Jak si správně vybrat zubní kartáček?

Článek

22. 11. 2012

Zdravé zuby si můžeme užívat celý život. Samozřejmě pokud se o ně dobře staráme. Při čištění zubů je důležitá nejen technika, ale také tvar a vlastnosti kartáčku. Jak si vybrat ten správný? O radu jsme požádali naši dentální hygienistku Mahulenu Stoklasovou. Tady jsou její doporučení.

Vybírejte malý a měkký kartáček

U kartáčku je důležité, aby byl měkký, měl malou hlavu a rovně střižená vlákna. To jsou tři základní pravidla. Dásním a zubům nesvědčí ani tvrdý kartáček, ani vyčnívající štětičky či plastové lamely, protože je mohou mechanicky poškozovat. Toto dráždění může způsobit ústup dásní, odhalování krčků a následně také citlivost zubů. U kartáčků s větší hlavou je navíc větší pravděpodobnost, že nebude doléhat tam, kde je potřeba. Naproti tomu malá hlava napomáhá důkladnému čištění zubů bez podráždění dásní.

Dopilujte techniku

Co se týká samotné techniky, zuby je potřeba čistit šetrně a lehkým tlakem, protože příliš silný tlak má za následek také mechanické dráždění dásní. Kartáček by se měl přiložit k zubům, tak aby štětinky pokryly celou jejich plochu. A pohyb kartáčku by měl být vibrační, což se velmi špatně popisuje, takže ho svým klientům připodobňuji k malinkým kroužkům a v ordinaci to společně natrénujeme. Mezizubní prostory je pak nutné dočistit mezizubním kartáčkem, který má vhodnou velikost. Ze své zkušenosti vím, že mnoho lidí má v technice čištění zubů docela velké mezery a že stojí za to čas od času způsob své zubní hygieny konzultovat s odborníkem.

Když vybíráme elektrický kartáček

S elektrickým kartáčkem je to podobné. Pokud dává výrobce na výběr z více druhů hlaviček, vyberte si co nejměkčí a nejmenší variantu a dvojnásobný pozor si dávejte na příliš velký tlak. Nepřidávejte ani žádný pohyb. Stačí kartáček jemně přikládat k jednotlivým zubům. Sám o sobě má díky pohybu hlavice velkou čisticí razanci a další pohyb či tlak může být škodlivý.

Elektrické kartáčky bývají rotační nebo vibrační, a jak už název napovídá, liší se od sebe způsobem pohybu hlavice. Vibrační, kterým se říká také sonické, čistí zuby šetrněji. U rotačních kartáčků je pohyb točivý, což vyžaduje větší opatrnost. U obou druhů elektrických kartáčku je ale potřeba mít na paměti, že jsou daleko silnější než naše ruce a je nutné s nimi podle toho zacházet.

Články a novinky

Novinka

Nošení respirátorů na klinikách Canadian Medical

Novinka

Změna poskytované stomatologické péče v Canadian Medical

Novinka

Novinky v oblasti pracovnělékařských služeb

Článek

Mgr. Ing. Jitka Jirků: Problémy se zažíváním

Článek

Hubnutí po padesátce: Nastartujte si metabolismus, abyste spalovaly rychleji

Novinka

PF 2023

Novinka

Noví vedoucí lékaři specializací neurologie a oftalmologie

Článek

Upozornění: Zvýšené počty respiračních onemocnění

Článek

Expats.cz: MUDr. Barbara Taušová o vztahu mezi lékařem a pacientem v Česku

Nechte si posílat novinky