Jak na samovyšetření prsu: Kdy zpozornět?

Článek

13. 08. 2018

Samovyšetření prsu je jednou z nejjednodušších metod, jak včas zachytit možný výskyt karcinomu. Vyšetření je vhodné provádět každý měsíc, pátý až desátý den od začátku menstruace. Pojďme se podívat na to, jak prsa doma vyšetřit a kdy navštívit lékaře.

 

Začínáme se samovyšetřením

Prsy stačí vyšetřovat jednou za měsíc, ale jestliže se samovyšetřením začínáte, provádějte jej první měsíc každý den, případně jednou za dva dny. Naučíte se tak svá prsa dobře znát a jejich případnou změnu v budoucnu ihned zaregistrovat. Od druhého měsíce, se vyšetřujte mezi pátým až desátým dnem od začátku menstruace, respektive druhý až třetí den po jejím skončení, kdy prsa nejsou již tak napjatá. Pokud již nemenstruujete, pak můžete vyšetření provádět kterýkoli den. Samovyšetření se nejpříjemněji provádí po sprše nebo koupeli.
 

Jak na samovyšetření

Pojďme se krok po kroku podívat, jak prsa vyšetřovat doma, sama.

Krok č. 1

Na začátku svá prsa zkontrolujte vysvlečená do půl těla pohledem do zrcadla. Začněte s rukama připaženýma k tělu a sledujte, zda na prsou nepozorujete viditelné změny. Velikost prsou je obvykle na každé straně jiná, ale rozdíl mezi nimi navzájem by neměl příliš výrazný a rozhodně by neměl v průběhu času narůstat. Pokožka by neměla být svraštělá, zduřelá či abnormálně zbarvená (např. zarudlá). Bradavky by měly být symetrické, bez sekrece a bez vtažení.

 

Krok č. 2

Dejte ruce nad hlavu a pozorně si prohlédněte prsy v této poloze. Opět se zaměřte na viditelné změny pokožky, výstupky, vtažení bradavky.

 

Krok č. 3

Prso uchopte oběma dlaněmi. Prohmatejte je svislým klouzavým pohybem, poté vodorovným pohybem. To samé opakujte na druhém prsu. Zaměřte se na to, zda ucítíte bouličku či drobný výstupek, nerovnost.

 

Krok č. 4

Uvolněte levé rameno a nechte jej poklesnout dolů. Levou ruku nechte volně viset. Pravou rukou prohmatejte levou bradavku, jemně ji stlačte a pozorujte, zda z ní nevytéká mléčný či krvavý výtok. Stejně vyšetřete pravé prso.

 

Krok č. 5

Položte se na záda tak, aby bylo prso ve vyvýšené poloze. Docílíte ji tak, že si pod lopatku dáte například polštářek či stočený ručník. Nejprve umístěte polštářek pod levou lopatku a pravou rukou si prohmatejte levé prso. Poté postup opakujte na druhé straně, levou rukou vyšetřete pravé prso. Prso prohmatejte bříšky prstů. Krouživými pohyby začněte od spodu kolem dokola směřujte k bradavce. Nejdříve vyvíjte jen minimální tlak, tak, abyste dobře cítila povrchovou část prsu, a pk silněji, kdy naopak ucítíte případné změny uložené v prsu hlouběji. Každý prs takto vyšetřete dvakrát. Poprvé bude volná ruka za hlavou, podruhé bude ležet podél těla.

 

Krok č. 6

Stále jste na zádech. Levou ruku si položte pod hlavu a pravou rukou vyšetřete (opět krouživými pohyby bříšky prstů) levé podpaží, zda v něm nenahmatáte malou bulku. Postup opakujte na pravé straně. 

 

Krok č. 7

Vleže na zádech připažte levou ruku a pravou rukou prohmatejte jamku nad klíční kostí (na levé straně). Zaměřte se na výskyt bulky. Stejně tak postup opakujte na pravé straně, levou rukou.

 

Proč při vyšetření nic nevynechat

S tím jak měníte polohu těla a rukou, mění se i napětí kůže a rozložení prsu na hrudní stěně. Díky tomu, můžete objevit i změny, které nemusí být, zejména zpočátku, na první pohled patrné. Přitom právě co nejčasnější odhalení zhoubného nádoru je klíčem k jeho rychlé a úspěšné léčbě. Vyšetření proto provádějte pravidelně, ve všech uvedených sedmi krocích a při sebemenších pochybnostech neváhejte navštívit specialistu, který Vás prohlédne a případně odešle na další potřebná  vyšetření. Nezapomínejte také na vyšetření mízních uzlin, které je podstatnou součástí samovyšetření prsu (krok č. 6 a 7). Prevence je u nádorových onemocnění zvlášť důležitá, přesto velmi často samotnými ženami opomíjená.


Jaké jsou příznaky karcinomu

Zpozornět by měla každá žena, která pozoruje změnu vzhledu prsů - jednostranné zvětšení celého prsu či jeho části, nemízící zarudnutí kůže, popřípadě stav, kdy kůže vzhledem připomíná pomerančovou kůru. Stejně tak by mělo podezření vzbudit zarudnutí, olupování či vtažení/vyboulení bradavky, popřípadě jednostranný výtok z bradavky. A pak samozřejmě hmatná bulka, či přetrvávající lokalizovaná bolest prsu. Ačkoliv řada příznaků tohoto onemocnění je nespecifická, tzn. vyskytují se i u řady dalších, obvykle méně závažných onemocnění, je kontrola u lékaře vždy doporučená.

 

V jakém věku se samovyšetřením začít?

Ideálně ihned po dosažení dospělosti. Čím dříve se samovyšetřením začnete, tím lépe. Mezi rizikové skupiny patří ženy s brzkým začátkem menstruace, ženy ve vyšším věku, pacientky, které otěhotněly ve vyšším věku, případně které mají pozdní nástup menopauzy. Mezi další rizikové faktory patří nadměrné užívání alkoholu, stres, dědičnost, obezita.

 

Mamografické screeningové vyšetření

Pokud jste dosáhla věku 45 let, pak máte nárok jednou za dva roky na zdravotní pojišťovnou hrazené mammografické vyšetření. Takto prováděný screening pomáhá významně snížit počet počet, které u nás na zhoubný nádor prsu ročně umírají, rozhodně to ale neznamená, že byste tím pádem měla přestat se samovyšetřením prsů. I když jde situaci málo běžnou, tak se nádor může objevit v období právě mezi 2 mammografickými vyšetřeními.

 

Může na mamografické vyšetření také pacientka, která nedosáhla předepsaného věku, tj. 45 let?

U žen do 40 let je vzhledem k charakteru prsní žlázy vhodnější vyšetření ultrazvukem, ať už při klinickém podezření na patologické změny v prsu nebo jako preventivní vyšetření u žen, které mají vyšší riziko vzniku zhoubného nádoru prsu (např. při nosičství BRCA genu). 

U jinak zdravých žen a nerizikových žen, by tak preventivní mamografické vyšetření nemělo být prováděno před 40., resp. 45. rokem věku. Preventivní vyšetření prsou by si také žena rozhodně neměla "ordinovat" sama, ale měla by se o něm vždy poradit s lékařem.

Fotogalerie

Články a novinky

Článek

Nošení respirátorů na klinikách Canadian Medical

Novinka

Botox: Nejpopulárnější procedura estetické dermatologie

Článek

Prevencí si ušetříte čas, bolest i finance, říká stomatolog

Novinka

FOTONA: Estetické a léčebné ošetření pokožky

Článek

Psycholog radí: Jak přežít nakupování s malými dětmi

Článek

Černý kašel – jaké jsou příznaky, léčba a prevence

Článek

Co je to klimakterický nával a jak v menopauze tolik nepřibírat nechtěná kila?

Článek

Mnoha chronickým onemocněním lze předejít. Spouštěči jsou obezita, špatná životospráva a stres

Novinka

Představujeme nové lékařské posily na našich klinikách

Nechte si posílat novinky