Jak si správně vybrat zubní kartáček?

Článek

22. 11. 2012

Zdravé zuby si můžeme užívat celý život. Samozřejmě pokud se o ně dobře staráme. Při čištění zubů je důležitá nejen technika, ale také tvar a vlastnosti kartáčku. Jak si vybrat ten správný? O radu jsme požádali naši dentální hygienistku Mahulenu Stoklasovou. Tady jsou její doporučení.

Vybírejte malý a měkký kartáček

U kartáčku je důležité, aby byl měkký, měl malou hlavu a rovně střižená vlákna. To jsou tři základní pravidla. Dásním a zubům nesvědčí ani tvrdý kartáček, ani vyčnívající štětičky či plastové lamely, protože je mohou mechanicky poškozovat. Toto dráždění může způsobit ústup dásní, odhalování krčků a následně také citlivost zubů. U kartáčků s větší hlavou je navíc větší pravděpodobnost, že nebude doléhat tam, kde je potřeba. Naproti tomu malá hlava napomáhá důkladnému čištění zubů bez podráždění dásní.

Dopilujte techniku

Co se týká samotné techniky, zuby je potřeba čistit šetrně a lehkým tlakem, protože příliš silný tlak má za následek také mechanické dráždění dásní. Kartáček by se měl přiložit k zubům, tak aby štětinky pokryly celou jejich plochu. A pohyb kartáčku by měl být vibrační, což se velmi špatně popisuje, takže ho svým klientům připodobňuji k malinkým kroužkům a v ordinaci to společně natrénujeme. Mezizubní prostory je pak nutné dočistit mezizubním kartáčkem, který má vhodnou velikost. Ze své zkušenosti vím, že mnoho lidí má v technice čištění zubů docela velké mezery a že stojí za to čas od času způsob své zubní hygieny konzultovat s odborníkem.

Když vybíráme elektrický kartáček

S elektrickým kartáčkem je to podobné. Pokud dává výrobce na výběr z více druhů hlaviček, vyberte si co nejměkčí a nejmenší variantu a dvojnásobný pozor si dávejte na příliš velký tlak. Nepřidávejte ani žádný pohyb. Stačí kartáček jemně přikládat k jednotlivým zubům. Sám o sobě má díky pohybu hlavice velkou čisticí razanci a další pohyb či tlak může být škodlivý.

Elektrické kartáčky bývají rotační nebo vibrační, a jak už název napovídá, liší se od sebe způsobem pohybu hlavice. Vibrační, kterým se říká také sonické, čistí zuby šetrněji. U rotačních kartáčků je pohyb točivý, což vyžaduje větší opatrnost. U obou druhů elektrických kartáčku je ale potřeba mít na paměti, že jsou daleko silnější než naše ruce a je nutné s nimi podle toho zacházet.

Články a novinky

Článek

Chřipku nepodceňujte

Článek

Vysoký cholesterol – příčiny, léčba a prevence

Článek

V Canadian Medical je možné podstoupit zákrok jednodenní chirurgie i bez členství

Článek

Vypadávání vlasů – léčba a příčiny

Článek

Menopauza - příznaky a léčba

Článek

Návrat dětí do škol: Jak podpořit imunitní systém?

Článek

Bez léčby se minimálně u poloviny pylových alergiků rozvine astma

Článek

Kapavka – přenos, příznaky a léčba

Článek

Úžeh a úpal: Co radí pediatr maminkám? Na co si dát pozor a kdy volat lékaře

Nechte si posílat novinky