Jednodenní chirurgie umožní rychlý návrat do běžného života. Proto je u klientů stále populárnější

Článek

19. 05. 2024

Moderní trend chirurgie je tzv. jednodenní péče, která se zabývá plánovanými operačními výkony. Umožňuje léčbu s minimálně invazivním přístupem, eliminujícím potřebu dlouhodobé hospitalizace. Tento přístup má v případě plánovaných neakutních zákroků mnoho výhod. Canadian Medical nabízí na své klinice Waltrovka široké spektrum výkonů. Mezi obory, v kterých lze režim jednodenní chirurgie využít, patří všeobecná chirurgie, gynekologie, ortopedie, urologie či dětská chirurgie.

O výhodách jednodenní chirurgie hovořil v podcastu Business Club e15 MUDr. Libor Janeček, vedoucí dětské chirurgie kliniky Waltrovka.

Klient přichází na operaci ráno a za 24 hodin odchází domů, do domácího prostředí. U některých typů operací odchází okamžitě po lokálním, či krátkém odpočinku po celkové anestezii. Umožňuje to využití moderních a miniinvazivních zákroků a šetrné anestezie, které nezatěžují organismus.

„Základní výhodou jednodenní chirurgie je rychlý návrat do běžného, ale také pracovního života. O klienty se na klinice Waltrovka stará tým zkušených odborníků s dlouholetou praxí. Součástí týmu jsou vysoce kvalifikované sestry. Společně s lékaři tvoří sehraný tým, ze kterého profituje především pacient. Zakládáme si na profesionálním a lidském přístupu. Samozřejmostí je pak diskrétnost a jazyková vybavenost celého personálu,“ vysvětluje Radim Stein, manažer operativy kliniky Waltrovka Canadian Medical.

Pro jednodenní chirurgii jsou vhodní pacienti, kteří jdou na plánované operace. Nejčastěji se jedná o následující oblasti:

  • Chirurgie všeobecná: operace kýly (pupeční, tříselná, v jizvě), žlučníku, slepého střeva, hemoroidů, odstranění novotvarů
  • Ortopedie: artroskopie kloubů (koleno, rameno, loket, kotník), rekonstrukční artroskopie kloubů, karpálního tunelu, operace přednoží
  • Cévní chirurgie: operace křečových žil
  • Gynekologie: operace ženských orgánů, nejen plastické a estetická gynekologie, ale diagnostické a léčebné výkony, operační léčba poruch plodnosti, vyjmutí a zavedení IUD, UPT
  • Urologie: záchovné výkony na předkožce, obřízky, vasektomie, plastika uzdičky, plastika vodní kýly, varikokély, spermatokély
  • Dětská chirurgie: operace dětských pacientů – plastiky kýly (pupeční, tříselná), vodní kýly, varikokély, nesestouplá varlata, záchovné výkony na předkožce, obřízky, odstranění novotvarů

Moderním trendem je tzv. laparoskopie

V současné době se laparoskopicky běžně operuje většina orgánů v dutině břišní, jako je žlučník, kýla i slepé střevo. Patří mezi velmi šetrné a bezpečné diagnostické a léčebné chirurgické metody. Laparoskopický zákrok způsobí pacientovi menší zátěž, kratší rekonvalescenci a pracovní neschopnost, menší pooperační bolesti a v neposlední řadě menší operační ránu, přesněji řečeno jizvu. Miniinvazivní zákrok a krátký pobyt na klinice eliminuje riziko nozokomiálních (nemocničních) nákaz.

Nadstandardní péče na klinice Waltrovka

Zákroky jednodenní chirurgie provádí naši zkušení odborníci na klinice Waltrovka ve dvou moderních a špičkově vybavených multioborových operačních sálech. V lůžkové části máme pro klienty k dispozici jednolůžkové nadstandardně zařízené pokoje (hotelového typu) a také jeden dvoulůžkový. Klienti mají na pokojích soukromí, samozřejmostí je vlastní sociální zařízení se sprchovým koutem, televize, wi-fi.

Na Waltrovce se specializujeme i na dětskou chirurgii

Velmi důležitou skupinou jsou pro nás dětští pacienti. Operace mohou probíhat na pracovištích tomu příslušně technicky i personálně vybavených, a to klinika na Waltrovce splňuje. Péče o děti vyžaduje dokonalý soulad mezi chirurgem a rodiči. Operaci provádí dětský chirurg, ve spolupráci s dětským anesteziologem. Pro dětské pacienty je hospitalizace větší zátěží než samotný operační zákrok. Pobývají v cizím prostředí, musejí se podřizovat nemocničnímu režimu, nudí se. Zkušený a empatický tým a příjemné prostředí uzpůsobené pro děti pomůže operaci i pobyt lépe zvládnout. K dětem přistupujeme s velkou opatrností a péčí. V průběhu léčby používáme moderní a věku uzpůsobené edukační pomůcky. Mimo jiné na každého dětského pacienta čeká na postýlce plyšový medvídek, na kterém lékař vysvětluje, co malého pacienta čeká. Samozřejmostí je přítomnost rodičů po celou dobu léčby.

Jak se objednat a co pacienta čeká?

„V případě zájmu o neakutní zákrok je klient nejdříve objednán na konzultaci s lékařem, který dle aktuálního zdravotního stavu zvolí nejvhodnější způsob operace a společně definují na míru ušitou léčbu. Dbáme na individuální přístup a aktuální zdravotní stav pacienta včetně dlouhodobého sledování s protokolem Quality of life after surgery. Veškerá naše péče je v souladu s mezinárodními IAAS kritérii pro jednodenní péči, doplňuje Radim Stein.

Poté je společně s koordinátorem naplánován termín operace a klient následně absolvuje všechna potřebná předoperační vyšetření. Klient přichází v den operace ráno a je uložen na nadstandardní pokoj. Po operaci a zhodnocení celkového zdravotního stavu je v co nejkratším termínu propuštěn do domácího prostředí. Po celou dobu rekonvalescence je v kontaktu s lékařem pro případné konzultace zdravotního stavu a plánované kontroly.   

Naše pracoviště má smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami. 
Operační péče je dostupná všem klientům s českým zdravotním pojištěním.
 Přijímáme také klienty se zahraničními pojišťovnami na bázi direct billing a samoplátce.

V případě zájmu kontaktujte naši klientskou linku 222 300 300.

Články a novinky

Článek

Dovolená s dětmi: Co by nemělo v lékárničce chybět

Článek

Nástrahy prázdninových dní: Úžeh versus úpal

Článek

I slunce má svou stinnou stránku. Víte, jak pečovat o pokožku dětí a seniorů?

Článek

Jak vyzrát na křečové žíly?

Článek

Spalničky – příznaky, přenos a prevence

Novinka

MUDr. Jana Krabcová, Ph.D.: FOTONA umí omladit pleť i vyřešit kožní problémy

Článek

Snažíte se přestat s kouřením? Dodržujte pravidlo čtyř D!

Článek

Výsledky průzkumu: Klienti nás chválí a doporučují svým blízkým

Článek

Nově na AFI: Online Check-in

Nechte si posílat novinky