování pupečníku apod. Porod je třeba v takových případech rychle ukončit, aby nedošlo k nevratnému poškození mozku dítěte kvůli nedostatku přívodu kyslíku tkáním plodu (označovaného jako hypoxie). „Dítě samozřejmě určité rezervy má, ale není schopno je tolerovat dlouho. Z toho důvodu je třeba vědět, že děti, které jsou normálně velké, mají schopnost tolerance větší než děti, které jsou malé. Menší děti pak mají vyšší pravděpodobnost, že během vaginálního porodu – protože ty rezervy nemají – nebudou schopny zátěž zvládnout,“ uvádí doc. MUDr. Ladislav Krofta, CSc., špičkový odborník Canadian Medical Care a zároveň lékař v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí.

Z důvodu možné hypoxie plodu je třeba co nejrychleji řešit také výhřez pupečníku, ke kterému může dojít současně s odtokem plodové vody, či odloučení placentárního lůžka (krvácení ženy způsobené tím, že krev neteče do placenty, ale vytéká ven). Při uvedených komplikacích je většinou třeba těhotenství ukončit akutním císařským řezem.

Při vaginálním porodu, jak plod prochází porodními cestami, mohou nastat další komplikace: může jít o určitá traumata hlavy či končetin nebo ramínkovou dystokii – ramena uvíznou v kostěné pánvi a plod se potom nedá porodit. Jedním z následků může být poranění pažního pletence nebo klíční kosti (zlomenina), v určitých případech může jít o poranění nevratná. Na straně lékařů proto existuje snaha dopředu vytipovat děti, u nichž by zmíněné komplikace mohly nastat, většinou jde o velké děti.

Zásadní komplikaci na straně matky představuje především špatná děložní činnost během porodu – žena má slabé kontrakce, jež nevedou k otevírání porodních cest. V některých případech je pak třeba ukončit vaginální porod co nejrychleji.

Také poruchy porodního mechanismu mohou být překážkou v hladkém průběhu porodu. „Plod vykonává v průběhu porodu poměrně složitý komplex pohybů, který je náchylný na nějakou chybu. Stačí, když je dítě jen trochu špatně natočené, má špatně natočenou hlavu, porod se zasekne a neběží. První či druhá doba porodní pak může trvat příliš dlouho, tím se sníží schopnosti dělohy vytlačit plod ven a žena je vyčerpaná,“ konstatuje MUDr. Krofta. V takové situaci je podle jeho slov nutné nasadit medikamentózní léčbu, případně porod dokončit vaginálně s pomocí nějaké extrakční techniky či císařským řezem.

Pokud žena není schopna miminko vytlačit, používá se vacuumextractor (slangově „vex“) – podtlakový zvon, který se aplikuje na hlavičku a s jehož pomocí se miminko vytáhne, nebo nástroje spadající do kategorie kleští„Aby mohl být vaginální porod dokončen instrumentálně, musí být splněny určité podmínky. Pokud splněny nejsou, je riziko, že byste mohli plod i matku poranit, a v takových případech se dělá císařský řez,“ vysvětluje MUDr. Krofta.

  • Jaké jsou nejčastější komplikace u žen po porodu?

V souvislosti s třetí dobou porodní může dojít k rizikovému stavu u rodičky následkem toho, že děloha se nestáhne a žena ztratí v poměrně krátkém čase velké množství krve. Taková situace se řeší pomocí léků, které podpoří děložní kontraktilitu. Krvácení po porodu může nastat zcela nečekaně, například po dlouhém porodu, kvůli vrozené vývojové vadě dělohy či u žen, které porodily více dětí.

K poporodním komplikacím pak náleží různá traumata – děloha může být porušená, natržená či roztržená, případně odtržená – a také stavy související s nedostatečným odloučením placenty, případně s tím, že placenta zůstane v děloze celá. V takových případech může u ženy dojít ke krvácení, jež ji může ohrozit na životě.

Články a novinky

Článek

Provozní doba klinik Canadian Medical o vánočních svátcích

Novinka

Povinnost respirátorů na klinikách Canadian Medical

Článek

Dieta s omezením tuků - radí nutriční terapeutka Mgr. Ing. Jitka Jirků z Canadian Medical

Článek

Gynekologická prevence zachraňuje životy

Článek

Klinika AFI zapůjčila bronzovou sochu Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí

Článek

Prevence a léčba vbočeného palce

Článek

Spalničky – příznaky, přenos a prevence

Novinka

Omezení návštěv pacientů v lůžkové části jednodenní chirurgie na Waltrovce

Článek

Impetigo – formy, příznaky a léčba

Nechte si posílat novinky