Celulitida – příčiny vzniku a možnosti léčby

Článek

05. 04. 2022

Celulitida je lokální metabolická porucha podkožní tkáně způsobená  zejména lymfatickými změnami. Jde spíše o estetický problém týkající se až 90 % žen (vzácně i mužů), a to bez ohledu na tělesnou hmotnost. Typicky bývá lokalizovaná na stehnech a hýždích a s věkem se její projevy často umocňují. Proč vzniká, jaká má stádia a jak s ní lze bojovat?

Co je vlastně celulitida

Celulitida je označení pro kosmetický problém, který se projevuje dolíčky, hrbolky, nerovností - pomerančovou kůží nejčastěji na břichu, bocích a stehnech. Je to označení medicínsky nesprávné, protože celulitis znamená označení pro zánět buněk, ale je rozšířené a lidově zaužívané.

Tento problém se většinou týká žen, jelikož mají vyšší počet tukových buněk než muži. Jedná se o důsledek poruchy krevní a lymfatické mikrocirkulace ve tkáni. Celulitida je zpravidla pouhým kosmetickým nešvarem. Její zhoršování nás ale může upozornit na jiné zdravotní problémy - např na chronickou žilní nedostatečnost a riziko vzniku varixů.

Nejčastěji se tento zvrásněný povrch pokožky objevuje v místech, kde se nejhojněji ukládá tuk. Proto mezi nejběžnější pojmy patří celulitida na stehnech, hýždích a bocích, méně často pak celulitida na břiše a pažích. Vyšší výskyt celulitidy bývá v období dospívání, v těhotenství či během a po menopauze.

 

Příčiny celulitidy

„Vznik celulitidy ovlivňuje celá řada faktorů – hormony, dědičnost, životní styl, stav lymfatického oběhu a v neposlední řadě též uspořádání podkožních buněk, které jsou u žen uložené jinak než u mužů. Důležité je také zdůraznit, že celulitida není výhradním problémem obézních žen, může tedy postihnout i ty štíhlé, vysvětluje MUDr. Lucie Polák, dermatoveneroložka z Canadian Medical. Pojďme si jednotlivé rizikové faktory projít podrobněji.

 

 • Pohlaví – celulitida trápí mnohem častěji ženy než muže. Pojivová tkáň u mužů je v křížovém (síťovité) vzoru, díky čemuž tukové buňky zůstávají hlouběji. Ženy mají naopak svislé pruhy pojivové tkáně, které tukovým buňkám umožňují snáze vystupovat k povrchu kůže.
 • Dědičnost – trpí-li celulitidou matka, je velmi pravděpodobné, že se pomerančová kůže nevyhne ani dceř
 • Změny hormonálních hladin – jsou nejvýraznější v období puberty, těhotenství, po porodu, během klimakteria nebo při jiné hormonální nerovnováze. Nejvýznamnější je pak přebytek estrogenu, jenž zvláčňuje a změkčuje vazivo, zvyšuje také ukládání tuku do tukových buněk.
 • Uspořádání podkožních buněk – ženám se tukové buňky mezi kolagenovým vazivem ukládají snáze než mužům. Zbytňují, vytlačují se proti povrchu pokožky, přičemž se v těchto oblastech snižuje i průtok krve a lymfy. To vede k tvorbě hrbolků. U mužů se při zbytnění tukových buněk kůže roztáhne do stran a zůstane hladká. Ženská pokožka je navíc tenčí, i proto je tuk na povrchu viditelnější.
 • Stravování – potraviny s vysokým obsahem soli, tuků a konzervantů mohou způsobit různé metabolické poruchy, které vznik celulitidy podporují.
 • Životní stylk ochabnutí vaziva může přispět nedostatek pohybu, vysoká váha nebo nedostatečný pitný režim. K rizikovým faktorům dále patří stres, kouření a nadměrný příjem alkoholu. Příčinou může být taktéž hromadění toxinů v těle či užívání hormonální antikoncepce.

 

Stupně celulitidy

Podle míry viditelnosti a struktury lze projevy celulitidy rozdělit do 4 stádií – pomocí tzv. štípacího testu, tedy zmáčknutím kůže mezi palcem a ukazováčkem.

 

 • stupeň příznaky viditelné pouze při testu - při stlačení kůže k sobě. Počíná narušením krevního oběhu či lymfatické drenáže podkoží, což oslabuje okolní tkáň.
 • stupeň – vyznačuje se dolíčky na hýždích, břiše nebo stehnech v pozici vstoje či vsedě, nikoliv při natažení kůže a v poloze vleže.
 • stupeň – je viditelný i vleže.
 • stupeň – je viditelný vstoje i vleže a v některých případech s sebou může přinášet i bolesti či další zdravotní potíže v podobě degenerace vaziva.

 

Jak zmírnit projevy celulitidy

Níže naleznete tipy ke  zmírnění projevů celulitidy. Je nutná zejména úprava životního stylu, která by měla být trvalá. Existují samozřejmě i různé kosmetické procedury, které pomáhají udržet hladkou pokožku.

Zdravý životní styl, stravování a pitný režim

Správnému fungování organismu značně pomáhá zdravý životní styl. Zdravá strava by měla obsahovat kvalitní potraviny s dostatečným množstvím ovoce a zeleniny a zahrnovat též vhodný pitný režim.

TIP: Ideální je pít čistou vodu, zelené nebo černé neslazené čaje. Ke zjištění odpovídajícího objemu denního příjmu tekutin pomůže jednoduchý trik – 35 ml vody na 1 kg vaší hmotnosti.

Negativní vliv na vznik celulitidy mají jednoduché sacharidy a potraviny s vyšším obsahem soli a živočišných tuků. Dále pak rafinovaná mouka a rafinované obilné výrobky či různé potravinové alergeny (např. lepek). Tyto potraviny mohou naopak působit pozitivně:

 

 • Lněná semínka – prospívají pokožce, protože upravují hladinu estrogenu a pomáhají zvyšovat produkci kolagenu. Nejlépe stravitelná jsou v drcené formě.
 • Zdravé tuky – např. kokosové ořechy obsahují mastné kyseliny, které podporují vitalitu tkáně.
 • Mořské řasy – obsahují sloučeninu zvanou fukoxantin a mohou tělu pomáhat spalovat tuky a redukovat výskyt celulitidy.
 • Potraviny s vysokým obsahem vlákniny – zelenina, ořechy, semínka a bobulovité
 • Vodnaté ovoce – např. meloun, okurka nebo citrusové

 

Pravidelný a přirozený pohyb

Pohyb je všelék a funguje i proti celulitidě. Nejlépe pak působí takový druh pohybu, který je vám příjemný, nevyvolává stres a účinně stimuluje lymfu. Obecně to znamená spíše pomalejší a vytrvalejší typ pohybu jako jízda na kole, chůze, běh, plavání a jóga. Nevhodné jsou naopak výbušné sporty jako squash a tenis.

Při častém sezení se doporučuje nekřížit nohy a min. jednou za hodinu vstát a protáhnout se. Správnému proudění krve a lymfy neprospívá těsné oblečení, naopak pozitivně působí saunování a otužování.

Lymfodrenáž

Mezi populární anticelulitidní metody patří lymfatická masáž neboli lymfodrenáž, která má za úkol rozproudit v těle lymfu. Masáž může být manuální či přístrojová.

Kartáče a masážní houby proti celulitidě

Masáže pomocí speciálních kartáčů a hub podporují průtok krve a stimulaci lymfatické drenáže a napomáhají regeneraci tkání. Existují např. suché masážní kartáče na celulitidu, mechanické masážní pomůcky nebo různé lufy.

Masáž studenou sprchou

Střídání teplého a studeného proudu vody taktéž pomůže s problémovými partiemi. Proud promasíruje pokožku, ochlazení podporuje průtok krve následkem stažení a roztažení cév. Masáž studenou sprchou tak kůži prokrví, vypne a vyhladí.

Krémy, gely a olejíčky proti celulitidě

Speciální kosmetické přípravky proti pomerančové kůži by měly pouze doplňovat zdravý životní styl a další techniky boje proti celulitidě – samy o sobě nejsou nikterak spásné. Existuje jich celá řada, přičemž některé z nich obsahují látky (např. kofein), které zlepšují prokrvení kůže a tím pomáhají celulitidu efektivně redukovat.

TIPY: Pečující a anticelulitidní přípravky najdete i v naší online lékárně, v sekci Jizvy, strie a celulitida. Mezi naše horké tipy patří: březový olej na celulitidu, anticelulitidní pečující set Happy Skin (obojí od značky Weleda), Celustin gel a skořicový masážní olej (TOPVET) či tělový a masážní olej (Saloos).

Doplňky stravy a bylinky proti celulitidě

Redukovat celulitidu mohou i různé doplňky stravy, které pomáhají vyplavit přebytečnou vodu z těla. Vhodné jsou např. listy pampelišky, pýr, květ vřesu, kopřiva nebo svízel syřišťový. Mezi podpůrné doplňky stravy patří např. zinek, který v těle podporuje tvorbu kolagenu. Dále mohou být nápomocné vitamíny A, D, C, E a B-komplex.

 

Specializovaná ošetření

Kavitace = neinvazivní liposukce

Radiofrekvenční přístroj, který pomáhá neinvazivní rozbíjet tukové buňky, které jsou následně odvedeny lymfatickým systémem.

Rázová vlna

Kombinace akustických a elektrických pulzů, které narušují tukovou tkáň a podporují činnost lymfatických cév. Tato metoda také podporuje tvorbu kolagenu. Obnovuje pružnost kůže.

Celulitida a prevence

Nejlepší prevencí je vždy zdravý životní styl, vyvážená strava a dostatek pohybu. Je třeba pamatovat, že celulitida je běžná záležitost a většinou bývá spíše kosmetickým problémem. Výrazné zhoršování jejího stavu však může značit jiné problémy, např. snížené funkce lymfatického systému nebo žilní nedostatečnosti. Zkuste proto svému tělu naslouchat a v případě pochybností či potíží vyhledejte lékařskou pomoc.

Články a novinky

Novinka

Info o rezervacích do partnerských klinik nově v apce

Článek

Na mamograf bez obav. Nově do Mamocentra Waltrovka

Článek

MUDr. Barbara Taušová: Nechce lézt? Žádný strach, zvládne to!

Článek

Mgr. Pavla Marková: Máte sedavé zaměstnání? Chraňte své zdraví jednoduchými cviky

Článek

MUDr. Lucie Polák: Melanom vzniká i z nenápadných znamének

Článek

Gynekologická operativa v Canadian Medical: Kombinace kvality a komfortu

Článek

MUDr. Lucie Polák: Únavný boj s bradavicemi

Článek

Gynekologické záněty během života potrápí každou ženu

Článek

Na gynekologickou prevenci jednou ročně

Nechte si posílat novinky